Do hlubin středoafrické džungle s nakladatelstvím Academia

pygmejove
Odkud pocházejí pygmejové? To není vůbec snadná otázka. Toto označení se totiž vztahuje na mnoho etnických skupin, jež spojuje nízká průměrná výška. Kde všude žijí? Jaké jsou jejich zvyky? Liší se od nás? Začtěte se do vyprávění kolektivu antropologů.

S pygmejským národem je nejčastěji skloňovaná právě podprůměrná výška. Co stojí za tímto podivuhodným úkazem lidské civilizace? Vážou se k němu různé teorie. Jedna z teorií mluví o nízké hladině ultrafialového světla v deštných pralesích. Nízká hladina by vedla k nedostatku vitamínu D, což následně vede k nedostatku vápníku ve stravě. Tím se dostaneme k vývoji kostí. Další teorie přisuzuje nízký vzrůst nedostatku potravy v deštném pralese, či potřebě neustále putovat hustou džunglí. Jiní vědci a badatelé zkoumají množství inzulínu. Jak je z předchozích řádků zřejmé, je toho ještě mnoho, co nevíme. Publikace Pygmejové autorky Lindy Hroníkové a kolektivu nám alespoň částečně přibližuje svět, do kterého pravděpodobně nikdy nezavítáme. Pojďme se tedy, alespoň skrze fotografie a vyprávění, přenést do panenské džungle střední Afriky.

„Nejmenší lidé planety“, středoafričtí pygmejové, jsou mimořádně zajímavým etnikem. Kolektiv antropologů se nejprve zaměřuje na záhadu jejich evolučního původu a otázky spojené s jejich fyzickým vzhledem. Poté přibližuje důležité oblasti každodenního života těchto lidí, kterými jsou lov a sběr, zkrášlování těla, hudba a tanec, a začíst se můžete i do několika pygmejských mýtů. O původním způsobu života pygmejských skupin víme mnohé díky významnému etnologovi P. J. Šebestovi. Jeho misionářskému a etnologickému působení u pygmejů je zde věnována samostatná kapitola. Šebestovou zásluhou navíc nemusí zájemce o poznání pygmejů cestovat až do pralesa Ituri, stačí navštívit po něm pojmenovanou expozici v Hrdličkově muzeu člověka PřF UK v Praze. Jaká je historie této expozice a co v ní můžete spatřit dnes? Dočtete se na dalších stránkách. A jaká je současnost samotných pygmejů v Africe? O tom vypráví zkušený cestovatel, který se za nimi do této neklidné části světa vypravil.

 

Pygmejové

Autorka: Linda Hroníková, Zuzana Schierová

Počet stran: 220
Vazba: vázaná
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-200-2514-2
Doporučená cena: 295 Kč

 

Knihu Pygmejové vydalo nakladatelství Academia v edici Orient.

 

O edici

Publikace je součástí edice Orient, jejímž cílem je seznamovat čtenáře se vzdálenými kraji, exotickými kuriozitami, ale také seriózními vědeckými pracemi pojednávajícími o dějinách a jazycích oblastí skrze překlady autentických literárních dochovaných památek Orientu. Využívá také zasvěcené studie starších i současnějších badatelů a odborníku na Orient.

V rámci edice Orient jsme se v našich rubrikách již zabývali publikacemi Milníky na cestě či Arabské jaro, knihou, jež si klade za cíl zodpovědět, co vedlo k bouřlivým změnám ve státním uspořádání muslimských zemí, změnám, které pozměnily tvář rozsáhlých oblastí dvou kontinentů.


Nakladatelství Academia vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966. V současné době zaujímá Academia svou ediční činností přední místo mezi nakladatelstvími České republiky. V edičním programu se zaměřuje na vydávání publikací ze všech vědních oborů. Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePygmejové

Hroníková, Linda – Schierová, Zuzana – kol.

Academia, 2015

Napsat komentář