Čtenář jako metafora

cestovatel-vez-a-cerv
Vše se vyvíjí. A dokonce i čtenáři. Následující knižní tip se zabývá proměňováním čtenářů a jejich vztahu k textu světa. Jako názornou ukázku používá autor řadu známých literárních postav, od Dona Quijota přes Hamleta až po Emmu Bovaryovou.

„Podle všeho jsme my lidé jediný živočišný druh, pro nějž se svět skládá z příběhů.“ Alberto Manguel Knihu světa čteme v různých rolích. Můžeme být cestovateli, kteří putují stránkami na cestě k osvícení. Můžeme být samotáři a čtením se uzavírat do svých slonovinových věží. Nebo můžeme knihy hltat jako červi, nevnímat jejich moudrost a jen se cpát nespočetnými slovy. Alberto Manguel se ve své poslední knize s elegancí a mimořádným záběrem zabývá řetězcem metafor, které v průběhu čtyř tisíciletí znázorňovaly čtenáře a jejich vztah k textu světa. Na příkladu známých postav, jako je knihami poblouzněný Don Quijote, princ Hamlet ochromený svým studiem nebo Emma Bovaryová, která si příběhy z knih plete se životem, jaký by mohla vést, ukazuje Manguel, jakým způsobem se v literárních postavách a jejich interpretacích odrážejí proměnlivé postoje ke čtenářům a čtení i jisté opakující se představy o úloze intelektuála.

 

Ukázka z knihy

Podle všeho jsme jediný živočišný druh, který vnímá svět tak, jako by se skládal z příběhů. Biologicky jsme se vyvinuli k tomu, abychom si uvědomovali vlastní existenci, takže s vnímáním identit sebe samých i světa kolem nás zacházíme, jako by vyžadovaly doslovné dešifrování, jako by se celý vesmír zjevoval v kódu, který si musíme vštípit a osvojit. Na tomto předpokladu, že jsme schopni do jisté míry porozumět světu, v němž žijeme, se zakládají celé lidské společnosti. (str. 09)

Pokračování úvodu a ochutnávku první kapitoly poskytne zbytek ukázky.

 

Cestovatel, věž a červ

Autor: Albert Manguel
Přeložili: Ondřej Hanus, Lucie Chlumská

Počet stran: 152
Vazba: brožovaná
ISBN: 978-80-7491-568-0
Doporučená cena: 249 Kč

 

Knihu Cestovatel, věž a červ vydalo nakladatelství Host.

 

O autorovi

Alberto Manguel (*1948) je spisovatel, překladatel a editor. Narodil se v Buenos Aires a dětství prožil v Izraeli. V současnosti je kanadským občanem, ale žije především ve Francii, kde koupil a zrekonstruoval středověkou faru se stodolou, kterou učinil domovem pro sebe a pro svou obsáhlou knihovnu, čítající třicet tisíc svazků. Manguel je autorem řady knih z oblasti literatury faktu, například Slovníku imaginárních míst (1980), ale také románů, jako například Přišly zprávy z cizí země (1991). Je aktivní rovněž na poli filmové kritiky a esejistiky. Coby editor připravil množství literárních antologií na různá témata. Za svou autorskou i editorskou činnost získal řadu ocenění mezinárodního významu. Česky kromě Dějin čtení (1996, česky poprvé 2007) vyšly ještě Manguelovy knihy Čtení obrazů (2000, česky 2008) a Knihovna v noci (2006, česky 2009).

Zdroj informací: nakladatelství Host


Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeCestovatel, věž a červ
Čtenář jako metafora

Manguel, Albert

Host, 2016

Napsat komentář