Dnes pro vás máme zajímavé knižní tipy zaměřené na Paříž, ovšem ne tak, jak byste možná čekali. Nepůjde ani tak o romantickou četbu jako spíš o historii, zajímavá fakta a příběhy z pohnutých dob.
Pro každého, kdo se zajímá o dějiny Paříže v první polovině 15. století, je Deník pařížského měšťana nutností. Seznamte se nejen se životem tehdejších obyvatel, ale i s významnými politickými a náboženskými událostmi.
Deník pařížského měšťana
Přeložila: Helena Beguivinová
Počet stran: 392
Vazba: vázaná
Formát: 145×200 mm
ISBN: 978-80-257-4448-2
Doporučená cena: 498 Kč
Knihu Deník pařížského měšťana vydalo nakladatelství Argo.
Deník pařížského měšťana, který si jeho autor psal v letech 1405–1449, představuje jeden z nejdůležitějších pramenů k dějinám města Paříže v první polovině 15. století, tedy v období stoleté války a anglické okupace části francouzského království. Tato kronika vlády francouzských králů Karla VI. a Karla VII., a hlavně života v Paříži a střední Francii je rozčleněna do 904 paragrafů, jejichž obsah se vztahuje především k politickým a náboženským událostem, které se v tomto období odehrály v Paříži (1405–1449). Obsahuje také cenné informace o obléhání Meaux anglickým králem Jindřichem V. a hospodářských důsledcích války proti Angličanům, připomíná mj. i proces s Johankou z Arku a zmiňuje některé mimořádné přírodní jevy. V neposlední řadě poskytuje množství informací k dějinám měst jako takových a údajů o každodenním životě širších vrstev obyvatelstva: autor se často zabývá cenami potravin a vína, klimatickými podmínkami a počasím, popisuje i škody na úrodě způsobené vojáky a hmyzem apod. a obecně poskytuje úžasné množství detailních zpráv, které ocení historikové sociálních dějin. Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky.
Ukázka z knihy
1. […] A přibližně deset nebo dvanáct dní poté vyměnili zámky a klíče pařížských bran. Pánové z Berry a z Bourbonu byli jmenováni pařížskými kapitány a do Paříže přišlo takové množství ozbrojenců, že v okolních vesnicích skoro nikdo nezůstal. Nicméně lidé výše jmenovaného burgundského vévody nebrali nic bez placení a ve městě Paříži každý večer svým hostitelům počítali a platili vše v hotovosti. Po tento čas byly pařížské brány zavřené kromě čtyř bran, jmenovitě Saint-Denis, Saint-Antoine, Saint-Jacques a Saint–Honoré. Desátého dne následujícího měsíce září byly zazděny brána Temple, brána Saint-Martin a ta u Montmartru. (str. 27)
Přečtěte si celou ukázku.
O překladatelce
Helena Beguivinová (* 1951) po maturitě na SVVŠ odjela do světa. Po roce stráveném na Madagaskaru žila několik let v Bretani. Po návratu do Prahy se věnovala technickým překladům z francouzštiny a angličtiny při zaměstnání knihovnice, později působila na volné noze jako překladatelka a tlumočnice francouzštiny. Od roku 1995 překládá knihy, zejména zaměřené na humanitní obory, ale i beletrii, například knihy autorů, jako je Raymond Aron, Jean-Claude Schmitt, René Girard, Arnold Van Gennep, Gilles Lipovetsky, Claude Lévi-Strauss, Fernand Braudel, Jean-Luc Chalumeau, Maurice-Ruben Hayoun, Marthe Robert, Evelyne Sullerot, Jacques Heers, Marc Bloch, Enzo Traverso, Daniel Pennac, Eric-Emmanuel Schmitt, Jorge Semprun, Michel Pastoureau, Alain Soubigou, Antoine Mares, Jean-Michel Guenassia, Stendhal nebo Edmond Jabes. Ocenění: tvůrčí odměna Obce překladatelů v roce 2005, nominace za překlad na Zlatou stuhu (2008), cena Jana Vladislava (udělovaná francouzským velvyslanectvím za překlady děl vycházejících s podporou programu Šalda, 2009), Magnesia Litera za překlad (2012).
Zdroj informací: nakladatelství Argo
O nakladatelství Argo
Nakladatelství Argo vydává kvalitní prózu, poezii, nonfiction, dětskou literaturu a komiksy. Značnou část produkce tvoří překladová literatura. Důraz klade na anglofonní literatury; „rodinným stříbrem“ je edice angloamerických autorů (AAA), jež českým čtenářům nabízí autory jako Kazuo Ishiguro, Cormac McCarthy, Don DeLillo, Marilynne Robinsonová, Thomas Pynchon, Nicole Kraussová, Michael Chabon či Nick Cave.
