Dnes jsme pro vás do knižních tipů připravili opravdové lahůdky! Jeden zajímavější život než druhý! Čekají na vás rozhovory, zážitky, radosti i strasti osobností – kde jinde než na knižních stránkách…
Jindřich Šídlo je snad nejstarší český youtuber a aktivní je i na sociální síti X. Glosuje a komentuje zejména dění ve veřejném prostoru, politice a médiích. Do rozhovoru s ním se pustil jeho kolega Michael Rozsypal a vy si tento novinářský tandem můžete užít společně s námi.
Originální knižní rozhovor s nejstarším českým youtuberem Jindřichem Šídlem. Politika, média, veřejný prostor, to vše Jindřich Šídlo sleduje, komentuje a glosuje přes třicet let. Prošel různými typy médií, dnes je možná nejznámější díky sociálním sítím – je jedním z nejsledovanějších Čechů na sociální síti X. A vášnivým fanouškem fotbalu. Co říká o svém dětství, rodině a novinářských začátcích? V čem mu satira dává větší svobodu? A je svěřovací typ? O tom všem se dočtete v otevřeném knižním rozhovoru s novinářem Michaelem Rozsypalem.
Já si to všechno pamatuju
Autor: Michael Rozsypal, Jindřich Šídlo
Počet stran: 232
Vazba: vázaná
Formát: 140×203 mm
ISBN: 978-80-267-3039-2
Doporučená cena: 399 Kč
Knihu Já si to všechno pamatuju vydalo nakladatelství Vyšehrad.
Ukázka z knihy
Mladá fronta DNES tehdy evidentně neměla problémy s penězi.
Ne, to tedy neměla. Jako fotograf tam se mnou letěl mimořádně zkušený profesionál Michal Růžička. Ptal jsem se ho, co budeme dělat. A on odpověděl, že přijdeme na Manhattan, uděláme 30 kroků doleva, narazíme na nějaký hotel a tam se ubytujeme. Protože nás sem poslal náš zaměstnavatel, který chce, abych odsud psal dobré reportáže a aby Michal udělal dobré fotky. A k tomu musím někde přespat. A přesně tak jsme to i udělali.
Můžete si stáhnout kompletní ukázku.
Autoři
Michael Rozsypal je novinář a moderátor. Vystudoval politologii na FSV UK. Osm let vedl publicistické rozhovory a veřejné debaty na Českém rozhlase Plus. Dva roky moderoval v DVTV. Od jara 2023 je na volné noze a tvoří „tak trochu jinou talkshow“ Michaelův Mashup. Každý pátek moderuje pořad Osobnost Plus na ČRo Plus. Nadále se věnuje i politickým speciálům, moderuje konference a debaty po celé republice. Pochází z Ostravy, žije v Praze, má rád divadlo, operu a Jamese Bonda.
Zdroj informací: Vyšehrad
Jindřich Šídlo je novinář, moderátor a scenárista. Devět let (1992‒2001) strávil v týdeníku Respekt, pracoval jako reportér v deníku MF DNES a řídil domácí zpravodajství v Hospodářských novinách a České televizi. Od roku 2016 působí jako komentátor v redakci Seznam Zprávy, kde uvádí satirické pořady Šťastné pondělí a Šťastný podcast. Od roku 2021 je také spoluautorem podcastu Dobrovský & Šídlo. V roce 2007 získal Cenu Ferdinanda Peroutky, v roce 2013 pak Novinářskou cenu za nejlepší komentář. Za svůj pořad Šťastné pondělí obdržel v roce 2018 dvě ocenění Křišťálová lupa. Je spoluautorem knih Můžu to doříct…? a Kdo ví, kde budu zítra.
