Nejsložitější problémy soudobé fyziky

Povaha prostoru a casu
Seznamte se s nejsložitějšími problémy soudobé fyziky v podání dvou nejslavnějších fyziků – Stephena Hawkinga a Rogera Penrose. Podaří se jim propojit obecnou teorii relativity s kvantovou teorií pole a položit tak základ kvantové teorie gravitace?

Cyklus přednášek Stephena Hawkinga a Rogera Penrose proběhl roku 1994 na univerzitě v Cambdridgi. Debata obou fyziků se dotýkala nejsložitějších problémů soudobé fyziky, mluvilo se o počátečních podmínkách vesmíru, pohlcování informací černými dírami či o směru plynutí času. Zastřešujícím problémem bylo, zda je možné propojit Einsteinovu obecnou teorii relativity s kvantovou teorií pole. Tato syntéza, bude-li možná, by mohla vést ke vzniku kvantové teorie gravitace, která by byla doplněním a završením stávající fyziky popisující fundamentální interakce v přírodě. Úroveň debaty byla pochopitelně náročnější, než na jakou jsou zvyklí posluchači popularizačních přednášek; ale i neodborník „nahlédne alespoň v náznaku hloubku diskutovaných myšlenek a náročnost pokusu o vytvoření konzistentního obrazu zahrnujícího jak gravitaci, tak kvantovou teorii“, jak píše v předmluvě další vynikající matematik Michael Atiya.

Povaha prostoru a času

Autoři: Stephen Hawking a Roger Penrose
Přeložil: Pavel Krtouš

Počet stran: 183
Vazba: vázaná
Formát: 135×205 mm
ISBN: 978-80-257-2581-8
Doporučená cena: 265 Kč

Knihu Povaha prostoru a času vydalo nakladatelství Dokořán ve spolupráci s nakladatelstvím Argo.

Ukázka z knihy

V těchto přednáškách spolu s Rogerem Penrosem předložíme své navzájem související, avšak odlišné pohledy na povahu prostoru a času. Každý předneseme střídavě tři přednášky, následované diskusí o odlišnostech v našich názorech. Budeme při tom předpokládat základní znalost obecné relativity a kvantové teorie.
Existuje krátký článek Richarda Feynmana, popisující jeho zkušenost z konference o obecné relativitě. Myslím, že se jednalo o konferenci ve Varšavě roku 1962. Tento článek posuzuje velmi nelichotivě schopnosti zúčastněných a smysluplnost jejich bádání. To, že obecná relativita získala brzy mnohem lepší pověst a zájem o ni vzrostl, je do velké míry zásluha Rogerovy práce. Před ním byla obecná relativita zmatenou směsicí parciálních diferenciálních rovnic v jednom souřadném systému. Lidé měli takovou radost, když nalezli nějaké řešení, že jim ani nevadilo, že pravděpodobně nemá žádný fyzikální význam. Roger ale přišel s moderními pojmy, jako jsou spinory a globální metody. Byl první, kdo ukázal, že lze nalézt obecné vlastnosti bez přesného řešení rovnic. Byla to jeho první věta o singularitách, která mě přivedla ke studiu kauzální struktury a inspirovala mou klasickou práci o singularitách a černých dírách. (str. 19)

Přečtěte si celou ukázku.

O autorech

Stephen William Hawking se narodil 8. ledna 1942 v Oxfordu, zemřel 14. března 2018. Vystudoval teoretickou fyziku na Oxfordské univerzitě. Byl profesorem matematiky na univerzitě v Cambridge, na významném postu zastávaném kdysi Isaacem Newtonem a P. A. M. Diracem. Jeho práce z oblasti fyziky černých děr, kosmologie a kvantové teorie gravitace jej zařadily mezi přední světové odborníky tohoto oboru. Byl spoluautorem nebo editorem několika odborných knih, např. monografie Velkorozměrová struktura prostoročasu (1973), Sborníku ke stému výročí narození A. Einsteina (1979), nebo publikace Tři sta let gravitace (1988). Stručná historie času, první Hawkingova kniha určená laikům, se setkala s obrovským čtenářským ohlasem. Byla vydána v mnohamilionovém nákladu a přeložena do více než padesáti jazyků. Popularizaci vědy se její autor věnoval i nadále; česky vyšly např. jeho knihy Vesmír v kostce (2002) nebo Ilustrovaná teorie všeho (2004), Válka o černé díry. O něm pojednávají knihy jako např. Stephen Hawking – Jeho život a dílo či Stručná historie mého života.

Sir Roger Penrose (*1931) je jeden z největších matematických fyziků a myslitelů dneška. Dlouhá léta působil jako profesor v Oxfordu, během své vědecké kariéry výrazným způsobem přispěl zejména k rozvoji obecné teorie relativity, studiu černých děr a kosmologie. Kromě toho je autorem bestsellerů The Emperor´s New Mind (1989, Císařova nová mysl) a The Road to Reality (2004, Cesta k realitě).

Zdroj informací: nakladatelství Dokořán


Nakladatelství Dokořán vzniklo v roce 2001 a dosud vydalo více než 1 000 titulů, z nichž asi 1/3 tvoří překlady z angličtiny, francouzštiny, němčiny, holandštiny, čínštiny, italštiny, polštiny a ruštiny. Od počátku se zaměřuje na populárně-naučnou a odbornou literaturu s výběrovými přesahy do kvalitní beletrie a poezie. Snaží se vydávat tituly nejen zajímavé, ale i profesionálně vyrobené.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePovaha prostoru a času

Hawking, Stephen – Penrose, Roger

Dokořán, 2023

Napsat komentář