Přátelství bez hranic

kytara
Chcete obohatit svoje znalosti historického kontextu z období komunismu? Zajímáte se o Karla Kryla? Jste srdcem revolucionář a tak trochu bouřlivák? Pak je tu kniha právě pro Vás. Kniha o Krylovi, o letech nesvobody, o exilu a obyčejném životě obyčejného Čecha.

Kniha, která se na pultech knihkupectví po celé republice objevila až po smrti jejího autora Karla Moudrého, je jedním ze zásadních děl napsaných o Krylovi. O vcelku útlé knize doplněné mnohými fotkami, by se dalo říct, že se stala přátelským vyznáním lásky autora k této velmi významné osobnosti. Moudrý však v knize nepracuje pouze s motivem přátelství, ale na pozadí vztahu ke zpěvákovi vykresluje tehdejší těžkou dobu komunistické éry.

Karel Moudrý byl dlouholetým spolupracovníkem a zároveň blízkým přítelem tohoto našeho nejznámějšího undergroundového zpěváka. Když pak Kryl v roce 1994 zemřel, Moudrý postupně začal dávat dohromady texty, které následně editorka Stáňa Findejsová seskupila a vydala.

Text se vyznačuje svým ryze poetickým a lyrickým jazykem. Autor dodává větám šťávu pomocí svěžích výrazů, a tím kniha dostává onen čtivý punc, který je pro čtenáře tolik důležitý. Moudrého věty v tomto kratším díle bývají povětšinou strohé a krátké. Tím autor ve čtenáři vyvolá pocit naléhavost a nutnosti sdělit to, co je sdělit nutné.

Na konci knihy najdeme mnoho fotografií Kryla se svou manželkou, s Moudrým a s mnoha jinými osobnostmi českého undergroundu a Svobodné Evropy. Knihu osobně považuji za přínos naší literární scény zejména v tom, že znovu otevírá téma těžkého života člověka, který s bývalým režimem nesouhlasil. Ukazuje radosti a strasti jedince, který musí odejít do exilu, avšak za žádnou cenu se nevzdává svých protest songů a stále se pokouší situaci svými písněmi změnit a zapůsobit na smýšlení obyčejných občanů.

Moudrý knihu ukončuje v melancholickém a nostalgickém tónu, neboť zmiňuje současnou dobu a velmi bystře a zároveň vnímavě zachycuje její atmosféru. Posuďte sami:

„Je to tak prosté. Píšeme konec roku 2005. Mám jiné starosti a nepoznanou únavu. Vidím lidskou bídu tak zblízka, že ji neumím snášet. Kdysi jsem tvrdíval, že socialismus honoruje špatné lidské vlastnosti a tím korumpuje lidi k obrazu svému. Dnešní systém se prolhal na samé dno. Zemí lomcuje strach a čím větší je, tím více lidí šílí v předvánočních nákupech. Zapomenout je heslo dne. Zavraždit a nebýt sám zavražděn. Kdyby na týden nastal výpadek televizního vysílání, národ snad v bezmoci z opuštění zešílí. V přívalech knih jsou vydávány i ty skvělé. Asi se ještě prodávají, asi se ještě čtou. Kolik lidí je kupuje, kolik lidí je čte?“

Tento jeden jediný odstavec, který by mohl být považován za snad až příliš věrohodně vykreslený obrázek dneška, jen poukazuje na to, že ani dnes by tu Kryl nejspíš nebyl šťastný. Znovu by měl o čem zpívat, proti čemu „protestovat“ a s čím nesouhlasit. Cynik by tedy nejspíš prohlásil, že je vlastně dobře, že se Kryl žití v plně svobodném státě nedožil.

Když nás v roce 2009 opustil i samotný Karel Moudrý bezpochyby jsme tím přišli o plodného reportéra a osobu mapující uplynulou dobu velmi pohotově. Osobu, která jako mnoho ostatních bojovala za svobodu a nenechala se zastavit či zastrašit žádnou léčkou komunistů.

Díky péči editorky a spisům Moudrého se tedy dnes můžeme těšit jeho knize o Krylovi, která došla své cesty na knižní pulty a nám už nezbývá než doufat, že najde své čtenáře a nebude jich málo. Budete taky jedním z nich? Přečtete si knihu o zajímavé osobnosti? Tak vzhůru do toho!

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeKarel MOUDRÝ Kryl
Vzpomínky Karla Moudrého na život v exilu, na práci ve Svobodné Evropě a zvláště na Karla Kryla

Karel Moudrý

Práh

Napsat komentář