Pocta velikánům literatury – Světový den knihy a autorských práv

denknihy
Už devadesát let se po celém světě oslavují knihy a čtení ve všech možných formách jako pocta světovým spisovatelům, kteří se v tento den – 23. dubna narodili či zemřeli. Připomínat si jejich jména a díla je součástí kulturního vývoje lidstva…

23. duben jako Světový den knihy a autorských práv vyhlásilo UNESCO, tento den je ve znamení podpory čtení, publikování a ochrany duševního vlastnictví prostřednictvím autorských práv.

Tento den byl vybrán především proto, že se narodili či zemřeli světoví spisovatelé – William Shakespeare, Miguel de Cervantes Saavedra, Vladimír Nabokov, Inca Garcilaso de la Vega, Maurice Druon, Manuel Mejía Vallejo a další.

Cílem je povzbuzovat všechny, především pak mladé lidi, aby objevovali radost, kterou jim čtení knih přináší, a rovněž tak získat přirozený respekt k těm, kteří se zasloužili o sociální a kulturní pokrok lidstva.

Svátek se začal slavit v Katalánsku, kde je zároveň 23. duben oslavou svátku sv. Jiří, každý kdo si zde zakoupí knihu, dostane tradiční odměnu v podobě růže. Ostatně, růže zde ženy dostávaly v tento den již od dob středověku. A jak je vidět, podpora čtení zde funguje velmi významně, každoročně se zde 23. dubna prodá skoro polovina objemu knih jako za celý rok a rozdá se téměř na čtyři miliony růží.

Ovšem úspěch Světového dne knihy a autorských práv nezávisí jen na jeho vyhlášení, důležitá je podpora ze strany autorů, vydavatelů, sdělovacích prostředků, humanitárních organizací a dalších institucí. Jen s jejich pomocí budou všichni motivováni k oslavám a podpoře knih a jejich autorů.

Mnoho akcí, které probíhají, se zaměřuje i na spolupráci a přátelství mezi jednotlivými zeměmi, probíhají veřejná čtení, v této době se také vyhlašují vítězové nejrůznějších literárních soutěží, ale jsou také pořádány akce týkající se znalosti právních předpisů v oblasti autorských práv a ochrany duševního vlastnictví.

 

William Shakespeare

Významný básník a dramatik, o kterém toho bohužel zase tolik nevíme. Existuje mnoho dohadů nejen o datu narození, ale i o jeho sexualitě či vůbec autorství her. Jeho přesné datum narození není úplně přesně známo, pokřtěn byl 26. dubna 1564.
Shakespearův otec byl vcelku zámožný měšťan ze středoanglického Stratfordu nad Avonou. Zde také mladý Shakespeare navštěvoval střední školu. Oženil se velmi brzy, ve svých osmnácti letech si vzal za ženu Anne Hathawayovou. Byla sice starší než on, ale svatba byla zřejmě na místě, neboť spolu čekali dítě. Narodila se jim dcera Susanna , později pak ještě přibyla dvojčátka, chlapec a děvče. Syn Hamnet ale v jedenácti letech zemřel z neznámých důvodů.

Shakespeare se odstěhoval do Londýna, kde pracoval na svých nejvýznamnějších dílech, ke konci života se ale opět vrátil do rodného Stratfordu, kde také zemřel 23. dubna 1616.

Svá největší díla sepsal v letech 1590 – 1613. Nejprve se zaměřoval spíše na komedie, později i na tragédie, a sem můžeme připočítat i jeho skutečně nejznámější díla jako je Hamlet, Král Lear, Macbeth. Jeho díla jsou světově uznávaná a hraná po celém světě dodnes.

 

Miguel de Cervantes Saavedra

Byl to spisovatel, ale i španělský voják. Narodil se 29. září 1547 v Alcalá de Henares a pocházel z rodiny chudého šlechtice. V bitvě u Lepanta přišel o levou ruku, strávil také několik let v zajetí, kam jej odvlekli piráti. Během svého života nebyl zámožný, naopak se pohyboval na hranici bídy. Světovou proslulost mu zajistil román Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. V něm ztvárnil jako hlavního hrdinu chudého venkovského šlechtice, který se ale většinou zesměšněn vrací ze svých výprav s cílem obnovit potulné rytíře.

 

I u nás probíhají na nejrůznějších místech akce, pořádané k tomuto významnému dni.
Například Městská knihovna v Domažlicích se rozhodla nabídnout v týdnu před 23. dubnem návštěvníkům výstavu faksimile Kodexu Vyšehradského. Tato věrná kopie vzácné středověké památky (originál uložen v Národní knihovně) byla do fondu knihovny pořízena v osmdesátých letech  a je zpřístupňována pouze při významných příležitostech. Vyšehradský kodex bude spolu s doprovodným materiálem, který návštěvníkům vzácný tisk přiblíží,  vystaven v čítárně knihovny v její provozní době.

Nakladatelství Portál se letos u příležitosti Světového dne knihy rozhodlo zrekapitulovat sbírku svých beletristických knih pro dospělé od světových autorů a vyzvalo všechny čtenáře, aby pomohlo vybrat pomocí ankety tu nejoblíbenější, která v Portálu vyšla. Knihy byly seřazeny v anketě abecedně podle jmen autorů.

Městská knihovna Chodov vyhlásila na oslavu Světového dne knihy a autorských práv Pohádkové odpoledne plné pohádek, her, vyrábění a soutěží. Každý nový čtenář také získá registraci na rok zdarma a každý třetí nově registrovaný čtenář obdrží malý dárek a každý pátý knihu dle vlastního výběru.

Doporučení:
Share

Napsat komentář