Historie a její osobnosti

pro-milovniky-historie
Dnes vám představíme čtyři tituly zabývající se dějinami a historickými osobnostmi. V první knize nahlédnete do historie USA, ve druhé poznáte životní osud Terezie z Lisieux. Ve třetí zjistíte, jak se formovala Hitlerova ideologie. A čtvrtá se věnuje výtvarné tvorbě vojáků.

Chcete se detailně seznámit s dějinami Spojených států amerických? Pak si pořiďte Samozřejmé pravdy od americké historičky a novinářky Jill Leporeové.

Samozřejmé pravdy historičky Jill Leporeové jsou čtivě napsané dějiny Spojených států amerických a k nim přiřazených protikladů, jež tuto zemi provázely od samého vzniku. Události i historické osobnosti jsou poměřovány ústavou USA, z níž si Leporeová vypůjčila i název („Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni…“). První psaná demokratická ústava světa vznikla v zemi, kde otroky vlastnili samotní její tvůrci. Vedoucí představitelé země vedli při formování Unie debaty o tom, zda při sčítání lidu otroky zahrnout mezi lidi, nebo je počítat jako majetek. Autorka nabízí nepřikrášlený pohled na (politické) dějiny USA od Kolumba po Trumpa a vyhýbá se přitom generalizování, anachronickým výkladům i tendenčnosti.

Samozřejmé pravdy

Dějiny Spojených států amerických
Autorka: Jill Leporeová
Přeložili: Eva Klimentová a Tomáš Míka

Počet stran: 1016
Vazba: vázaná
Formát: 160×240 mm
ISBN: 978-80-200-3520-2
Doporučená cena: 950 Kč

Knihu Samozřejmé pravdy vydalo nakladatelství Academia.

Ukázka z knihy

V roce 1787, když federalisté a antifederalisté bojovali o navrhovanou Ústavu na pestrých stránkách amerických novin a na vrzavých podlahách sněmovních sálů, John Adams, velvyslanec ve Velké Británii, reptal u svého psacího stolu na Grosvenor Square v Londýně, zatímco Thomas Jefferson, velvyslanec ve Francii, se skláněl nad svým vlastním, nepochybně luxusnějším psacím stolem v Hôtel de Langeac na pařížské Champs-Elysées. Daleko od domova vedli oba muži, kteří společně vytvořili Deklaraci nezávislosti, epistolární debatu o Ústavě a vyměňovali si dopisy přes kanál La Manche, jako kdyby pořádali ratifikační shromáždění čítající dva muže: Adams se obával, že Ústava dává zákonodárcům příliš mnoho pravomocí, a Jefferson se obával téhož v souvislosti s prezidentským úřadem. (str. 179)

Přečtěte si celou ukázku.

O autorce

Jill Leporeová je americká historička a novinářka.

————————————————

Co víte o životě francouzské karmelitky Terezie z Lisieux? Tuto ženu a její činy vám ve svém díle Svatá Terezie z Lisieux představí Guy Gaucher.

Gaucherova kniha je nejlepším uvedením do života svaté Terezie z Lisieux pro širokou čtenářskou obec. Autor se tu důsledně opírá o Tereziiny rukopisy, dopisy, básně, divadelní hry i modlitby. Kdo vlastně byla mladá francouzská karmelitka, která ve čtyřiadvaceti letech umírá na tuberkulózu? Byla ženou, která se toužila stát mučednicí a apoštolkou – a přitom usínala při modlitbě v kapli. Na rozdíl od jiných nevyhledávala přehnanou askezi – viděla v ní živnou pudu pro sebelásku, a tak se raději celým srdcem soustředila na Ježíše. O její vášnivé lásce ke Kristu a malé duchovní cestě čteme v Příběhu jedné duše. Hlavním poselstvím této autobiografie je to, že dělat všechno s láskou k Bohu může úplně každý. Terezie potlačuje v našich vztazích s Bohem jakékoli kalkulace a znovu dává Duchu Svatému v našem vnitřním životě místo, které mu patří. Její život je zázrak. Jen Bůh mohl z tak nenápadného stvoření udělat nejuctívanější světici naší doby.