Zdroj informací: Vyšehrad
————————————————
V další knize rozhovorů nepůjde o jednotlivce, ale o téma jako takové – o strach. Ten je totiž jednou ze základních lidských emocí, někdy pro nás může být přínose, někdy spíše zkázou. O strachu a jiných nesnadných tématech hovořili autoři knihy například s Honzou Vojtkem, Petrem Pavlem, Bárou Trojak nebo Jankem Rubešem a Honzou Mikulkou, které můžete znát jako „Kluky z Prahy.“
Strach je základní lidská emoce, kterou nás vybavila evoluce, abychom přežili. Může mít různé podoby od obav, přes hrůzu až po panické zděšení. Ne vždy je ale strach prospěšný, a ne vždy ho zvládáme. Kolik odvahy je potřeba pro dosažení upřímné komunikace nebo ke změně vlastního názoru? K dosažení blízkosti či přijetí odloučení? A jak moc se tyto překážky všedního dne liší od život ohrožujících nebezpečí, které číhají ve válečném konfliktu, na kolmé skalní stěně nebo při boji s alkoholismem? Známé osobnosti veřejného života, ale i nezlomení hrdinové všedních dnů se v rozhovorech zamýšlí nad tím, jak bojovat se strachem a kde hledat odvahu. Příběhy rozhovorů se zabývají i těžkými tématy a nesnadnými zážitky, primárně ale působí nadějeplně a inspirativně. Zachycené osudy osvětlují cestu k tomu si svůj strach přiznat, zpracovat ho a probudit vlastní odvahu.
Nebát se
Rozhovory o strachu a odvaze
Autoři: Jiří Pasz, Marianna Stránská
Počet stran: 224
Vazba: vázaná
Formát: 150×212 mm
ISBN: 978-80-262-2200-2
Doporučená cena: 399 Kč
Knihu Nebát se vydalo nakladatelství Portál.
Ukázka z knihy
Co může lidstvu dát zkoumání minulosti ve smyslu boje se strachem a hledání odvahy?
Záleží přirozeně na tom, co lidstvo nebo každý z nás hledá či ví. Můj názor samozřejmě nemusí být většinový. Zkoumání minulosti, specificky srovnávání civilizací v dlouhých časových řadách, nám pomáhá chápat, jak fungujeme. Nebo to, jak mohou vypadat scénáře naší budoucnosti. Jedna z mála věcí, kterým opravdu věřím, je, že civilizace jsou definovány určitými obecnými zákonitostmi.
Přečtěte si kompletní ukázku.
O autorech
Jiří Pasz (*1981) je fotograf, dokumentarista, novinář a humanitární pracovník, který působil například v Nepálu, Barmě, Středoafrické republice či na Blízkém východě. Byl členem výzkumného týmu Národního ústavu duševního zdraví, kde připravil série rozhovorů se špičkami světové psychiatrie a s lidmi žijícími s duševním onemocněním.
Zdroj informací: Kosmas
Marianna Stránská je multimediální výtvarnice zaměřující se ve své tvorbě na diváka jako specifickou složku díla. Spolupracuje s kulturními institucemi z celé Evropy. Více informací o ní a její tvorbě si přečtěte na webu mariannastranska.cz.
Zdroj informací: Portál
————————————————
Přesně uprostřed dnešního výběru se nachází knížka Dagmar Peckové plná kratinkých příběhů ze života. Ačkoliv název „Ty vole se neříká“ evokuje spíše humor a nadsázku, ani život operní pěvkyně nebyl vždycky peříčko.
