Jak zaujmout generaci Y, aby věřila, že jste cool a hot?

Z obálky knihy
Tichá generace, generace babyboomu, generace X, Y i Z mají svá specifika. Její příslušníci vyrůstali v různých podmínkách, s jinými technologiemi, médii i jinými reklamními slogany. Jak upoutat pozornost dospívajících generace Y? Současní marketingoví pracovníci musí hledat jiné nástroje, než jaké používali jejich předchůdci. Jak na to, napovídá právě vydaná kniha.

Joeri Van den Bergh a Mattias Behrer sepsali výsledky svých výzkumů o generaci Y. V České republice publikaci pod názvem Jak cool značky zůstávají hot, Marketing zaměřený na mla dou „generaci Y“, vydalo nakladatelství BizBooks.

Autoři nejprve definují generaci Y, a tak čtenář zjistí, do které generace spadá vlastně on sám. I když jde jen o ilustrační dělení, protože předkládané výzkumy a závěry platí o teenegarech z USA nebo západní Evropy. Česká generace Y vyrůstala trochu v jiných podmínkách, a proto si myslím, že pravidla, která autoři popisují, nemohou platit univerzálně i pro východní Evropu. Nicméně alespoň částečná podobnost tu je, takže proč se neinspirovat?

Do generace Y podle autorů spadají lidé narození mezi lety 1980 až 1996. Techniku používají už od malička, nemusí se s ní učit, nečtou návody, zcela přirozeně a automaticky je součástí jejich života. Marketing mají v malíčku, oni již vyrostli bombardováni reklamními slogany. Odhalí lež na první pohled, jsou velice sebestřední a touží po interaktivitě.

Kniha je nabitá výsledky výzkumů o teenagerech z různých oblastí. Dozvíte se, proč v pubertě nemáme rozum, jak se nám vyvíjí čelní laloky, jak se uvolňují hormony a co způsobují. Zjistíte, jak vypadá pokoj typického příslušníka generace Y, co je pro něj důležité a co ne. Dočtete se i to, jaký má vztah ke svým rodičům a vrstevníkům. Podle tohoto a dalších poznatků, které jsou doplněny výsledky výzkumů zaměřených na reakce generace Y na již proběhlé marketingové kampaně, lze pak předvídat, jak zareagují na různé plánované propagační akce. Obecně lze tedy říci, že autoři radí, co dělat, aby vaše značka byla a zůstala cool, ať už podnikáte v oboru, který cool je či není. Podrobně se věnují také autenticitě značky, její jedinečnosti a ztotožnění se značkou. Nezapomínají ani na roli emocí. Celkově je kniha velice zajímavá.

Joeri Van Bergh se soustředí na marketing, tvorbu značek a reklamu cílenou na mladé (tedy generaci Y). Dříve pracoval v marketingovém výzkumu. Mattias Behrer je senior viceprezident společnosti MTV North Europe. V minulosti působil u společnosti H&M, a tak asi nepřekvapí, že v knize je velice pozitivně hodnocený marketing právě této oděvní značky a hodně příkladů se týká MTV.

Ukázka z knihy

Tvorba značek, které zasáhnou srdce mladých, vyžaduje opravdovou znalost jejich motivací a potřeb. V této knize popíšeme pět atributů úspěšných značek pro mladé, které jsou podle nás klíčové. Jejich první písmena v angličtině tvoří zkratku CRUSH, tedy poblouznění, zamilovanost.
Coolness – Být cool
Realness – Opravdovost
Uniqueness – Jedinečnost
Self-identification with the brand – Ztotožnění se značkou
Happiness – Štěstí

Náš model vlivu značky CRUSH vychází z pěti let intenzivního výzkumu a poradenství v této oblasti, v jejichž rámci jsme byli v každodenním kontaktu s mladými lidmi od 13 do 29 let. (str. 16)

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeJak cool značky zůstávají hot
Marketing zaměřený na mladou generaci Y

Van den Bergh, Joeri - Behrer, Mattias

BizBooks, 2012

Napsat komentář