Paříž není město, Paříž je země

P1140438
Když se řekne Paříž, většině z nás se automaticky vybaví Eiffelova věž, katedrála Notre Dame a určitě slavný obraz Leonarda da Vinci Mona Lisa. Paříž je ovšem mnohem víc, je to překrásné město plné památek s bohatou historií.

Nakladatelství XYZ, člen skupiny Albatros Media a.s., vydává netradičního průvodce  po tomto městě s názvem Co ještě Paříž neřekla. Kniha je volným pokračováním titulu Kdyby nám Paříž vyprávěla. Autorem této série je Jiří Žák, herec Divadla na Vinohradech, překladatel z francouzštiny, scénárista a spisovatel.

V druhém pokračování nás autor, velký milovník Francie, provede deseti významnými obvody, které jsou v samém srdci Paříže. Jeho společníkem při toulkách po městě je fiktivní postava Nestora Burmy, hrdiny detektivních knih spisovatele Léo Maleta.

Ukázka z knihy

Hlavním hrdinou Maletových knih je totiž Paříž. Paříž se svými uličkami a zákoutími, Paříž se svým magickým tajemstvím, jež obestírá každou čtvrť, Paříž průchodů, dvorků a zahrádek, Paříž květinářek, kamelotů, dělníků z Citroënky a pouličních prodavačů, Paříž flašinetů, harmonik a kabaretů, Paříž komínů a střech, pod nimiž se denně odehrává nespočet příběhů. (str. 12)

Autor u jednotlivých obvodů podrobně popisuje jejich polohu, zajímavá místa a stavby, které se v nich nacházejí. Kniha ovšem není pouze průvodcem při toulkách po městě, ale zejména po historii popisovaných míst. A protože historie bývá občas velmi drsná, nejedná se o nijak romantickou procházku.

První obvod, který čtenář prostřednictvím knihy navštíví, je Louvre, ke kterému patří slavný obraz Mony Lisy. Následuje Bourse, místo, kde se nacházel jeden u nejproslulejších pařížských nevěstinců a kde sídlila redakce časopisu, ve kterém se zrodil Asterix a Obelix. Třetí, poněkud tajemný, je obvod Temple, jehož historie je svázána s templářským řádem a kde trávil poslední dny života král Ludvík XVI. se svou rodinou. Čtvrtý obvod Hotel de Ville je nechvalně spojen s gilotinou, pátý Panthéon se slavnou Sorbonou, šestý Luxembourg s francouzskými sýry a Francouzskou akademií. Následuje pak Palais Bourbon s Eifellovou věží, osmý obvod Élysée s Vítězným obloukem. V devátém obvodu Opéra žil jeden z největších sériových vrahů v dějinách Paříže, v desátém Enclos-Saint-Laurent stála jedna z největších pařížských věznic.

Historie těchto míst je plná intrik, vražd, ale také lásky. Knihomol se dočte o krádeži obrazu Mony Lisy za bílého dne, o popravě padesáti čtyř templářů, vraždě poslance, o tragické lásce mezi slavným profesorem a mladičkou Heloise…

Text doprovází drobné kresby Rostislava Pospíšila. Škoda jen, že obrázků není v knize víc a  chybí v ní jednoduchý plánek města, který by pomohl lépe se orientovat v popisovaných obvodech.

Kniha potěší nejen cestovatele a obdivovatele Paříže, ale určitě také milovníky historie. Najdou tu velkou spoustu informací, historek a skoro detektivních příběhů. Tato procházka po Paříži není rozhodně nijak nudná, vždyť našimi průvodci byli dva zajímaví pánové. Jeden je výborný vypravěč a druhý nesmrtelný detektiv.

Ukázka z knihy

A tak se prozatím loučíme. Ale není to sbohem, ale na shledanou, protože Paříž pro nás připravila ještě spoustu dalších překvapení. Tak tedy: POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ. (str. 243)

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeCo ještě Paříž neřekla

Žák, Jiří

XYZ, 2012

Napsat komentář