Černou můrou každého rodiče je nemoc jejich dětí. Pokud dítě onemocní a vyléčí se, život se vrátí do starých kolejí. Jak je tomu ale v případě, že trpí nevyléčitelnou nemocí s blížícím se koncem?
V knize Dva krůčky po mokrém písku si můžete přečíst skutečný příběh malé holčičky, jejíž život předčasně ukončila vrozená genetická porucha. Vyšla letos v Praze v nakladatelství Motto.
Anne–Dauphine Julliandová vypráví o trápení, kterým prošla její dcerka Thaïs do té doby, než ve třech letech zemřela. Trpěla vzácnou chorobou zvanou metachromatická leukodystrofie. Jde o degenerativní onemocnění. Tato nemoc je v knize skloňována tolikrát, že jsem si její název dokonce zapamatovala. A nezapomenu ho už nikdy. Chvílemi jsem myslela, že příběh nedočtu do konce. Pokud jste maminkami malých dětí, publikaci vám nemohu doporučit. Přestože jsem přečetla už spoustu smutných knih, tato bude patřit k těm nejsmutnějším.
Samotný fakt, kdy lékaři oznámili rodičům Thaïs její děsivou diagnózu, byl teprve začátkem hrůzy, která je teprve čekala. Těhotná maminka se musela vyrovnat s tím, že její dvouletá dcera bude ztrácet postupně všechny své schopnosti, které má. Dozvěděla se, že její malá holčička brzy přestane chodit, mluvit, hýbat se. Potom umře. Jak děsivé zjištění! Další rána osudu dopadla na rodinu ve chvíli, kdy byl vyřčen ortel, že rovněž jejich narozená dcerka Azylis je touto nemocí postižená. Vzhledem k tomu, že je u ní nemoc zjištěna záhy po narození, může ji zachránit transplantace kostní dřeně.
Pokud máte dostatek odvahy a čtení publikace „unesete“, budete moci prožívat spolu s autorkou všechny lékařské zákroky, které podstupovaly jejich dcerky – Thaïs, aby jí zbývající dny života ulehčili, a Azylis, aby ji pokud možno z této nemoci vyléčili. Rodiče se pohybovali mezi domovem a nemocnicí. Střídali se u svých hospitalizovaných děvčátek a vychovávali staršího zdravého syna. Autorka velmi pěkně líčí, jak onemocnění sester vnímal jejich bratr i ostatní příbuzní. Popisuje, jak vypadaly dny, kdy Thaïs neměla žádný záchvat, i dny, kdy se objevily komplikace. Statečně se vypořádávala s nemocí samotná Thaïs. Všudypřítomná láska a neustávající péče rodičů, přátel i zdravotnického personálu učinila Thaïs její kratičký život co nejsnesitelnějším. Jejich krédem se stalo rčení, v němž stojí, že „je třeba dodat život jejím dnům, když už není možné dodat dny jejímu životu“. A tak se také stalo.
Publikaci doporučuji k přečtení těm, kteří dokážou číst o smutných osudech. Podotýkám, že tento příběh je obzvlášť zdrcující. Nikdy na něj nezapomenu a navždy zůstane vryt do mé paměti.
Ukázka z knihy
V těch týdnech v nemocnici, kde Thaïs bojovala o život, ji nemoc napadla na všech frontách. Zásadně postihla motorické schopnosti. Dnes Thaïs skoro nemůže používat paže, už neudrží rovně hlavu, nedokáže sedět. Přesto sedět chce, hlavně při jídle. I když nejí, vždycky je moc šťastná, když s námi může být u stolu. Abychom jí to umožnili, opatříme jí speciálně tvarovanou židli jenom pro ni. ( str. 80)
Související knihy
Dva krůčky po mokrém pískuJulliand, Anne-Dauphine
Motto, 2012
Nemohu souhlasit s nedoporučením, sama jsem máma tří a šestiletého kluka a byly okamžiky, kdy jsem si je v osudu Thais představila, ale kniha má obrovskou hodnotu proto, jak autorka zachytila dětské duše, nejen Thais.. Kolikrát jsme v Gaspardových výrocích viděla svého staršího syna a v Thaisiných gestech mladšího. Není to příběh o bezmoci, naopak je o lásce,díky které si dokážete porozumět i když nevidíte, neslyšíte, nemluvíte, nehýbete se.. Záleží na každém, co si v knize najde, já jsem chvílmi brečela, ale na konci jsem se usmívala..
knihu jsem stěží přečetla. žádná kniha na mě tak nezapůsobila jako tato. Probrečela jsem jí od začátku do konce, sama mám dvouletou holčičku a nedokážu si něco takového představit,strašné!!! Maminka (autorka knihy) si musela zažít něco co si mi zdraví lidé nedokážeme ani v tom nejhorším snu představit. A už vůbec si nikdo z nás nedokáže představit co si musela vytrpět ta malá holčička při takových bolestech,které jsou v knize popisovány…
Děkuji za komentář, Marky. Tak to je přesně ten důvod, proč knihu nemohu doporučit maminkám malých dětí…Je to opravdu jedna z nejsmutnějších knih, jaké jsem kdy četla.