Československá legie na italské frontě 1918

PerexDossAlto
Boj o alpskou kótu Doss Alto, při němž tři legionářské roty odrazily v září 1918 výpad rakousko-uherského úderného polopraporu, se v meziválečném Československu stal legendou. Josef Fučík ve svém zasvěceném pohledu na československé legie v Itálii nabízí fakty doložený a zároveň poutavý obraz nejen této válečné epizody.


V posledním roce první světové války vznikala v Itálii třetí, nejmladší součást československých legií, bojujících po boku Dohody proti Německu a Rakousko-Uhersku. Z dobrovolníků a zmobilizovaných Čechů i Slováků ze zajateckých táborů byly zřízeny nejprve pracovní oddíly a poté bojové jednotky, určené původně k průzkumné, zpravodajské a propagační činnosti na frontě. Působení čs. výzvědných rot, přidělených jednotlivým italským armádám, patří dodnes k nejznámějším událostem z bojů legií v Itálii.

Méně známé jsou však okolnosti spěšného nasazení nedostatečně vycvičených částí nově utvořených formací legií, k němuž došlo v červnu 1918. Výsledkem byly značné ztráty, včetně tragických osudů čtyř desítek legionářů, zajatých c. k. armádou a odsouzených polními soudy k trestu smrti. Tento nezdar na Piavě a v horách Monte Grappy byl ale zastíněn bojem o kótu 703 Doss Alto v horském masivu Monte Altissimo, při němž tři legionářské roty odrazily v září 1918 výpad rakousko-uherského úderného polopraporu. Doss Alto se proto v meziválečném Československu stalo oslavovanou legendou.

Josef Fučík, zkušený vojenský historik a autor několika monografií, věnovaných české účasti v bojích první světové války, podrobil toto téma věcné analýze. Nabídl tak fakty doložený a zároveň poutavý obraz nejen této válečné epizody, v němž se pokusil oddělit realitu od pozdějšího mýtu.

Doss Alto – mýtus a skutečnost

Československá legie na italské frontě 1918

Autor: Josef Fučík

Počet stran: 112
Formát: 127 x 200 mm
Vazba: vázaná
ISBN: 978-80-7425-199-3
Doporučená cena: 159 Kč

Kniha Doss Alto – mýtus a skutečnost vyšla v nakladatelství Epocha jako 32. svazek edice Magnetka.

Na ukázku z knihy se můžete těšit zítra.

 

Edice Magnetka

Znovuobnovená edice literatury faktu, která navazuje na tradici kdysi velmi populární sešitové řady, vychází ve spolupráci s Pražskou vydavatelskou společností. Na rozdíl od původních sešitových publikací vycházejí tituly edice v pevné vazbě a jsou prodávány v celé síti knihkupeckých prodejen.

 

O autorovi

Ing. Josef Fučík (*1933), absolvent Vojenské akademie v Brně, vojenský ekonom a plukovník ve výslužbě. Dlouhodobě se zabývá středoevropským vojenstvím v 19. a 20. století, se zaměřením na účast českých vojáků ve válečných konfliktech, spolupracuje s historiky a badateli v Itálii a Rakousku.
Vedle řady odborných studií a článků je autorem knih Soča 1917 (1999), Piava 1918 (2001, 2. vydání 2013), Osmadvacátníci (2006), Generál Podhajský (2009), Stín jaderné války nad Evropou (2010), Válka 1866. Běda poraženým (2012) a spoluautorem publikací Pod císařským praporem (2003), Válka 1866 (2005) a průvodce Sočská fronta 1915–1917 (2008).

Zdroj informací a obrázků: nakladatelství Epocha


Nakladatelství Epocha ve stávající podobě existuje a vydává od října roku 2002. Navazuje na činnost stejnojmenného subjektu, který vznikl roku 1996. Jeho ediční profil byl tehdy vyhraněný, soustředil se na historii prezentovanou životopisnými monografiemi významných postav českých, ale i světových dějin.
V roce 2002 se Epocha rozšířila, a to nejen personálně, ale především koncepčně. Její ediční záběr se rozrostl o další žánry a s tím se rozšířila i autorská základna, která se neomezuje jen na domácí zdroje.
Dominantním směrem ediční koncepce zůstává i nadále literatura faktu a historie, nově je velký prostor v edičních plánech věnován fantastice.
Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeDoss Alto – mýtus a skutečnost
Československá legie na italské frontě 1918

Fučík, Josef

Epocha, 2014

Napsat komentář