Setkání s autory knihy Na útěku jako příspěvek k 70. výročí konce druhé světové války

NavaraKasacekNahled
I v našem malém městě (Kuřimi) jsme si připomněli výročí ukončení druhé světové války. Součástí programu bylo položení věnců k pomníkům padlých, výstava vojenské techniky a dobových fotografií města a beseda s autory knihy Na útěku.

Pondělní večer však asi nebyl tím nejšťastnějším termínem na pořádání jakékoli akce v uzavřených prostorách – bylo totiž krásné počasí lákající spíše na zahrádky a procházky. Ale i tak se v novém klubu Kotelna v Kuřimi sešlo kolem pětadvaceti zájemců zvědavých na příběh člověka, který byl nepohodlný všem totalitním režimům.

Navara

Luděk Navara

Nejprve jsme v zešeřelém sále zhlédli hodinový dokument Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse, který vznikl v Ostravské televizi podle scénáře Luďka Navary. Ten byl autorem seriálu Příběhy železné opony, v jehož rámci právě na jméno bývalého pilota RAF, zesnulého na infarkt v nechvalně známém pracovním táboře Rovnost v Jáchymově, narazil. Množství materiálů překročilo čtvrthodinový rámec dílů seriálu, a tak vznikl v roce 2007 samostatný film.

I po jeho odvysílání se však vynořovaly další informace, které doplňovaly obrázek života Josefa Brykse. Proto vznikla kniha Na útěku, která vyšla v nakladatelství Host v roce 2014.

Po filmu se slova ujal Luděk Navara, který zmínil okolnosti vzniku dokumentu i knihy. Pověděl nám o tom, jakým způsobem získávali spolu s Miroslavem Kasáčkem další podnětné informace – mimo jiné tchán Miroslava Kasáčka se také v Jáchymově setkal s Bryksem – které se objevily pouze v knize. Například osudy Josefa Hasila, známého jako Král Šumavy.

„Člověk, který byl nebezpečný pro fašisty, byl nebezpečný i pro komunisty.“

Miroslav Kasáček spolu s Luďkem Navarou také založili občanské sdružení Paměť, které si bere za cíl mapovat příběhy především druhé poloviny dvacátého století a seznamovat s nimi právě prostřednictvím besed širokou veřejnost. Za dva a půl roku již takových setkání uskutečnili osmdesát čtyři.

Kasacek

Miroslav Kasáček

Pak následovaly dotazy od publika a bylo jich dost. Jednak si posluchači chtěli ozřejmit ještě osudy postav z Bryksova příběhu (například kolaboraci s nacisty jeho první ženy Marie) a okolnosti útěků, podle nichž byly na po válce natočeny filmy Srdce v zajetí (britský z roku 1946) a Velký útěk (americký, z roku 1963), jednak se rozběhla debata o potřebě seznamování veřejnosti s utajovanou minulostí.Podpis2

Oba pánové trpělivě odpovídali a po ukončení besedy ještě podepisovali svoje knihy. Bylo to milé a velmi užitečné setkání, škoda jen, že se zájemců ze strany posluchačů nesešlo více…

Podpis

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNa útěku
Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse

Kasáček, Miroslav - Navara, Luděk

Host, 2014

Napsat komentář