Ten pocit, když vám v hlavě najednou problikne okamžik z dětství. Jak to tehdy vlastně bylo? Vzpomínky se začnou drát ven z podvědomí a z jednotlivých úlomků se najednou utvoří kratičké kapitolky života. Vtipné i smutné… i ty, které měly raději zůstat zapomenuty. Život na výsluní se všemi stíny na duši. Vlny slávy a propadů. Svět divadel, koncertních sálů i rodinných chvil. Vše v poklusu s minutovníkem v hlavě. Jak být světovou pěvkyní, milující a milovanou ženou nebo snad dokonce perfektní matkou? Návod k tomu všemu v této knize rozhodně nehledejte. Snad jen úsměvný nadhled nad životem, který mezi prsty profičí jako blázen, rozdávaje přitom plnými doušky štěstí, lásku, bolest i smrt. Napsala jsem 101 kratičkých příběhů ze svého života, které vám nyní předkládám. Střípky z dětství, šílenost puberty, naivní představy o práci u divadla, cestu na světová jeviště, půtky s podprůměrností i pomoc velkorysých. Snad se při čtení nudit nebudete. Stejně jako jsem se za celý život nenudila já.
Ty vole se neříká
Autorka: Dagmar Pecková
Počet stran: 208
Vazba: vázaná
Formát: 125×185 mm
ISBN: 978-80-7670-199-1
Doporučená cena: 398 Kč
Knihu Ty vole se neříká vydalo nakladatelství Kazda.
Ukázka z knihy
Natočila jsem téměř tři desítky alb u mnoha nahrávacích společností. Kritiky nešetřily chválou nad vytříbeností přednesu se stylovou přesností. Ano, i operu jsem zpívala. Také po celém světě. Různé role, různá operní období různých stylů. Potýkala jsem se s režiséry i dirigenty, s více či méně akustickou jevištní výpravou a často jsem v kostýmu dané postavy vypadala jako totální debil. Vše jsem byla ochotna podstoupit pro slávu veškeré klasické hudby.
Prolistujte si celou ukázku.
O autorce
Dagmar Pecková je nositelkou Thálie v oboru opera za rok 1999, držitelkou nejvyššího krajského vyznamenání (Ceny za zásluhy o Pardubický kraj) či nejvyššího ocenění horní komory Parlamentu ČR (Stříbrné medaile předsedy Senátu). Narodila se v Chrudimi. Studovala na Pražské konzervatoři. Během své více než čtyřicetileté a úspěšné profesionální kariéry se představila na nejvýznamnějších světových operních scénách i koncertních pódiích. Opakovaně vystupovala na nejprestižnějších světových festivalech. Spolupracovala s navýsost respektovanými a nejlepšími orchestry i dirigenty po celé zeměkouli. Téměř třicet alb vydala u společnosti Supraphon, Hänssler Classic, Teldec, Warner Music a Naxos. Je držitelkou tří Zlatých desek Supraphonu. V roce 2017 založila v rodném městě hudební festival Zlatá Pecka a je hlavním uměleckým garantem nejen festivalu, ale i projektů, které podporují mladé instrumentální a pěvecké talenty. Profesionálně a úspěšně se věnuje také činohře na českých scénách. Za roli Marie Callas v divadelní hře Terrence McNallyho byla v roce 2022 nominována v širší nominaci na Cenu Thálie za činohru.
Zdroj informací: Kazda
————————————————
Jumbo Jet. První obří dopravní letadlo v našich dějinách. Jaké to asi je – pilotovat ho? Bývalý vojenský letec ČSLA si k němu svoji cestu našel a pilotoval jej úctyhodných 20 let!
Příběh prvního obřího dopravního letadla v dějinách lidstva a jeho pilota.
