Bohatství slovanských bylin

Neumannova_Bohatstvi slovanskych bylin
Skutečné bohatství a dědictví našich předků…

Už titul mi napovídá, že na mne, jako milovnici kvalitního čaje, se zapomnělo. Káva mi nikdy nechutnala, ale naprosto chápu, že v zemi milovníků tohoto opojného nápoje a dobré knihy se s něčím takovým, jako je čaj, vlastně ani nemůže počítat. Navíc naši předkové čajové lístky nepěstovali. Však jsme také od Keltů a později Slovanů převzali dnes odborně nazývané SUPER plodiny, jako jsou například rakytník řešetlákový, bez černý, moruše nebo borůvky, a byliny, kterými dokázala přírodní tradiční medicína nejen řešit všechny neduhy a nemoci světa, ale hlavně pomáhat, nikoliv škodit. Škodit nežádoucími účinky, které dnes nad těmi žádoucími u chemických léčiv tak nějak převládají. Proč tomu tak je?

Nálevy z bylin mne doprovází životem u knihy, filmu nebo posezení s přáteli již 30 let. Poprvé mi nálev připravila dnes 94letá babička Jarmilka, milovnice tradic a zvyků z českého kalendáře a také samozřejmě bylin. Však také byliny stály u zrodu naší tradiční BIO medicíny. Celé Rakousko-Uhersko v čele s Čechy, Slováky i Uhry se během několika staletí stalo fenomenálním lázeňským místem na planetě Zemi a naše země, vždy v čele s výjimečnými minerály a bylinami, jednou obrovskou přírodní klinikou. Najdete někde ve světě v tak malé zemi 35 lázeňských měst? Víte o zemi kolem nás s takovými předky, jako byli mistři medicíny Kneipp, Schroth, Priessnitz nebo Becher?

Škoda, že naše skutečné dědictví a bohatství, které nám tady zanechali naši předkové, najdeme jen v pár knihách. A ještě větší škoda je, že se našim dětem doma říká, jak tady „stojí vše za starou bačkoru a jen se tu krade a udává“, protože ve světě 21. století, kdy lidská bytost začíná ztrácet půdu pod nohama a řeší autoimunitní onemocnění, duševní potíže od 6. roku života, uf, až po chronická onemocnění a smysl našeho bytí, my neumíme světu vykřičet: „Přátelé, ale my víme, jak na to! Jen jsme zapomněli, odkud jsme přišli a kam kráčíme s takovým bohatstvím.“

Neumannova_Bohatstvi slovanskych bylin2


Helena Neumannová

Neumannová HelenaPříběh Heleny Neumannové začíná před 20 lety jejím odjezdem do Jižní Ameriky po studiu na pediatrickou sestru a útěku ze studia konvenční medicíny za studiem naturopatie a seznámení se s tamními léčiteli a fytoterapií. Později nahlédla také do naturopatie Afriky, konkrétně v Keni, ale i mnoha evropských zemích. Využití bylin a tradičního českého bylinoznalectví podloženého vědou se věnuje 25 let.
Před několika lety založila spolu s kamarádkou Milenou Krčálovou Levandulové údolí u Chodouně, kde dnes pěstují mimo jiné světový unikát: levanduli chodouňskou. Ta je předmětem mnoha studií VŠCHT a také zahraničních vědeckých a lékařských týmů, se kterými vyvíjí přírodní a účinné produkty na pomoc s mnoha lidskými problémy a neduhy dnešní doby.
Helena Neumannová je také tvůrkyní pořadu Laskavé soboty věnujícímu se tématu zdraví ve 21. století na Rádiu Universum, autorkou knihy Mistrovství zdraví aneb jak se vyznat ve světě fake news, šarlatánství a farmakomafie a velkou milovnicí českých tradic a tradičního slovanského balneo lázeňství.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeMistrovství zdraví
Jak se vyznat ve světě medicíny, bylin, šarlatánů a farmakomafie

Neumannová, Helena

Došel karamel, 2024

Napsat komentář