Dubnový Klub moudré sovy zahájilo Bláznivé safari

safari
Celý minulý měsíc bylo setkávání v rámci Klubu moudré sovy věnováno jedinému, ale také atraktivnímu tématu – cestě za pokladem. Tento měsíc se aktivity Klubu vrací k zavedenému systému, kdy je každý týden nabídnuto jiné téma. První setkání, určené pro nejmenší děti, neslo název Bláznivé safari.

Úterní odpoledne bylo totiž inspirováno stejnojmennou knihou vydanou nakladatelstvím Vašut. Na děti opět čekal pestrý program, při kterém se seznámily se zvířátky, s nimiž se v našich končinách běžně nesetkáváme. Hravou formou se tak dozvěděly něco nového a vyzkoušely si i svou zručnost.

Kniha Bláznivé safari totiž patří mezi interaktivní knihy. Její součástí je i plastelína (celkem osm barev) a návod, jak si vymodelovat jednotlivá zvířátka. (Recenzi knihy připravujeme.)

Modelování ale nebylo tím jediným, co si děti mohly vyzkoušet. Připraveno pro ně bylo i několik neúplných obrázků exotických zvířat. Děti měly za úkol spojit jednotlivé tečky a procvičit si tak jemnou motoriku a přesné kreslení.

Dalším úkolem bylo rozčlenit osm zvířátek do dvou skupin podle toho, kde žijí – jestli s námi na dvorku (koza, prasátko, …), nebo jestli se s nimi můžeme setkat jen v zoologické zahradě (žirafa, slon, zebra).

Úterní odpoledne dětem určitě uteklo jako voda. Domů si mohly odnést nejen spoustu zážitků, ale i obrázky k vybarvení a novou krásnou knihu.

Pokud chcete i vy s dětmi navštívit úterní setkání Klubu moudré sovy, máte možnost. Stačí si jen vybrat podle věku dítěte některé z následujících tématických setkání:

12.4.2011 – Kiko a tajemství papírového motýla

Druhé dubnové úterý je přichystán program pro děti ve věkové kategorii od 7 let.

Byla vybrána kniha od spisovatelky Markéty Pilátové (její romány pro dospělé Žluté oči vedou domů a Má nejmilejší kniha byly nominovány na Cenu Josefa Škvoreckého i Magnesii literu).  Pilátová je autorkou i dvou dětských knih o Víle Vivivíle.

Kiko a tajemství papírového motýla, letos také nominovaná na Magnesii literu za nejlepší knihu pro děti za rok 2010, vypráví o malé japonské holčičce, která se se svým tatínkem, restaurátorem starých knih na nějakou dobu přestěhuje z Japonska do kroměřížského zámku. Dobrodružství Kiko zažívá opravdu hodně, jsou to ale většinou dobrodružství obyčejná, běžná, která někdy zažil každý z nás – seznamuje se s novou zemí, učí se nový jazyk, začíná chodit poprvé v životě do školy, hledá si nové kamarády mezi spolužáky i obyvateli města. To by ale bylo, aby Kiko neprožila i nějaké jedinečné a prapodivné dobrodružství, vždyť bydlí na zámku, a navíc – Kiko je přece hlavní hrdinka pohádky! Na zámku se tedy jednoho dne seznámí i s jeho dalšími obyvateli – duchy – a spolu s tatínkem řeší záhadu prastarého rukopisu, ve kterém nejenže blednou den ode dne obrázky, ale mizí z něj dokonce i celé stránky.

Na dětské setkání je naplánované čtení z knížky – nejprve začátek – úvod do příběhu, později noční duchařské dobrodružství malé Kiko.

Ještě než začneme číst, budeme se zabývat tím, kde se příběh odehrává a odkud pochází jeho hrdinka. Děti se pomocí kvízových otázek postupně „prohádají“ k městu Kroměříž. Nejprve jim bude nabídnuto šest názvů známých měst. Vylučovací metodou budou vyřazovat pět jiných měst, vždy charakterizovaných nějakou známou věcí. Např. „Příběh o Kiko se neodehrává v hlavním městě Francie, ani ve městě, kde se v Čechách vaří celosvětově známé pivo…“ apod. Dále děti dostanou kartičky s několika zajímavostmi o Japonsku, aby si alespoň trochu přiblížily, z jakého prostředí japonská holčička Kiko do Čech přichází.

Po čtení první části spolu s dětmi zkusíme, jaké to je, muset se vyjádřit a domluvit a přitom neznat jazyk. Vyzkoušíme si to na pantomimě a kreslení.

Po čtení druhé části spolu s dětmi budeme vyrábět dva origami obrazce – hvězdičku a motýla – ty jsou pro příběh totiž také velice důležité.

19.4.2011 – Pučálkovic Amina

Klasika od známého českého herce Jindřicha Plachty je plná veselého humoru a budeme se jí zabývat na setkání pro děti v předškolním a mladším školním věku.

Opět se chystá dvojí čtení, nejprve na úvod – nalezení „štěňátka“, potom část, ve které se zjistí, že Amina není bernardýn, ale žirafa. Pro doplnění zábavného textu bude nachystáno několik různorodých úkolů, kreslení, luštění apod. tematika bude spojena se zvířaty a s jejich záměnami. Děti budou sestavovat pomíchané části zvířecích tělíček, podle návodných informací budou hádat zvířátka, budou v krátkých charakteristikách zvířat hledat nesmysly apod.

26.4.2011 – Vzpoura strašidel

Knížka Vzpoura strašidel je už druhým příběhem pro děti z pera mladého autora Jiřího Holuba. Jedná se o příběh kastelána Pivoňky, žijícího na Červené Lhotě; společnost mu zde dělá kočka Matylda a také rodinka duchů. Jednoho dne se na zámku ale objeví státní úředník Kroupa, před kterým stojí nelehký úkol: Má se postarat o splnění zákazu nadpřirozených sil a veškerého strašení vůbec. A to nejen na zámku Červená Lhota!

Setkání je určeno dětem od 8 let, počítá už s jejich aktivní schopností číst a psát. Oproti jiným dubnovým setkáním Klubu moudré sovy bude toto zaměřeno více na práci s textem, než na hraní a kreslení obrázků. Cílem je proniknout s dětmi do textu příběhu, zorientovat se v něm a porozumět mu. Konkrétní úkoly budou ještě upřesněny.

Informace o tom, jak se na vybranou akci přihlásit, naleznete v závěru předchozího článku – Navštivte se svými dětmi akce v rámci projektu Čteme rádi.

Doporučení:
Share

Napsat komentář