Nejmladší, která přežila?

cislonatevempredlokti-nahled
Když se se svými rodiči dostala do Osvětimi, byly jí dva roky. Měla štěstí, že konec války se už blížil, a proto přežila…

Malé děti, které se dostaly do koncentračních táborů, většinou nepřežily ani jeden den. Eva Hechtová, která přijela do Osvětimi jako dvouletá, se dožila konce války. Její otec nepřežil a maminka o svých traumatických zážitcích mlčela. Když se Eva rozhodla dát dohromady knihu vzpomínek, bylo to v čase, kdy už neměla komu z rodiny své otázky položit. Začala se tedy vyptávat těch, kteří prošli stejnou pouť jako ona, ale byli starší a uchovali si na rozdíl od ní vlastní vzpomínky. Také se ponořila do archivů a našla v seznamech své jméno…

Tak se začala rodit kniha s názvem Číslo na tvém předloktí je modré jako tvé oči – asi jedno z posledních svědectví těch, kteří prošli hrůzami Osvětimi. Eva Umlaufová (*1942), roz. Hechtová, se narodila v pracovním táboře ve slovenském městě Nováky. V listopadu roku 1944 byla deportována s rodiči do Osvětimi. Přežila.

Ona a její matka se vrátily na Slovensko i se sestřičkou Norou, která se v Osvětimi koncem dubna 1945 dokonce narodila. Eva vystudovala medicínu a provdala se do Německa.

Kniha není jen autobiografickou vzpomínkou a nezabývá se jen otázkou holokaustu. Autorka líčí celý svůj život, hledá propojení se svými předky a jako terapeutka odhaluje, jak druhá světová válka ovlivnila celý její život. Věci, které si nemohla pamatovat, postupně dohledávala v archivech a již napsaných pamětech podobně postižených lidí. Rovněž navštěvovala ještě žijící pamětníky a zpovídala je. Znepokojeně také sleduje nárůst antisemitismu v současné době, ale odhaluje i postoje Slováků vůči Židům před válkou, během ní i za dob budovatelů socialismu.

Pro ni je kniha především prostředkem k vyrovnání se s vlastní minulostí, takovým terapeutickým deníkem.

Minulost ale můžeme nechat spát teprve tehdy, když se jí postavíme, když si ji pořádně prohlédneme a ohmatáme. V žádném případě to neznamená udělat tlustou čáru. Uložit minulost k odpočinku znamená si ji osvojit, pátrat po tajemstvích a nevysvětlitelných otázkách, jež člověka hryžou hluboko uvnitř. Teprve když integrujeme minulost do svého života, můžeme se otevřít současnosti a budoucnosti. (str. 171)

Přesto je kniha pro čtenáře poutavá a plná zajímavých událostí (nejen těch z osobního života autorky, ale především celospolečenských) a myšlenek, které stojí za uchopení. Každý z nás má totiž ve svém životě ke zpracování věci, k nimž se raději nevrací. Bolestné zkušenosti, které musí ustát a které mají moc posunout jej zase o kus dál, když je zvládne zpracovat. Eva Umlaufová není jen dětskou lékařkou, ale také psychoterapeutkou, a na knize je to znát.

Neudílí žádné laciné rady, ale svým osobním příkladem naznačuje směr, kterým je možno jít. Sdílí i slepé uličky, kterými při svém hledání prošla…

Máte-li rádi silné příběhy, pak si určitě knihu s dlouhým názvem Číslo na tvém předloktí je modré jako tvé oči pořiďte do své knihovny. V českém překladu Michaely Škultéty vyšla v nakladatelství Akropolis na letošní říjnový Velký knižní čtvrtek. A pro doplnění: dlouhý poetický název knihy je vlastně úryvek básně, kterou Evě věnoval přítel a básník Ján Karšai a literární formu všemu, co Eva Umlaufová dala dohromady, dodala novinářka Stefanie Oswaltová

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeČíslo na tvém předloktí je modré jako tvé oči
Vzpomínky

Oswaltová, Stefanie - Umlaufová, Eva

Akropolis, 2021

Napsat komentář