Technologie – pokrok nezastavíš

moc a pokrok_zivot v dobe robotu
Dnešní knižní tipy vás seznámí se současným využíváním nových technologií a jejich dopadem na společnost. Přimějí vás také k zamyšlení nad potenciálem AI. Dopustíme, aby byla společnost naprosto přetvořena vlivem AI?

První z dnešních tipů přináší nový pohled na svět a ukazuje cestu k využití pokroku a inovací ku prospěchu celé populace.

Moc a pokrok

Tisíciletý boj o technologii a prosperitu
Autoři: Daron Acemoglu, Simon Johnson
Přeložil: Jindřich Veselý

Počet stran: 452
Vazba: vázaná
Formát: 154×241 mm
ISBN: 978-80-257-4409-3
Doporučená cena: 598 Kč

Knihu Moc a pokrok vydalo nakladatelství Dokořán v edici ZIP.

Doklady z tisícileté historie lidstva i ze současnosti ukazují, že pokrok závisí na rozhodnutích ohledně způsobu využívání nových technologií. Autoři popisují, že tato rozhodnutí příliš často přinesla pohádkové zisky elitám, ale pro řadové členy společnosti znamenala spíš více práce, a pokud vůbec došlo ke zlepšení jejich materiálních podmínek, bylo zcela nedostatečné a neúměrné.
Tento proces lze doložit na proměně zemědělství ve středověku, na evropské průmyslové revoluci či zavádění digitálních technologií v současnosti, které ruší pracovní místa a skrze masové shromažďování dat a sledování podkopávají demokracii.
Acemoglu s Johnsonem nabízejí nový pohled na svět a jeho dějiny, ale i vizi, jak dát inovacím nový směr, tak aby z nich měla prospěch většina.

Ukázka z knihy

Prezident Kennedy v Národní akademii věd roku 1963 řekl: „Nedokážu si představit žádné období v dlouhé historii světa, kde by to bylo více vzrušující a uspokojivější než v oblasti dnešního vědeckého bádání. Uvědomuji si, že za každými dveřmi, které odemkneme, spatříme možná deset dalších dveří, o jejichž existenci se nám ani nesnilo, a proto musíme pokračovat v další práci.“ Nedílnou součástí života mnoha lidí ve Spojených státech i v západní Evropě se stal hmotný dostatek a v těchto zemích i ve zbytku světa panovala velká očekávání věcí příštích.

Přečtěte si celou ukázku.

O autorech

Daron Acemoglu je držitelem prestižní profesury ekonomie na MIT. Je nositelem řady ocenění a vyznamenání, mimo jiné medaile Johna Batese Clarka, která se uděluje ekonomům do čtyřiceti let, kteří nejvýrazněji obohatili ekonomické myšlení a poznání (2005). Je autorem (spolu s Jamesem Robinsonem) knihy The Narrow Corridor a bestselleru Proč státy selhávají (Why Nations Fail, 2012, česky 2015).

Zdroj informací: nakladatelství Dokořán

Simon Johnson je profesorem na Sloan School na MIT. Byl hlavním ekonomem Mezinárodního měnového fondu a třicet let se věnoval bádání o globální ekonomické krizi a jejím překonávání. Hojně publikuje, je autorem (s Jonem Gruberem) knihy Jump-Starting America(2019) a (s Jamesem Kwakem) knihy White House Burning (2013) a bestselleru 13 Bankers (2010).

Zdroj informací: nakladatelství Dokořán

O nakladateli

dokoranNakladatelství Dokořán vzniklo v roce 2001 a dosud vydalo více než 1000 titulů, z nichž asi třetinu tvoří překlady. Zaměřuje se na populárně – naučnou a odbornou literaturu s výběrovými přesahy do kvalitní beletrie a poezie.

————————————————

Zamyslete se při čtení dnešní druhé doporučené knihy nad potenciálem AI. Stojí nám její využívání za ztrátu naší identity?

Život v době robotů

Jak udržet vládu nad AI a zachovat svět pro lidi
Autor: Dalibor Vavruška

Počet stran: 200
Vazba: brožovaná
Formát: 165×243 mm
ISBN: 978-80-271-5227-8
Doporučená cena: 399 Kč

Knihu Život v době robotů vydalo nakladatelství Grada.

