Vývoj české žurnalistiky v letech 1989 až 1994

Od_listopadu_po_Novu
Seznamte se s vývojem české žurnalistiky v období těsně po sametové revoluci. Jednotlivé kapitoly knihy vás jím provedou z různých úhlů pohledu.

Kniha se zabývá překotným vývojem žurnalistické profese v letech 1989 až 1994. Samotný příběh české novinařiny začíná již „přestavbovým prologem“, v němž se popisuje dosavadní tradice žurnalistiky, tedy nejen oficiální proud ve státem a stranou dozorovaných médiích, ale i sílící tradice samizdatová či exilová. Polistopadový vývoj je v knize rozdělen do několika kapitol, které z různých pohledů sledují vývoj žurnalistické profese: Proměny kolektivní reprezentace novinářů ukazují přechod od státem řízeného novinářského svazu k dobrovolnému syndikátu a nechuti mnohých novinářů se profesně organizovat. V kapitole Vývoj představ o svobodné žurnalistice autor zkoumá, co vše se v dobových sporech za argumentací svobodou a nezávislostí vlastně skrývalo. Jednalo se tak kupříkladu o polistopadové samosprávné řízení redakcí, míru stranickosti a vlivu politických sil na média nebo o limity svobody slova v případech bulváru, xenofobie či erotiky. V médiích se výrazně projevilo i sílící česko-slovenské napětí. Část popisující liberalizaci mediálního trhu se pak v knize dělí na „neviditelnou ruku tiskového trhu“ a „viditelnou audiovizuální ruku státu“, protože cesta k soukromým periodikům na jedné straně a soukromým rádiím i televizím na straně druhé se výrazně odlišovala. Závěrem kniha nabízí čtrnáct tezí, v nichž autor shrnuje vše podstatné z vývoje žurnalistiky a médií v první polovině devadesátých let.

Od Listopadu po Novu

Vývoj české žurnalistiky v letech 1989–1994
Autor: David Klimeš

Počet stran: 144
Vazba: brožovaná
Formát: 148×210 mm
ISBN: 978-80-7470-519-9
Doporučená cena: 229 Kč

Knihu Od Listopadu po Novu vydalo nakladatelství Akropolis.

Ukázka z knihy

Podobně jako v dalších postkomunistických zemích i v Československu proběhla liberalizace mediálního trhu rychleji než audiovize. Již v roce 1991 vznikly základní vysílací zákony, které upravovaly jak budoucí duální systém vysílání, tak postavení České televize a Českého rozhlasu jako médií veřejné služby. Diskuze o stranění či ovládání těchto médií se tím ale paradoxně jen vystupňovaly.

Přečtěte si celou ukázku.

O autorovi

David Klimeš je výkonným ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Od roku 2014 vyučuje komunikaci a ekonomiku na Fakultě sociálních věd UK.
Žurnalistiku a mediální studia vystudoval na Fakultě sociální věd Univerzity Karlovy v Praze. Historii pak na Filozofické fakultě UK. Ekonomiku a management na Fakultě ekonomické Západočeské univerzity v Plzni. V roce 2012 na FSV UK obhájil titul Ph.D.
Od roku 2008 do roku 2023 psal pro E15, Hospodářské noviny, Ekonom či Aktuálně. Komentáři přispívá nadále na ČRo Plus. Získal Novinářskou cenu či Cenu Karla Havlíčka Borovského.
Je také autorem knih Vir, Doporučeno nezveřejňovat, Česko versus budoucnost, Jak probudit Česko, Jak zábavné je informovat, Václav Klaus – Deset let na Pražském hradě či knižního rozhovoru se Šimonem Pánkem Aby dobro neškodilo.

Zdroj informací: davidklimes.cz


Nakladatelství Akropolis vzniklo v roce 1990 jako soukromé nakladatelství Jiřího Tomáše. Na svém kontě má téměř dvě stě padesát titulů v celkovém nákladu přesahujícím 1 500 000 výtisků. V edici Premiéra se věnuje vydávání krásné literatury českých i zahraničních autorů. Podstatnou část produkce nakladatelství Akropolis tvoří populárně–naučné práce z oblasti historie a dějin umění. Špičkovou produkci představuje volná řada polygraficky náročných výtvarných monografií. Nakladatelství se také podílí či podílelo na vydávání sebraných spisů některých českých autorů. Významnou kapitolu od roku 2004 tvoří učebnice češtiny pro cizince.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeOd Listopadu po Novu
Vývoj české žurnalistiky v letech 1989–1994

Klimeš, David

Akropolis, 2024

Napsat komentář