Aukce
-
Kořist
Do DNES v 20:00:00
Za 220,- Kč
-
-
-
Zahrajte si o dva příběhy, které se liší a přitom doplňují
23.11.2024 -
Napínavé a strašidelné čtení
22.11.2024 -
Odměna, pomsta a trest
22.11.2024 -
Bylinky nejen pro zdraví
21.11.2024 -
Získejte příběh nejznámějšího samuraje
21.11.2024 -
Záplava vzpomínek
21.11.2024 -
Stoletá historie naší národní církve
20.11.2024
-
Soutěže
- Soutěž o 2 deníkové romány Mijamoto Musaši (do 5.12.)
- Soutěž o 3 knihy Zahradníkův rok, Kalendář (do 2.12.)
- Soutěž o 2 romány Na odvrácené straně (do 23.11.)
- Soutěž o 3 stažení románu Život válečníka (do 28.11.)
- Soutěž o 5 sbírek dětských básní Pouštění draků (do 25.11.)
Fanděte knihám!
Nakladatelé
Academia Agentura KRIGL Albatros Albatros Media Alpress Argo Audiotéka.cz Bambook BB/art Bookmedia Cosmopolis CPress Dokořán Domino Epocha Euromedia Group Fragment Grada Host Ikar Jota Karmelitánské nakladatelství Kazda Kniha Zlín Knihcentrum.cz Knižní klub Leda Malvern Metafora Mladá fronta Moravská Bastei MOBA Motto Mystery Press OneHotBook Pavel Dobrovský - BETA Plus Portál Prostor Práh Radioservis Slovart Triton Vyšehrad XYZ Zoner Press
Hezký den, dnesk mi přišla kniha Kritik, moc děkuji a těším se na čtení :-). krásné dny
Skvělá kniha. To jak se ti intelektuálové chovali ke svým nejbližším, je důležité. Když Marx kázal a psal o osvobození dělnické třídy a přitom své služebné neplatil. Shelley který opustil ženu s narozeným dítětem a jel si užívat do Itálie a přitom mluvil o důležitosti lásky. Rousseau který teoretizoval o výchově a svých pět dětí odložil do sirotčince, vzýval přírodu a zabýval se vyžíráním šlechticů na jejich zámcích. Brecht který oslavoval komunismus, ale ze SSSR mizel co nejrychleji, aby tam moc neriskoval a léčit se taky nechával radši na kapitalistickém Západě než v nemocnicích socialistického Východu. Většina takových myslitelů byli kolosální pokrytci, kázali vodu a sami se topili ve víně.
Hrozná hloupost – recenze i kniha. Zaprvé, Johnson vůbec nepovažuje osobnosti, které zkoumá, za neinteligentní, naopak (tohle je jedna z mála věcí, kterou jim přiznává). Zadruhé nelze posuzovat tyto osobnosti z nesmyslného úzkoprsého hlediska nějakého švihlého britského puritána, pro kterého je důvod k zatracení už to, zahýbá-li někdo (třeba Marx) svojí manželce. Zatřetí to není kniha vědecká, naopak se snaží být populární, proto zahrnuje do hodnocení básníka nebo politika (což souvisí s druhým bodem) jeho intimní život a podobně. Ostatně by mě zajímalo, jak autor recenze přišel na to, že „to nejdůležitější“ je právě RODINA (eventuálně „služka“ –) zkoumané osobnosti. Co dělal Marx se svojí služebnou, je celkem jejich věc, má to pomíjivý význam, a proto to nestojí zato zkoumat.
A začtvrté, jak doufám, každý čtenář s mozkem prověří autorovy informace a použije k tomu relevantní prameny. Takže recenzetova poznámka, že se po přečtení té Johnsonovy blasfemie změní čtenářův názor na zkoumanou osobnost, je dost mimo. Nikdy rozumný, kdo má podloženo dostatkem zdrojů, že Shelley byl člověk hodný a citlivý, ho po přetení studie nezačne pokládat za zvíře jenom proto, že si to vyfantazíroval autor.