Svatá Terezie z Lisieux

Příběh jednoho života (1873–1897)
Autor: Guy Gaucher
Přeložili: Anděla Janoušková a Jana Švancarová

Počet stran: 336
Vazba: brožovaná
Formát: 115×180 mm
ISBN: 978-80-7566-507-2
Doporučená cena: 449 Kč

Knihu Svatá Terezie z Lisieux vydalo Karmelitánské nakladatelství.

O autorovi

Guy Gaucher (1930–2014), karmelitán, od roku 1968 pracoval na vydávání kompletního díla Terezie z Lisieux ke stému výročí jejího narození. V roce 1972 uveřejnil La Passion de Thérèse de Lisieux (Utrpení Terezie z Lisieux). V semináři v Orléansu vyučoval spirituální teologii. Sloužil jako biskup v Meaux, poté byl emeritním pomocným biskupem ve francouzském Bayeux.

Zdroj informací: cirkev.cz

————————————————

Kdo by neznal Adolfa Hitlera… Co ale víte o jeho pohnutkách? A o tom, jak se po 1. světové válce formovala jeho ideologie? Brendan Simms napsal lehce provokativní knihu, která staví diktátora do nového světla…

Přestože Adolf Hitler patří k nejlépe prostudovaným postavám historie, v tom nejdůležitějším, co si myslíme, že o něm víme, se mýlíme. Jak vysvětluje Brendan Simms, Hitler se navzdory všeobecně rozšířenému přesvědčení neobával ani tolik bolševismu, jako hrozby mezinárodního kapitalismu a moci angloamerického světa. Z těchto obav pak pramenil jeho antisemitismus i odhodlání zabezpečit Němcům „životní prostor“ nezbytný pro přežití ve světě ovládaném Britským impériem a Spojenými státy. Brendan Simms nám s odkazem na nové prameny předkládá, jak se po 1. světové válce formovala Hitlerova ideologie. V jejím pojetí měly být nové Německé říši vzorem Spojené státy a Britské impérium, velmoci, které taktéž získaly svůj vliv pomocí rasismu, násilí a přisvojování si cizí půdy. Hitlerovým cílem bylo zajistit podobnou globální budoucnost i Německu, protože jinak se zdálo odsouzené nejen k bezvýznamnosti, ale kvůli emigraci a zahraničním vlivům i k vymření. Nová kniha Brendana Simmse jako první dopodrobna vysvětluje Hitlerovy názory a ukazuje, že i to nejvražednější chování má, tak jako vždy, svůj prapůvod v ideách.

Hitler. Nic menšího než celý svět

Kompletní biografie
Autor: Brendan Simms
Přeložil: Vladimír Nový

Počet stran: 800
Vazba: vázaná
Formát: 145×210 mm
ISBN: 978-80-7689-425-9
Doporučená cena: 768 Kč

Knihu Hitler. Nic menšího než celý svět vydalo nakladatelství Jota.

Ukázka z knihy

V červnu 1918 už 1. světová válka zuřila téměř čtyři roky. Svobodník Adolf Hitler z Královského bavorského záložního pěšího pluku č. 16 v ní sloužil takřka od samého počátku. Byl svědkem toho, jak Německá říše vzdorovala velké koalici imperiálních mocností Dohody, tedy Británie, Francie a Ruska, ale i celé řady menších zemí. Koncem předcházejícího roku srazily vojenská porážka a revoluce jednu z nich – carské Rusko – na kolena. Mezitím si však Říše vysloužila nepřátelství další a ještě impozantnější velmoci, Spojených států. (str. 17)

Podívejte se na celou ukázku.