Jak se má lidstvo vyrovnat s umělou inteligencí?
V zájmu prosperity musí AI sloužit jednotlivcům, nikoli naopak.

Čelíme jednomu z největších dilemat v historii – jak využít potenciál umělé inteligence a přitom zajistit, že člověk zůstane člověkem. AI sice mnoho věcí zvládne lépe než my, časem si ale začne žádat naši neomezenou důvěru. Jenže tu už jsme dali jeden druhému, státům, institucím, vyšším principům.
Máme se nyní zcela svěřit AI založené na „objektivní racionalitě“ – a dopustit tak, aby byla naše civilizace zásadně přetvořena? Za pohodlí zaplatit ztrátou identity, kultury i lidských citů?
Autor v knize představuje trochu odlišnou vizi, kterou nazývá AI pro lidi – AI 4P. Hnací silou pokroku není vždy revoluční´ sociální´ změna – ta ostatně podle bratří´ Čapku° plodí´ násilí´ – ale často jsou to změny postupné, způsobené novými technologiemi ve službách jednotlivců.
Mozek, včetně rozumu, emocí, ideálů i intuice, zůstane nenahraditelnou autoritou chránící naše evoluční zájmy. Jedině tak může náš život zůstat opravdovým příběhem pokusů a omylů, výher i ztrát.

Ukázka z knihy

Když už se Tomáš chystá domů, Alexa ho upozorní, že poslední dobou kvůli nemoci zanedbával cvičení. Jenže lék, geneticky upravený speciálně pro něj, zabral velmi rychle, takže už se cítí mnohem lépe a potřeboval by spálit nějaké kalorie. Alexa mu najde nové fitness centrum, které poblíž otevřelo celkem nedávno. Navíc zjistí, že tam zrovna nabízejí slevy, a tak ho rovnou přihlásí.

Přečtěte si celou ukázku.

O autorovi

Dalibor Vavruška, vystudovaný matematik a MBA, dvacet pět let působil jako investiční analytik a stratég v předních světových finančních institucích včetně Citigroup, ING a Credit Suisse. Vedl mezinárodní týmy zaměřené na investiční výzkum v oblasti telekomunikací a digitálních technologií. Je držitelem mnoha prestižních mezinárodních ocenění za svou investičně analytickou a poradenskou činnost, například od časopisu Institutional Investor nebo agentury Thomson Reuters.
Jako analytik stál u řady veřejných nabídek akcií zejména telekomunikačních společností v Evropě, Asii a Africe. Podílel se také na tvorbě komerčních strategií a evropské legislativy v oblasti telekomunikací, digitálních trhů a umělé inteligence. V poslední době se zabývá poradenskou a výzkumnou činností, například v oblastech digitálních strategií, umělé inteligence, datové regulace a suverenity. Spolupracuje také s oxfordským think tankem Regulatory Policy Institute.
Předpověděl řadu významných globálních změn trendů v telekomunikacích a digitálních technologiích, včetně velkých korekcí akciových trhů v letech 2000 a 2008, nebo investičních příležitostí v mobilních komunikacích. Byl také jedním z průkopníků myšlenky oddělení telekomunikační infrastruktury, kterou mezi prvními na světě realizoval operátor O2 v České republice. Později byla tato myšlenka s jeho pomocí zapracována i do evropské legislativy a praxe.

Zdroj informací: nakladatelství Grada

O nakladateli

grada

Knihy s logem Grada vycházejí již od roku 1991. V produkci nakladatelství jsou knihy s právní tématikou, ekonomické, manažerské, psychologické a zdravotnické tituly. Tuto pestrou škálu doplňuje široká nabídka odborných publikací z mnoha oborů s velkým záběrem pro praktický život.


Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.

Která z dnes představených knih vás zaujala? Napište nám svůj názor v komentářích.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeMoc a pokrok
Tisíciletý zápas o moc a prosperitu

Acemoglu, Daron – Johnson, Simon

Dokořán, 2024

zobrazit info o knizeŽivot v době robotů
Jak udržet vládu nad AI a zachovat svět pro lidi

Vavruška, Dalibor

Grada, 2024

Napsat komentář