Ekonomické pohádky pro děti i rodiče

ChytrePohadky
Orientovat se ve světě financí není nic snadného pro mnoho dospělých. Možná i proto, že se ekonomii neučili ještě jako děti… Ale co není, může být.

Na některých školách se už objevuje výuka finanční gramotnosti. Školáky se tu snaží naučit, jak hospodařit s penězi, jak fungují půjčky a podobně. Vy ale nemusíte čekat, jestli se zrovna na „vaší“ škole takový předmět objeví, nemusíte dokonce ani čekat, až dítě začne chodit do školy. S výukou ekonomie můžete začít už nyní, i se svými dětmi předškolního věku.

Manželé Eva a Michal Skořepovi napsali pro děti dvě tématicky podobné knihy, ve kterých jim skrze příhody zvířátek srozumitelnou formou vysvětlují danou problematiku. Obsahy knih naznačují jejich názvy včetně podtitulů: Chytré pohádky z lesní mýtinky – Zvířátka ve světě ekonomie a Chytré pohádky z městské zahrádky – Zvířátka ve světě financí.

V každé knize najdete osm pohádek, ve kterých jsou představena různá témata, například role daní a veřejných financí, bezhotovostní platební styk, právní rámec ekonomiky, vlastnické právo a z něj plynoucí povinnosti a další. Tyto formulace určené dospělých se nachází v závorce v obsahu pod názvem kapitoly. Škoda, že tomu tak není i přímo v knize.

Pohádky se odvíjí na přibližně deseti stranách (velikosti cca formát A5). Jsou tedy trošku náročnější na udržení pozornosti a soustředění dětí.

Na konci každé kapitoly čeká několik otázek, které reflektují zpracované téma a dávají prostor pro diskuzi rodičů s dětmi. Některé otázky dokonce přímo vybízí, aby se děti zeptaly rodičů, jestli například bydlí ve vlastním či pronajatém bytě a co to obnáší, jestli mají nějaké spoření či pojištění a proč je to důležité, … Téma dětem přiblížila pohádka, základní znalosti díky příhodám zvířátek již mají, rodiče tedy mohou doplnit ustálené formální názvy či převést příběhy do běžného života.

Po prodiskutování všech otázek na děti vždy čeká lehký úkol – projít bludištěm, spojit tečky, dokreslit obrázek, …

I když Chytré pohádky pojednávají o finanční zodpovědnosti, funkci peněz atd., závěrečná osmá pohádka je jiná. Jedna vypráví o tom, že bychom si měli v nouzi pomáhat, druhá ukazuje, že ani velké bohatství nepřináší štěstí, pokud je člověk sám. Umět zacházet s penězi, starat se o majetek a podobně je sice důležité, ale děti se na konci dozvídají, že v našem životě jsou i důležitější hodnoty.

Je opravdu dobře, že už i u malých dětí mohou rodiče začít s „výukou“ ekonomie srozumitelnou a poutavou formou. Závěrečné otázky na konci každého příběhu jsou příjemným bonusem, přičemž diskuze rodičů s dětmi může být přínosná jak pro děti, tak i pro rodiče. S takto pojatou výukou finanční gramotnosti je šance, že se ekonomie dětem zalíbí a lépe pak v pozdějším věku odolají nástrahám finančního světa.

Pro obě knihy Chytrých pohádek mám jen slova chvály.

Chytré pohádky vydalo letos v září nakladatelství Grada a svými ilustracemi je doprovodila Eva del Risco Koupová.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeChytré pohádky z lesní mýtinky
Zvířátka ve světě ekonomie

Skořepová, Eva - Skořepa, Michal

Grada, 2012

zobrazit info o knizeChytré pohádky z městské zahrádky
Zvířátka ve světě financí

Skořepová, Eva - Skořepa, Michal

Grada, 2012

Napsat komentář