Osvoboďte duceho!

Skorzeny nebo Mors: kdo zachránil Mussoliniho?

zobrazit info o knize
Nakladatelství Grada
Vydáno   6/2018
ISBN 978-80-271-0476-5
Překlad Hubertová, Kateřina
Vydání 1.
Počet stran 192
Vazba brožovaná
Formát 145×205
Doporučená cena 299 Kč

O knize

Únos italského diktátora Benita Mussoliniho, který byl po svém sesazení internován v hoteluCampo Imperatore na nepřístupném horském masivu Gran Sasso v nadmořské výšce 2200 metrů nad mořem, je považovaný za jednu z nejdobrodružnějších epizod druhé světové války. Italům toto místo připadalo naprosto nedobytné, ale Němcům se podařilo zorganizovat logisticky velmi náročnou a komplikovanou operaci, při níž zaskočení italští policisté a vojáci jen sledovali, jak před hotelem přistávají německé kluzáky plné německých výsadkářů, kteří během chvilky obsadili hotel, posadili Mussoliniho do letadla a odletěli s ním pryč.
Tato slavná vojenská operace měla v očích veřejnosti od počátku jasného hlavního protagonistu: byl jím Otto Skorzeny, člen elitních jednotek SS, specialista na zvláštní úkoly. který byl označován jako „nejnebezpečnější muž na světě“. Italský historik Marco Patricelli na základě pečlivého studia archivních materiálů, vojenských hlášení, nepublikovaných deníků, vzpomínek a osobních setkání s množstvím pamětníků takzvané „operace Dub“ dospěl k závěru, že Skorzeny byl především mistrem propagandy a sebeprezentace a že si zásluhy za Mussoliniho únos neoprávněně přisvojil. Přidělil si tím roli hrdiny, která plně vyhovovala Hitlerově představě, že bude tato akce prezentována světu jako ukázka neomezených schopností německých vojáků.
To, co se stalo skutečně, však není o nic méně neuvěřitelné – jen Skorzeného role v celém příběhu je úplně jiná. Operaci, o které se dodnes přednáší na všech vojenských akademiích světa, společně připravili generál Kurt Student a velicí důstojník výsadkářů major Harald Mors, který naplánoval všechny detaily a celé akci přímo na místě velel.
Marco Patricelli předkládá čtenářům strhující příběh, v němž se prolínají politické intriky, špionáž i vojenské operace, aby nakonec hodinu po hodině rekonstruoval události, k nimž došlo 12. září na Gran Sassu.

Doporučení:
Share

Související články