Legendární americké dopravní letadlo B-747 (první let 9. února 1969) a jeho první český kapitán, bývalý vojenský letec ČSLA Slavomír Pískatý (narozen 23. května 1958). Jak k sobě našli cestu? Proč má ikonický letoun na trupu onen nezaměnitelný hrb? Co všechno Jumbo Jet uveze? V unikátní společné biografii špičkového letadla a elitního letce najdete odpovědi na spousty otázek, ať jste zapálení fanoušci letectví, nebo jen „obyčejní“ cestující. Co dělat a nedělat, pokud zažijete poplach v oblacích? Jak žijí na cestách kolem světa dopravní piloti? Co se stane, když se v kokpitu civilního letounu potkají bývalí úhlavní nepřátelé, stíhači americké a československé armády? Slavomír Pískatý poznal Jumbo Jet do posledního šroubku. Z kapitánského křesla Korean Air mu velel 20 let, nalétal s ním 16 000 z celkových 25 000 hodin své letecké kariéry. Nahlédnete s ním nejen pod pokličku linkového létání s pasažéry, ale také do málo známého zákulisí nákladního letectví, neboť Jumbo Jet je vedle osobní dopravy ohromně oceňovaným nebeským náklaďákem. Můžete se těšit i na pikantní detaily. Jaká tajemství skrývá americký prezidentský speciál Air Force One? Věděli jste, že k pilotům B-747 se řadí i brunejský sultán nebo rocker Bruce Dickinson? Kde mají piloti B-747 únikový východ z kokpitu, když tam nelze otevřít okna? Jak mohou pilotům při přistání v noci pomáhat rybářské lodě? Čím je výjimečné pražské Letiště Václava Havla? A nač vozil český kapitán B-747 v kokpitu 20 let školní atlas? Součástí knihy je také originální rozkládací schéma přístrojové desky a ovládacích panelů letadla B-747.
Slavomír Pískatý
20 let kapitánem Jumbo Jetu
Autor: Petr Čermák
Počet stran: 272
Vazba: vázaná
Formát: 170×240 mm
ISBN: 978-80-7689-456-3
Doporučená cena: 398 Kč
Knihu Slavomír Pískatý. 20 let kapitánem Jumbo Jetu vydalo nakladatelství Jota.
Ukázka z knihy
Když už měli inženýři schválený tak obří prostor uvnitř letadla, snažili se ho co nejšikovněji využít i pro čistě nákladní lety. Proto rovnou vymysleli odklápěcí příď. A právě díky tomu se zrodil ikonický hrb v přední části trupu. Nešlo o nějakou designérskou hříčku nebo parádičku, ale přísně prakticky o geniální řešení hádanky, kam posadit piloty, aniž by se kokpit při každém nakládání a vykládání nějaké většího carga musel zvedat s celou přídí.
Můžete si přečíst celou ukázku.
O autorovi
Petr Čermák (*1975) je milovník rádia, kde vysílal řadu let na různých stanicích, nyní se věnuje psané publicistice a je autorem řady rozhovorů s úspěšnými inspirativními lidmi. Při setkání s kapitánem Pískatým si usmyslel, že tenhle příběh si zaslouží knihu. Přes 15 000 čtenářů už si našly jeho knižní bedekry o Švýcarsku, kam jezdí jako nadšený průvodce po horských železnicích a turistických stezkách. S manželkou a čtyřmi dětmi žije na dohled Letiště Václava Havla a s nostalgií sleduje nezadržitelný ústup ikonické siluety Jumbo Jetu ze světového nebe. Napsal již celou řadu knih podobného, životopisného zaměření: Petr Pavel: Jak to vidím já…, Petra Kvitová: Neuvěřitelný příběh, Člověk Jágr, Pan Herec Miroslav Donutil, Simona Stašová a další.
Zdroj informací: Jota
————————————————
V poslední dnes představované knize nás Tomáš Šebek, chirurg, účastník humanitárních misí a nadšenec pro digitální technologie ve zdravotnictví, provede prostřednictvím příběhů z vlastního života od dětství až po dospělost. A ani jemu se v životě jenom nedařilo, zkrátka a dobře některým věcem se v životě musí postavit každý sám.