O autorovi

Brendan Simms (* 1967) vystudoval dublinskou Trinity College a poté získal doktorát na Univerzitě v Cambridgi, kde působí jako profesor historie mezinárodních vztahů. Je také prezidentem britské nevládní organizace Henry Jackson Society, která prosazuje názor, že nedílnou součástí západní zahraniční politiky má být i podpora liberální demokracie a liberální internacionalismus. Ačkoli jde o poměrně publikovaného autora, česky dosud vyšla pouze jedna jeho kniha: Zápas o evropskou nadvládu. Od pádu Cařihradu po současnost (2015).

Zdroj informací: nakladatelství Jota

————————————————

Chcete poznat výtvarnou tvorbu vojáků v době 2. světové války? Nenechte si ujít Múzy ve válce od Martina Flosmana. Přiblíží vám výtvarné umělce i jejich činnost.

Po příjezdu československé zahraniční armády do Velké Británie v létě 1940 kladla exilová politická reprezentace velký důraz na intenzivní propagaci odboje, zahraniční armády i předválečného Československa všemi dostupnými prostředky s cílem zajistit přízeň širokých vrstev britského obyvatelstva. Velký úspěch zaznamenala putovní výstava o Československu, kterou za osmnáct měsíců navštívilo ve čtrnácti městech přes milion Britů.
Tato publikace, která si klade za cíl seznámit veřejnost s výtvarnou tvorbou vojáků v letech druhé světové války, je rozdělena do dvou částí. První zevrubně přibližuje činnost výtvarných umělců prezentovaných v zahraniční armádě na západě, organizaci jejich práce a její využití Vojenským oddělením propagandy Ministerstva zahraničních věcí v Londýně při pořádání propagačních výstav. Druhá část prostřednictvím biografických medailonů představuje jednotlivé tvůrce a jejich barvité životní osudy. Jejich úkolem bylo umělecky zachytit a výtvarně vyjádřit jevy v československém zahraničním vojsku nebo v jeho okolí, které se jej přímo dotýkají, dojmy z válečné činnosti a vojenského života. Výsledky jejich práce mají nejen svoji uměleckou hodnotu, ale zároveň jsou rovněž nezpochybnitelným dokumentárním přínosem pro vojenské dějiny. Téma představuje specifický fenomén v rámci československé zahraniční armády a její dosud ne zcela popsanou a probádanou stránku.

Múzy ve válce

Skupina výtvarných umělců a další malíři v československé zahraniční armádě v letech druhé světové války
Autor: Martin Flosman

Počet stran: 184
Vazba: vázaná
Formát: 210×297 mm
ISBN: 978-80-278-0210-4
Doporučená cena: 579 Kč

Knihu Múzy ve válce vydalo nakladatelství Epocha.

O autorovi

Po maturitě na Střední škole informačních a knihovnických služeb absolvoval Martin Flosman Katolickou teologickou fakultu Univerzity Karlovy. Studium završil doktorátem z českých dějin na Filozofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Od roku 2012 pracuje ve Vojenském historickém archivu v Praze, od roku 2017 jako vedoucí Oddělení odborných činností. Dlouhodobě se zabývá českými vojenskými a církevními dějinami 20. století. Je autorem monografií Padre a Rebe (2015), dvousvazkové S orlem i lvem (2018 a 2019) a několika desítek článků v odborných, populárních i regionálních časopisech a sbornících. Za svoji úspěšnou odbornou činnost byl dvakrát oceněn rezortním vyznamenáním.

Zdroj informací: nakladatelství Epocha


Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.

Která z dnes představených knih vás nejvíce zaujala? Napište nám svůj názor v komentářích.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeSamozřejmé pravdy
Dějiny Spojených států amerických

Leporeová, Jill

Academia, 2024

zobrazit info o knizeSvatá Terezie z Lisieux
Příběh jednoho života (1873–1897)

Gaucher, Guy

Karmelitánské nakladatelství, 2024

zobrazit info o knizeHitler. Nic menšího než celý svět
Kompletní biografie

Simms, Brendan

Jota, 2024

zobrazit info o knizeMúzy ve válce
Skupina výtvarných umělců a další malíři v československé zahraniční armádě v letech druhé světové války

Flosman, Martin

Epocha, 2024

Napsat komentář