Mrtvola stará přes dvacet let. Proč ji nenechat spát? Detektiv, který nesmí pátrat po pachateli. Jeho devítiletá dcera jako korunní svědek. Pavučina minulosti opřádá i současnost.
Detektivka odehrávající se v pro nás nezvyklém prostředí irského Dublinu, jeho čtvrti Liberties, přesně v ulici Na věrnosti k nám přichází díky nakladatelství Argo. Na věrnosti je současně i název knihy irské autorky Tany Frenchové. Tana vyrůstala v Irsku, Itálii, USA a Malawi. Od roku 1990 žije v Dublinu. Vyučovala herectví na dublinské Trinity College a pracuje v divadle, filmu a dabingu. Za svou prvotinu V lesích (2007) získala v roce 2008 cenu Edgara Allana Poea (Edgar Award) za nejlepší první román a Na věrnosti nese pečeť Bestseler The New York Times. Tato ocenění svědčí zajisté o spisovatelské kvalitě a slibují nevšední zážitek. Jak je tomu ale ve skutečnosti?
Hlavní hrdina románu Francis Mackey pochází z chudé čtvrti, z rodiny s despotickým, věčně opilým a agresivním otcem. Z jeho vlivu se vymanil před dvaadvaceti lety, když utekl. Celou tu dobu s sebou vleče břemeno nevyřešené otázky, co se stalo s dívkou jeho srdce, která měla odejít s ním, ale na sraz nepřišla. Nález jejího kufru v domě číslo šestnáct v ulici Na věrnosti a posléze i její mrtvoly mu dávají odpověď, kterou nečekal. On, policejní inspektor tajného oddělení nemá právo vyšetřovat, co se tehdy stalo, ale jeho touha po odhalení vraha je silnější než všechny předpisy. A když po kontaktu s jeho rodinou zemře za záhadných okolností v čísle šestnáct i jeho mladší bratr Kevin, je jasné, že případ musí vyřešit.
Autorka umě splétá vzpomínky na minulost s přítomností, odhaluje proměnu Dublinu v běhu necelého čtvrt století, poukazuje na bídu lidí žijících z podpor v nezaměstnanosti a dovedně odhaluje psychologii jednotlivých postav. Až i čtenář pochopí, že zločin nemusí být vždy jednoznačným zlem, i vrah může jednat na základě logicky vynucených pohnutek, nic není jen černé nebo bílé. Silnou stránkou románu jsou i dialogy, které oplývají ironií a sarkastickým humorem.
Kniha byla označena jako thriller roku, ale já bych ji spíše označila za psychologickou detektivku, od thrilleru bych čekala více napětí a přímé ohrožení hlavního hrdiny. Frank musí své aktivity skrývat před inspektorem Kennedym z oddělení vražd, pro něhož je případ jasný a chce ho brzy uzavřít, aby si nepoškodil své procento úspěšnosti, ale nějaké přímé ohrožení jeho života není patrné.
Moc se mi líbilo rozkrývání povah jednotlivých postav i závěrečné poznání, že ač se člověk chce odpoutat od své minulosti, vnitřně to nikdy nedokáže, a že základ, který dostaneme v rodině, si neseme s sebou po celý život a vymanit se z vzorců chování přejatých od rodičů je velmi obtížné.
Určitě se budu těšit na nový román Tany Frenchové, neboť se osvědčila jako skvělá vypravěčka s citem lidské nitro.
Ukázka z knihy
Každý policajt, který kdy pracoval pod skrytou identitou ví, že se nic na světě nevyrovná pocitu den před tím, než to vypukne. Představuju si, že tentýž pocit znají i kosmonauti při odpočítávání před startem nebo parašutisti, když se řadí před seskokem. Světlo je oslnivé a nerozbitné jako diamanty, každá tvář, kterou vidíte, vám vyráží dech svou krásou; vaše mysl je křišťálově jasná, každá vteřina se před vámi rozprostírá do celé obrovské hebké krajiny, věci, které vás mátly celé měsíce, najednou dostávají dokonalý smysl. Můžete pít celý den a přitom být naprosto střízliví, neřešitelné křížovky jsou snadné jako dětská skládanka. Ten den trvá sto let.
Související knihy
Na věrnostiFrenchová, Tana
Argo, 2012
Pani Badinova, naucte se psat recenze, aniz prozrazujete dej. Nebo tam aspon napiste, ze to je spoiler.
Myslím, že děj odhaluji jen nepatrně, což pochopí ten, kdo knihu opravdu přečte;).