„Když se narodíte do rodiny násilníka a alkoholičky, máte dvě možnosti, jak naložit se svým životem. Za prvé si ho můžete podělat. Anebo si ho poděláte míň, když se budete víc snažit. Je čas na pravdu o tom, jaký ve skutečnosti jsem. A věřím, že nepíšu jen vlastní příběh.“
Tomáš Šebek, chirurg a autor úspěšných reportážních knih z humanitárních misí, se vydává na dosud nejnáročnější cestu. Na cestu do dětství stráveného v nefunkční rodině. Na cestu osobních i profesních selhání, partnerských nevěr a lží. Ale také na cestu odhodlání vzepřít se osudu a touhy vzít život do svých rukou. Rvačky v ulicích starého pražského Karlína se tu střídají s epizodami z operačních sálů, napínavé výpravy lemují ještě napínavější okolnosti při budování vlastní firmy. Jenže všechna ta dobrodružství za kniplem letadla, v zatopených štolách nebo ve válečných zónách blednou ve srovnání s misí nejtěžší – být dobrým otcem čtyřem dětem a neopakovat chyby rodičů. Kniha, napsaná pro Šebka typicky dravým, energickým stylem a se smyslem pro humor a nadsázku, se na základě autorových zkušeností věnuje vážným sociálním problémům – domácímu násilí, dezinformacím nebo závislostem. V kontrastu s nimi vynikají hodnoty, jako jsou láska, statečnost, disciplína, vášeň či vděk, jejichž pravý význam je objevován při každodenních příležitostech i v širší perspektivě společenské odpovědnosti. Šebek píše bolestně otevřenou, a přitom osvobozující zpověď, jež je svého druhu lékařskou zprávou, „objektivním nálezem“, který vypovídá nejen o něm, ale i o nás všech. Knihu doprovázejí ilustrace autora.
Objektivní nález
Moje nejtěžší mise
Autor: Tomáš Šebek
Počet stran: 320
Vazba: vázaná
ISBN: 978-80-7637-529-1
Doporučená cena: 399 Kč
Knihu Objektivní nález – Moje nejtěžší mise vydalo nakladatelství Paseka.
Ukázka z knihy
Dvě životní hodnoty v každé kapitole. Tři příběhy v každé z nich. První o tom, jak jsem to viděl v dětství. Druhý příběh je z mé chirurgické či jinak profesní praxe. Třetí má na příkladu mého vlastního selhání ukázat, co jsem nestihl říct svým dětem. Anebo jsem se bál. Původně jsem se tady chtěl schovat za třetí osobu jednotného čísla. Ale ne. Jsem to já. Nejsem žádný správňák. Jsem průserář.
Prolistujte si kompletní ukázku.
O autorovi
Tomáš Šebek (*1977) je chirurg, účastník humanitárních misí, nadšenec pro digitální technologie ve zdravotnictví a zakladatel neziskové organizace Ministr zdraví. V ní společně s dalšími odborníky usiluje o prodloužení života ve zdraví v ČR. Roku 2010 se poprvé vydal na Haiti zasažené ničivým zemětřesením. O dva roky později misi zopakoval a své zápisky, publikované formou blogů, vydal souborně v knize Mise Haiti. S velkým čtenářským ohlasem se setkaly i jeho záznamy ze dvou cest do severního Afghánistánu, které vyšly pod názvem Mise Afghánistán: Český chirurg v zemi lovců draků. Zážitky z mise do Agoku v Jižním Súdánu zpracoval v knize Africká zima, zkušenostem z jihozápadní Asie věnoval Nebe nad Jemenem.
Zdroj informací: Paseka
Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.
Která z dnes představených knih vás nejvíce zaujala? Napište nám svůj názor v komentářích.
Související knihy
Já si to všechno pamatujuRozsypal, Michael – Šídlo, Jindřich
Vyšehrad, 2024
Nebát seRozhovory o strachu a odvaze
Pasz, Jiří – Stránská, Marianna
Portál, 2024
Ty vole se neříkáPecková, Dagmar
Kazda, 2024
Slavomír Pískatý20 let kapitánem Jumbo Jetu
Čermák, Petr
Jota, 2024
Objektivní nálezMoje nejtěžší mise
Šebek, Tomáš
Paseka, 2024
Napsat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.