Staronový kalendář

King_CyklusVlkodlaka
Přelom roku přímo volá po tom pořídit si nějaký nový kalendář. Těch je na trhu široká škála. Malé, velké, měsíční, týdenní – každý si vybere. Kdo ale ani tak nehledí na datování jako spíš na originalitu, ten by se možná mohl inspirovat Cyklem vlkodlaka.

V den, kdy v našich končinách vyrážejí do ulic maskovaní Mikulášové, čerti a andělé, vydalo v roce 2023 nakladatelství Beta Dobrovský útlý svazek Stephena Kinga Cyklus vlkodlaka (Cycle of the Werewolf, 1983). Do češtiny jej přeložila Adéla Bartlová. Ilustrace pocházejí z dílny Bernieho Wrightsona.

Na první pohled není „pouze“ stodvacetistránková kniha na křídovém papíře něčím, co bychom a priori považovali za dílo krále hororu. Proč? Předně proto, že málokterá publikace Stephena Kinga klesne svým rozsahem pod dvě stovky stran. Mnohem častěji narazíme na dvojnásobný, ale nezřídka i vícenásobný objem. Tak třeba Čtyři po půlnoci (Four Past Midnight, 1990), o nichž jsme si povídali naposledy, se chlubí hned sedmi sty a šedesáti stránkami. Pohádka (Fairy Tale, 2022) z května 2023 téměř pěti sty. A do třetice Nespavost (Insomnia, 1994, česky prvně 1997) z března 2023 se pyšní záběrem lehce přes šest set stran. Už jen po této úvaze je nejspíš na místě zpozornět – a podívat se, co činí Cyklus vlkodlaka hodným pozornosti.

Vzato od začátku: po odečtení šestatřiceti stran s ilustracemi a dvanácti úvodních stránek s názvem měsíce před každou kapitolou, zbývá na vlastní text už jen sotva šedesátka stránek. Víc než román tu tedy máme dlouhou povídku. Stěžejní informace o větu dříve se skrývá v onom výrazu „s názvem měsíce“. Cyklus vlkodlaka byl totiž původně zamýšlen jako ilustrovaný kalendář, přičemž hlavní slovo měl mít právě autor grafiky, tedy Bernie Wrightson. Každý obrázek měl provázet krátký slovní doprovod. Jenže to by si nakladatel nesměl plácnout právě se Stephenem Kingem, který je pověstný kde čím, jen ne stručností. I tak se nakonec textař viditelně držel dost zpátky.

Máme tedy před sebou poněkud rozsáhlejší kalendář. Počínaje lednovým úplňkem se před námi rozvíjí dvanáct setkání s vlkodlakem a jeho oběťmi. Pravda, astronomové by asi reptali, že pro kombinaci dnů, kterou si King pro své krvežíznivé monstrum zvolil, by jen těžko hledali reálný rok, ale kdo by se něčím takovým zatěžoval? Ostatně i Tarker’s Mills, kde se minipříběh odehrává, existuje pouze v autorově bezbřehé fantazii. Tím se dostáváme k dalšímu bodu – výběru postav. Dokonce i tak brutální akt, jakým rozsápání vlkodlakem bezesporu je, dokáže Stephen King zabalit do hávu téměř milostného, když se příšeře v ústrety vydá všemi odstrkovaná dívka. Co ale dává Cyklu vlkodlaka jasný punc králova literárního stylu, je desetiletý hrdina, který se bestii otevřeně postaví, a to jak v její zvířecí, tak i lidské podobě.

King_CyklusVlkodlaka_preview_2

Jako mnoho románů Stephena Kinga, i Cyklus vlkodlaka se dočkal své filmové verze. Pod názvem Silver Bullet (Stříbrná kulka) se v kinech objevil v roce 1985, tedy jen dva roky po vydání své knižní předlohy. Autor pro stříbrné plátno nachystal nejenom předlohu, ale i celý scénář. Je tak skoro až úsměvné, že z několika desítek stran nakonec vznikl přes hodinu a půl trvající snímek. Ten byl navíc mezi horory na vlkodlačí téma přijat vcelku dobře. Leckdo dokonce soudí, že tentokrát hraná verze svou tištěnou předlohu v mnoha ohledech překonala.

Cyklus vlkodlaka neurazí. Stephen King na několika místech sáhl po již ověřených charakterech a schématech, případně si naopak pár takových připravil, aby je později zhodnotil jinde. Kromě osvědčeného desetiletého Martyho a již zmíněné romantické dívčí oběti Stelly jde třeba i o prototyp domácího násilníka, případně lokálního policisty.

Jak už bylo řečeno, všechno původně začalo u obrázků. Ty dodávají příběhu atmosféru, ačkoli správně bych měl napsat, že Kingova slova jsou to, co obrazům dodává život. V Cyklu vlkodlaka se potkáme se třemi druhy grafiky. První tvoří celostránkové malby ve velice realistickém provedení uprostřed jednotlivých kapitol, druhý dvoustránkové černobílé šrafované výtvory oddělující konkrétní měsíce a konečně do třetice drobnější, rovněž šrafované kresby na konci každého bloku.

King_CyklusVlkodlaka_preview_1

Cyklus vlkodlaka představuje zajímavou jednohubku, která nadchne Kingovy fanoušky a zaujme čtenáře-nováčky bez ohledu na věk. Stejně tak ale může posloužit jako ideální drobný dárek, který potěší a otevírá prostor pro svého druhu sérii – nabídka prací Stephena Kinga je téměř nekonečná, takže pokud obdarovaného tato drobotina zaujme, je čím navazovat při další obdarovávací příležitosti a vybudovat si tak pověst „toho, kdo rozdává Kinga“…

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeCyklus vlkodlaka

King, Stephen

Pavel Dobrovský – BETA, 2024

Napsat komentář