Škoda Tě, Ede McBaine

ed
Advokát Matthew Hope dokazuje, proč je tak žádaný. Zastupuje takové lidi, které by všichni ostatní ihned zavřeli za mříže. A má pro to jednoduché vysvětlení. Věří jim.

Ed McBain byl známý americký spisovatel. Některá svá díla, hlavně ta serióznější, psal pod pseudonymem Evan Hunter, který později převzal za vlastní jméno, jeho pravé jméno ale bylo Salvatore Lombino. Pro filmové fanoušky je známý jako autor scénáře k filmu Ptáci, který natočil Alfred Hitchcock. Některá jeho díla sloužila i jako předloha k detektivnímu seriálu Colombo. Čtenáři si pod jeho jménem vybaví většinou 87. revír, cyklus více než padesáti románů sledujících život a práci detektiva Steva Carelly.  Krom toho napsal i několik detektivek, ve kterých má hlavní roli advokát Matthew Hope, jak tomu je i v knize Kočka v botách, Dům, co postavil Jack, Tři slepé myšky, kterou vydalo nakladatelství BB/art.

Kniha je sbírkou tří příběhů a má celkem 575 stran. Všechny příběhy mají něco společného – vraždu nožem a advokáta Matthewa.

Prvních 178 stran patří příběhu Kočka v botách, který začíná vraždou úspěšné filmařky Prudence Ann Markhamové. Prudence byla sama v noci ve studiu, kde dodělávala svůj tajný film. Když byla se vším hotova, vyšla před studio a tam ji kdosi ubodal k smrti. Hlavním podezřelým je její manžel Carlton Barnaby Markham, kterého zastupuje náš hlavní hrdina Matthew Hope. Matthew má jednu zásadu, nikdy by nezastupoval někoho, u koho by si nebyl jistý jeho nevinou. Pokud je teda pan Markham nevinný, tak kdo vraždil? A nebo se Matthew plete?

Dalších 188 stran zabírá Dům, co postavil Jack. Parta homosexuálů má oslavu, Jonathan slaví narozeniny, ale na tento večer nebude vzpomínat v dobrém. Vlastně na něj vůbec nebude vzpomínat. Protože je mrtvý. Z vraždy je obviněn jeho bratr Parrish, jediný heterosexuál na večírku. Parrish má velké štěstí, Matthew totiž věří, že je nevinný.

Tři slepé myšky, příběh, kterému je věnováno posledních 203 stran, začíná v jedné caluské čtvrti, v tzv. Malé Asii. Přezdívá se jí tak kvůli jejím obyvatelům, kterými jsou Číňané, Japonci, Korejci a Vietnamci. Někdo se tu zřejmě nudil, a tak spáchal rituální vraždu. Třem mužům podřízl hrdla, vydloubal jim oči, uřízl penisy a nacpal jim je do úst. Takhle prý Vietkong zacházel s námořními pěšáky, z toho policie odvozuje, že by za tento zločin mohl být zodpovědný nějaký šílený Vietnamec. Na místě činu se našla peněženka Stephena Leedse, muže, jehož ženu znásilnili ti tři, teď už mrtví, pánové. Stephen kdysi sloužil v armádě, byl ve Vietnamské válce, kde viděl těla zohavená podobným způsobem jako teď v Malé Asii. Je jasně hlavním podezřelým, který měl k vraždě velký motiv. Proč se ho tedy zásadový Matthew Hope rozhodl zastupovat?

Ed McBain měl úžasnou schopnost vykreslit detaily a atmosféru každé situace, čtenář díky tomu přesně ví, jak kdo vypadal a jak se cítil, je to jako by sledoval svůj vlastní film. McBain byl mistr, skoro všechny jeho knihy stojí za přečtení, stejně tak i tato sbírka. Detektivní nadšenci, pusťte se do čtení!

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeKočka v botách, Dům, co postavil Jack, Tři slepé myšky

McBain, Ed

BB/art, 2012

Napsat komentář