Zdařilá interpretace mexické minulosti

Jaký je  obraz mexické společnosti v díle Octavia Paze a Carlose Monsiváise? Studie vybraných textů obou autorů je skvěle zpracována do souhrnného díla seznamujícího nás s mexickou společností minulého století a jejími překvapivými přesahy k chápání historie naší země.

Kniha Mezi metaforou a ironií vyšla v nakladatelství Host.

Je pro zprostředkování historické zkušenosti závažnější všeobjímající metafora celku, či ironická glosa jednotlivosti? Má mít formu hotové básně, jejíž duchaplnost čtenář beze zbytku přijímá, nebo textových fragmentů, které má čtenář složit v celek vlastními silami? Mexická literatura 20. století toto aristotelovské téma rozehrála v mistrném provedení Octavia Paze a Carlose Monsiváise. Dvě nepřehlédnutelné osobnosti mexického intelektuálního života – básník a esejista Paz a novinář a autor literárních kronik Monsiváis – svým dílem i veřejným vystupováním významně ovlivnily hispanoamerickou kulturu a přinesly obecné podněty k interpretaci západního kritického myšlení a humanismu. Prostřednictvím analýzy literárního ztvárnění zlomového roku 1968, interpretace symbolů mexické kultury, rozboru zvolených žánrů i úvahy o postavení spisovatele ve společnosti se tato komparativní studie vybraných textů obou autorů snaží českému čtenáři přiblížit mexickou společnost minulého století a zároveň jej upozornit na překvapivé přesahy směrem k chápání nedávné historie naší země.

Mezi metaforou a ironií

Obraz mexické společnosti v díle Octavia Paze a Carlose Monsiváise

Autor: Markéta Riebová

Vazba: brožovaná
Počet stran: 190
ISBN: 978-80-7491-057-9
Vydání: únor 2014
Doporučená cena: 239 Kč

Prolistujte si také ukázku z knihy Mezi metaforou a ironií.

 

Markéta Riebová

Markéta Riebová (nar. 1973) vystudovala španělskou a anglickou filologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Doktorské studium absolvovala na Ústavu románských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a završila je disertační prací zabývající se současnou mexickou esejistikou a literární žurnalistikou zaměřenou především na díla Octavia Paze a Carlose Monsiváise. V současné době vyučuje mexickou, chicanskou a obecně hispanoamerickou literaturu na Katedře romanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Je autorkou českého překladu knihy Carlose Monsiváise Obřady chaosu (Mladá fronta, 2007) a její publikační činnost zahrnuje články vydané v odborných časopisech a knihách v České republice, Mexiku a Kanadě. Je vdaná a má dva syny.


Nakladatelství Host zaujímá v současnosti nepřehlédnutelné místo na českém knižním trhu. Vydává tradičně především kvalitní českou prózu a poezii, literární teorii i literaturu naučnou – publikace věnované zejména historii, sociologii, filmové vědě i dalším oborům. V posledních letech se výrazně rozšířila řada překladové beletrie, ale nově zde našla přístřeší například i prestižní edice Česká knižnice s výbory z děl českých klasiků. Nakladatelství Host se svými zavedenými a respektovanými edičními řadami, autory, jejichž jména patří v české literatuře k těm nejprestižnějším, a se stejnojmenným časopisem, který se pravidelně věnuje reflexi a kultivaci české literární scény, představuje svým způsobem výjimečnou literární velmoc.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeMezi metaforou a ironií
Obraz mexické společnosti v díle Octavia Paze a Carlose Monsiváise

Riebová, Markéta

Host, 2014

Napsat komentář