Islámský Egypt ve Středověku

egypt
Nová kniha o Egyptě potěší jen opravdové fajnšmekry. Čtenáři, kteří o této zemí neví téměř nic, moudřejší nebudou.

Knih o Egyptě je na našem trhu víc než dostatek. Kemet, jak zní původní název Egypta, přitahuje archeology z celého světa, spisovatelé si ji vypůjčují do svých románů a už i pro malé děti existují obrázkové knihy, které jim pomohou se s touto na historii bohatou zemí seznámit.

Jenže kniha Popsání pozoruhodností Egypta – Kniha okrsků a památek v Egyptě, v Káhiře i v údolí Nilu a zprávy, které se jich týkají od středověkého učence působícího ve službách mamlúckých sultánů Taqíjuddína Ahmada Al-Maqrízího je spíše odbornou publikací, nic pro lehké večerní čtení. Knihu vydalo nakladatelství Academia v roce 2012.

Čtenáři, kteří mají o této mýty a báji opředené zemi dostatečně „načteno“, jistě ocení další seznámení s Egyptem, nikoliv však z per archeologů, egyptologů a vědců z minulého nebo současného století, ale někoho, kdo popisuje své zkušenosti ze 14. a 15. století, kdy Egypt jistě vypadal jinak než dnes.

Přesto můžete být v úvodu zklamáni. Popisování zeměpásů, soustavy nebeských sfér nebo sáhodlouhé seznamování s vodstvem, které se Egypta přímo dotýká (Rudé moře, Středozemní moře a samozřejmě řeka Nil), nemusí bavit každého. Dojem ze čtení kazí hojné množství odkazů uváděných pod čarou, které neustále něco dovysvětlují nebo poukazují na původní zdroj. Na mnoha stranách je dokonce více poznámek než samotného textu. A vy neustále, po téměř každém dočtení věty, musíte hledat vysvětlení pod čarou a pak pracně pátrat po tom, kdeže jste to přestali číst.

Na druhou stranu se dozvíte o věcech, o kterých jste možná ani nevěděli. O hroších, kteří předpovídali, jak budou velké každoroční záplavy, o tom, jak upravit vodu z Nilu, aby se dala pít, jakou že to Egypťané mají povahu nebo že maso scinků (ještěrů žijící v Nilu) pomáhá léčit sexuální poruchy.

Popsána je v textu samozřejmě také Káhira, starověké, ale i středověké významné světské i duchovní stavby, svátky nebo Koptové, jež dříve tvořili početné společenství, avšak v dnešních dobách se jich už na území Egypta moc nenachází. Přitom právě oni jsou považováni za potomky faraonů.

Velmi zajímavá kniha psaná z pohledu historika a geografa, který o Egyptě psal před mnoha stoletími. Je dobré si jeho postřehy a výklad srovnávat s tím, jaký je Egypt dnes a co všechno o něm víme. Avšak bez vydatné pomoci Bronislava Ostřanského, který Maqrízího dílo přeložil, napsal k němu předmluvu, úvodní stať a samozřejmě připsal dovysvětlující poznámky, by tato pozoruhodná publikace jistě nevznikla. Ostřanský se při překladu opírá o jedno z nejnovějších vydání Maqrízího spisu, avšak přihlíží i k nejstaršímu dvousvazkovému vydání z let 1853-1854 vytištěnému v Káhiře.

Jak již bylo řečeno na začátku, máte-li o Egyptě jisté povědomí, a to nejen v rámci starověku, ale i středověku, pak jistě nepohrdnete si své znalosti oprášit, popřípadě rozšířit. Naopak pro ty z vás, kdo jen matně tuší, kde Egypt leží, jaké je jeho hlavní město a že jím protéká řeka Nil, rozhodně kniha není. Přestože je tam mnoho zajímavých informací, které nám Egypt dokonale přibližují, není lehké knihu číst – v případě, že se o Egyptě chcete hned z první knihy dozvědět co nejvíce. Je tu až příliš mnoho informací, příliš mnoho poznámek. Jednoduše čtení pro pravé egyptologické fajnšmekry.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePopsání pozoruhodností Egypta
Kniha okrsků a památek v Egyptě, v Káhiře i v údolí Nilu a zprávy, které se jich týkají

Al-Maqrízí, Taqíjuddín Ahmad

Academia, 2012

Napsat komentář