Před sedmdesáti čtyřmi lety začala druhá světová válka

nahledBF109E
Dnes je tomu přesně 74 let, kdy německá vojska překročila polské hranice a tím i pomyslný Rubikon, zpoza nějž už nebylo návratu. Začala druhá světová válka – nejstrašnější konflikt v dějinách lidstva.

Důležitým protipólem kolaborace byl i v našich zemích domácí a zahraniční odboj. Nikdo, a tím méně pak samotní příslušníci našich jednotek na západní frontě, netušil, jak se jim vlast pár let po válce za jejich hrdinství a vlastenectví odmění. První naše vzpomínka v den dnešního výročí proto patří našemu odboji na západní frontě.

Československý zahraniční odboj za 2. světové války

českoslovenký zahraniční odboj

Počátky československého zahraničního odboje se začaly formovat už před samotným začátkem 2. světové války – při zániku republiky v březnu 1939. Tato kniha popisuje jednotlivé události a kroky, které na Západě vedli českoslovenští politici a zejména vojáci. Jejich boj za fyzické přežití národa, jemuž pod nacistickou okupací hrozila germanizace a vyhlazení, začínal za krajně nejistých podmínek – za relativně malého zájmu světových mocností a bez jasné perspektivy obnovy předválečného státu. Avšak jejich vytrvalé úsilí bylo odměněno v momentu, kdy se celá Evropa ocitla ve vážném nebezpečí. Od porážky Francie a napadení SSSR vedli boj nejen za porážku nacistického Německa, ale také za obnovu Československa v jeho předmnichovských hranicích jako plnoprávného člena protiněmecké koalice.

Díky unikátnímu zpracování v knize najdete vložené faksimile osmi historických dokumentů, které vám umožní ještě lépe prozkoumat, jak probíhaly jednotlivé boje československých vojáků ať už v Polsku, Francii, Velké Británii anebo i na Blízkém východě.
Vezměte do rukou např. Mobilizační rozkaz Národního výboru československého, Odvodní lístek příslušníka československé zahraniční armády, Kartu československého letce nebo Štědrovečerní jídelní lístek polní kuchyně v Tobruku o Vánocích roku 1941 a spoustu dalšího.

 

Československý zahraniční odboj za 2. světové války na západě

Autor: František Emmert
Počet stran: 112

Přečtěte si další informace o knize Československý zahraniční odboj za 2. světové války na západě.

Přečíst si můžete i ukázku z ní.


Bezesporu nejkrvavějším bojištěm druhé světové války byla východní fronta. Armády čítající miliony mužů se na mnoha tisíci kilometrové frontě střetávaly a bojovaly o samotnou existenci svých národů. Co den, to tisíce padlých na obou stranách. Naše druhá vzpomínka na druhou světovou válku patří proto právě bojům na východní frontě.

 2. světová válka na východní frontě

2. světová válka na východní frontěAutor S. P. Mackenzie ve své knize popisuje nejdůležitější události druhé světové války probíhající v Evropě jak na frontě, tak v týlu, a vysvětluje, proč se štěstěna nejprve usmívala na Osu a poté zase na Spojence. Kromě toho, že kniha ukazuje příčiny a důsledky konfliktu, také:

  • podává přehled o bojích na pevnině,
  • obsahuje části věnované společnosti a hospodářství, odbojovému hnutí a kolaboraci, technologiím a rozvědce, spojenectvím a strategii a válce ve vzduchu i na moři,
  • hodnotí důsledky války a ukazuje historiografické debaty, které se jí týkají.

Se sbírkou rozmanitých dokumentů, s chronologií, slovníčkem a životopisy ve stylu „Kdo je kdo?“ shrnujícími kariéru a význam hlavních postav je tato kniha zcela nezbytná pro porozumění všem faktorům druhé světové války, které je potřeba brát v úvahu při jejím hodnocení – vojenským, ekonomickým a sociálním.

2. světová válka na východní frontě

Autor: Lee Baker
Počet stran: 160

Další informace o knize najdete zde: 2. světová válka na východní frontě. Přečíst si můžete i ukázku z ní.


Druhá světová válka byla prvním konfliktem, v němž hrála jednu z hlavních rolí letecká síla. Tatam byla strnulost fronty zákopové první světové války. Blízká letecká podpora dala bojům dynamiku, o které se generálům před dvaceti pěti lety ani nesnilo. Těžké strategické bombardéry přinesly nezměrné utrpení civilnímu obyvatelstvu všech bojujících zemí. Lidé v zázemí uctívali stíhače schopné na svých strojích sestřelovat bombardéry a vést boj jednoho proti jednomu v mrazivých výšinách i těsně nad zemí jako své národní hrdiny. Sestřely těch nejlepších se počítaly na stovky. Naše dnešní třetí a poslední připomínka proto patří stíhacím pilotům.

Esa na BF109 na východní frontě

Stíhači

Historicky nejúspěšnější stíhací esa byli ti piloti jagdwaffe, kteří se účastnili krvavých bojů na východní frontě zuřících mezi roky 1941 a 1945. Muži jako Erich Hartmann (352 sestřelů), Gerhard Barkhorn (301 sestřelů) a Günther Rall (275 sestřelů) dosáhli všichni podstatné části svých úspěchů proti letectvu sovětské Rudé armády, přičemž dalších sedm pilotů během těchto bojů překročilo hranici 200 sestřelů. Nejobvyklejší stíhačkou používanou těmito piloty byl zasloužilý válečník Bf 109, který se těchto bojů účastnil od operace Barbarossa až po konečnou porážku Třetí říše. Útvary jako JG 51, 52 a 54 létaly pouze na této Messerschmittově stíhačce a postupně vystřídaly verze od Emila po poslední varianty Gustava. Tento svazek o stíhacích esech na Bf 109 zahrnuje všechna esa s nejvyššími počty sestřelů a vysvětluje, jak tito experti tak ohromujících výsledků dosahovali.

Esa na BF109 na východní frontě

Autor: John Weal
Počet stran: 80 + 16 stran příloha

Další informace o knize najdete zde: Esa na BF109 na východní frontě. Přečíst si můžete i ukázku z ní.

————————————————————————————

Všechny knihy vydalo nakladatelství CPress

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeČeskoslovenský zahraniční odboj za 2. světové války na západě

Emmert, František

CPress, 2012

zobrazit info o knize2. světová válka na východní frontě
Historie, fakta, dokumenty

Baker, Lee

CPress, 2012

zobrazit info o knizeEsa na BF109 na východní frontě

Weal, John

CPress, 2012

Napsat komentář