Mohou se opravdu dít zázraky?

zazraky
Byly doby, kdy pro většinu lidí nebyla představa zásahu nadpřirozené moci do našeho světa příliš těžko přijatelná. Moderní člověk však svá přesvědčení zakládá spíše na rozumu a zkušenosti než na víře. Lze ale existenci zázraků potvrdit logickými argumenty?

Britský prozaik C. S. Lewis, kterého většina čtenářů pravděpodobně zná hlavně jako autora Letopisů Narnie, věnoval značnou část tvorby vysvětlování své křesťanské víry. Knihy, v nichž se této tematice věnoval, jsou určeny především lidem, kteří hledají cestu k Bohu, ale narážejí na odpor vlastního rozumu, ale také těm, kteří jakékoli náboženství rovnou odmítají jako nevědecké a nedůvěryhodné. Protože se zaměřuje na racionálně uvažující publikum, používá Lewis k doložení svých tvrzení pouze přísně logického vyvozování, jehož každý krok pečlivě vysvětluje. Vznikají tak přesvědčivé náboženské výpovědi člověka, pro něhož se víra a rozum nejen nevylučují, ale dokonce vzájemně podporují.

Tohoto argumentačního postupu se drží i kniha Zázraky, která v českém překladu vyšla v nakladatelství Návrat domů. Hned v jejím úvodu Lewis upozorňuje, že existenci zázraků nelze potvrdit ani vyvrátit na základě pouhé zkušenosti, neboť ta k nám vždy přistupuje skrze naše smysly a ty nejsou neomylné. Ať se tedy stane cokoli, můžeme to považovat za pouhou iluzi či omyl našeho vnímání. Způsob, jak budeme k mimořádným situacím přistupovat, tak vždy záleží na tom, jakou filozofii vzhledem k existenci nadpřirozena a možnosti zázraků zaujímáme.

Po této úvodní myšlence, která je prvním dokladem Lewisova analytického přístupu k problematice zázraků, se autor pouští do rozboru důvodů, proč lidé odmítají existenci čehokoli nadpřirozeného nebo proč v ni naopak věří. Od těchto úvah se poté posouvá k samotným zázrakům a otázkám, které je provázejí, a ukazuje četné logické chyby, kterých se lidé ve svých názorech na jejich možnost či nemožnost dopouštějí. Své přesvědčení, které je založeno na křesťanském učení, přitom obhajuje za pomoci stále stejně přísné logiky a precizní argumentace.

Ať již tedy věříte na zázraky, nebo ne, Lewisova kniha se vám může stát cenným pomocníkem při tříbení vlastních názorů a přesvědčení. Ti, kdo možnost zázraků přijímají, se díky ní mohou utvrdit ve své víře a uvést ji do souladu s mnohdy oprávněnými námitkami rozumu. Naopak ti, kteří ji odmítají, mohou díky síle Lewisových argumentů podrobit svůj názor zkoušce, z níž může vyjít přehodnocen nebo naopak posílen. V každém případě však bude čtenář, který je ochoten přemýšlet a přijímat logicky opodstatněnou argumentaci, Lewisovou knihou velmi obohacen.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeZázraky

Lewis, C. S.

Návrat domů, 2014

Mohou se opravdu dít zázraky? - DISKUZE

Počet reakcí: 1
  1. Ivana Sáčková Ivana Sáčková napsal:

    Kniha mě láká, jen pořád nevím,co si o ní mám myslet, jestli to není nějak moc vědecké :-)

Napsat komentář