————————————————
Poznejte historii jednoho náhodného pařížského domu, v němž se vystřídaly generace obyvatel, z nichž každá prožila nezapomenutelné příběhy. S těmi vás v knize Autobiografie jednoho pařížského domu seznámí Ruth Zylbermanová.
Autobiografie jednoho pařížského domu
Příběhy, osudy a deportace 1942–1944
Autorka: Ruth Zylbermanová
Přeložil: Jan Petříček
Počet stran: 360
Vazba: brožovaná
Formát: 145×205 mm
ISBN: 978-80-88411-26-0
Doporučená cena: 448 Kč
Knihu Autobiografie jednoho pařížského domu vydalo nakladatelství Maraton.
V pařížském 10. obvodu na ulici Saint-Maur stojí činžovní dům číslo 209, ve kterém od padesátých let 19. století žijí rodiny řemeslníků a dělníků, přistěhovalců z východní a jižní Evropy. Vyrůstaly tu další a další generace, vznikaly tu lásky a přátelství a každodenní život tu pravidelně přerušovaly katastrofy a násilí 20. století. Ve čtyřicátých letech odsud byla deportována řada židovských rodin včetně devíti dětí, jejichž osudy jsou centrem autorčina velkolepého prozaického svědectví o paměti míst a neviditelných vláknech, která spojují živé a mrtvé. Ve vyprávění Ruth Zylbermanové ožívají příběhy zmizelých i navrátilců, dětí i dospělých, kolaborantů i odbojářů, zamilovaných dívek i žen se špatnou pověstí, konkrétních lidí různých národností, jejichž životy svedla dohromady jedna pařížská adresa.
Ukázka z knihy
O bývalých nájemnících dvě stě devítky zatím nevím nic dalšího – znám jen těchto devět jmen dětí, která jsem našla na mapě s červenými kolečky. Adolphe, Joseph, Bernard, Albert… Jistě chodili do základní školy přes ulici. Bývala to chlapecká škola. Daniel Szulc ne, ten byl ještě na chození do školy moc malý. Jeho jméno a jméno Josepha Blumenthala jako jediná znějí trochu biblicky; ostatní jsou jaksepatří francouzská. Devět dětí deportovaných z jediného domu je hodně, ale vlastně mě to číslo nepřekvapuje: dvě stě devítka je velká, i když zatím přesně nevím, kolik nájemníků tu bydlelo. A především ulice Saint-Maur ležela v samém srdci jidišlandu – tvořeného čtvrtí Belleville, 11. obvodem, čtvrtí Le Marais a severněji 10. a 18. obvodem –, kde se v třicátých a čtyřicátých letech usadilo mnoho židovských přistěhovalců z východu. (str. 24)
Přečtěte si celou ukázku.
O autorce
Francouzská filmařka a spisovatelka Ruth Zylbermanová (*1971) natočila řadu dokumentárních snímků a v roce 2015 vydala svůj první román La Direction de l’absent (Směr nepřítomných). V její dokumentaristické tvorbě se zřetelně projevuje vztah ke středoevropským dějinám: dokumentární snímek Dissidents, les artisans de la liberté (2009) věnovala mj. Václavu Havlovi, Adamu Michnikovi a Jacku Kurońovi, Le procès – Prague 1952 z roku 2021 pak trojici odsouzených: Rudolfu Slánskému, Arturu Londonovi a Rudolfu Margoliovi. Pro televizní kanál Arte natočila v roce 2018 dokument Les Enfants du 209 rue Saint-Maur, Paris Xe (Děti z ulice Saint-Maur 209, Paříž, 10. obvod), který posloužil jako předloha románu z roku 2020, vydaného prestižním nakladatelstvím Seuil. Snímek i kniha si získaly značnou přízeň odborné i čtenářské obce.
Zdroj informací: Maraton
O nakladatelství Maraton
Nakladatelství Maraton vzniklo počátkem roku 2020. Vydává kvalitní českou i světovou prózu a vedle toho nonfiction zaměřenou jednak na historii, jednak na závažné problémy současnosti. Zvýšenou pozornost chce věnovat dějinám 20. století v souvislosti s totalitními režimy a ideologiemi. Neuzavírá se žádným žánrům, od beletrie přes paměti, biografie, deníky, literaturu faktu, esejistiku až k odbornějším pracím. Vedle současné literatury se v edici SVĚTOVÍ KLASICI věnuje známým i méně známým dílům géniů světové literatury posledních staletí, ať už byla do češtiny přeložena či nikoliv. Na přípravě produkce spolupracuje s předními českými překladateli, editory a zkušenými redaktory.
Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.
Zaujaly vás tipy zaměřené na Paříž? Napište nám svůj názor v komentářích.
Související knihy
Autobiografie jednoho pařížského domuPříběhy, osudy a deportace 1942–1944
Zylbermanová, Ruth
Maraton, 2024
Deník pařížského měšťanaArgo, 2024
Napsat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.