Tomáš Etzler: „Ne! Ne! Ne!“

tomas-etzler-uvod
Publicisté jsou v posledních několika letech terčem mnohdy až nechutných útoků ze strany řady politiků. O to více si naši úctu a naše díky zasluhují žurnalisté, kteří pracují s plným nasazením a naplňují novinářskou etiku. Jedním z nich je bezesporu Tomáš Etzler. O něm a jeho nové knize se dočtete v naší reportáži.

Pokud se v Knihovně Václava Havla projevil nějaký výrazný rys novináře Tomáše Etzlera, byla to jeho schopnost dávat na jasné otázky jasné odpovědi. Dnes a denně v médiích veřejně činné osoby nejenže na jasnou otázku nedají jasnou odpověď, ale jejich „odpověď“ se většinou s otázkou úplně míjí, je „o něčem jiném“. Při setkání nad nově vydanou knihou Novinářem v Číně s podtitulem Co jsem to proboha udělal (vydanou nakladatelstvím Vyšehrad v roce 2021) byla řeč jejího autora „Ano, ano“ – „Ne, ne“. Mnohem častěji než „ANO“ zaznělo Etzlerovo „NE“. Pokusme se tedy prostřednictvím tří Etzlerových „NE!“ navodit atmosféru, jaká v nabitém sále Knihovny Václava Havla v pondělí večer 4. října 2021 panovala.

Začněme jedním velmi osobním Etzlerovým „Ne!“ – byť zaznělo teprve jako odpověď na otázku z publika v samém závěru setkání. Ta zněla:

„V roce 2006 jste se rozhodl odejít pracovat jako novinář do Číny. Kdybyste měl novou možnost volby, udělal byste to znovu?“

 

„Ne! Odchod do Číny považuji za největší profesní chybu svého života. Měl jsem zůstat v CNN.“

Jáchym Topol a Tomáš Etzler

Jáchym Topol a Tomáš Etzler

K tomu vzpomínka na vysvětlenou. V roce 1999 Tomáš Etzler, tehdy pracující pro světově nejprestižnější americkou CNN (Cable News Network), se „odvážil“ a napsal do časopisu Respekt, zda by jim mohl posílat své příspěvky. Nevěřili tomu. Jindřich Šídlo prohlásil: „To si z nás chce někdo vystřelit.“

Ovšem Etzler nelitoval odchodu do Číny jen proto, že místo CNN za zaměstnavatele zvolil Českou televizi – spolupráci s ní naopak hodnotil kladně. To, co jím hluboce otřáslo, byla především Čína samotná. A Číně – přesněji řečeno zločinnému politickému režimu, který zemi proměnil k nepoznání – patří druhé novinářovo „NE!“. Zde jsou některé důvody, které jej k tomu přivedly:

  • „Čína byla po tisíciletí zemí otroků a otrokářů. Ale současný režim dovedl zotročení nesmírných lidských mas k dokonalosti.“ (Etzler zde ocitoval svého známého, čínského právníka.)

  • Znečištění životního prostředí. „Byl jsem ve vsi, kde lidé naprosto otevřeně kritizovali ústřední vládu. Mohli si to dovolit: znečištění tam bylo tak příšerné, že odtamtud utekli i policisté a státní úředníci. Ti vesničané neměli co ztratit.“

  • Kultura. „V České republice má jen třeba Opava mnohem bohatější kulturní život než celá Čína. Ne že by se tam nekonaly koncerty a výstavy. Ale když jsem si – nutně! – potřeboval odpočinout, něco kvalitního vidět, slyšet, utíkal jsem  do Hongkongu nebo na Tchaj-wan.“

K tomu mimořádně důležitá Etzlerova poznámka vzhledem k našim vlastním moderním dějinám:

„Lidé na Tchaj-wanu jsou milí, laskaví, úplně jiní než sousedé v Číně, a přitom jde o totéž etnikum. Jak lépe vyjádřit zločinný vliv komunistického režimu na duše lidí?“

Třetí „NE!“ Tomáše Etzlera se dotýká nás všech.

„Celé to pro-čínské namlouvání hlavy našeho státu NIKDY NIC naší zemi nepřineslo. NE! Nevím o jediném případu. Vždy šlo jen o finanční zájmy soukromých osob. Co se dá také čekat, když prezident a jeho okolí letí do Číny na křídlech letounu patřícího soukromému podnikateli?“

K tomu dovysvětlení:

„Vím, že Číňané si vážili Václava Havla. Říkal sice věci, které jim byly nepříjemné, ale vystupoval jako sebevědomý zástupce suverénní země. Číňané nerozumí jinému jazyku než řeči síly. Pro současné poklonkování a podbízení se našich politických představitelů mají jen pohrdání, ať už navenek řeknou cokoli.“

Tomáš Etzler

Tomáš Etzler

Na závěr třpytka naděje. Tomáš Etzler říká, že zatímco v takové Indii může být za dvacet třicet let s dost velkou pravděpodobností podobný režim jako dnes, o Číně by si nic takového tvrdit netroufl. Citoval jistého čínského univerzitního profesora:

„Jak se může udržet systém, kterému nevěří ani sami jeho vůdci? Vrcholní čínští politici posílají své děti studovat pod falešným jménem na Harvard! Ke krachu čínského režimu bude ale třeba jiskry, která zažehne požár. Takovou jiskrou může být pandemie ještě katastrofálnějších rozměrů než ta současná. Anebo gigantický krach firmy, do které desítky milionů středostavovských Číňanů vložily své úspory.“

Mnohem víc, než bylo možné zachytit, zaznělo v Knihovně Václava Havla na setkání, kterému moderující spisovatel Jáchym Topol vtiskl svižnou a nápaditou dramaturgii. A ještě mnohem, mnohem víc obsahuje skvěle napsaná kniha Tomáše Etzlera Novinářem v Číně.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNovinářem v Číně
Co jsem to proboha udělal?

Etzler, Tomáš

Vyšehrad, 2021

Napsat komentář