Než půjdeme k doktorovi…

miniencyklopedie_nahled
Objeví-li se nějaký zdravotní problém, často sáhneme po lécích nebo žádáme o pomoc lékaře. Přitom bychom si nezřídka mohli k uzdravení pomoci sami…

Před 19 lety vydal MUDr. Igor Bukovský, PhD. publikaci s názvem Miniencyklopedie přírodní léčby. Kniha se setkala s velkým ohlasem a dočkala se několika dalších, revidovaných vydání. Naposledy vyšla letos v nakladatelství Anagram pod názvem Nová miniencyklopedie přírodní léčby.

Slovenský lékař se mnoho let zabývá správnou životosprávou a vlivem výživy na zdraví. Je autorem několika úspěšných knih, například Hubnutí bez blbnutí, Hledá se zdravý člověk, Hned to bude a jiných. A komu není jeho literární tvorba úplně neznámá, jistě vytuší, co se v Nové miniencyklopedii přírodní léčby může dočíst.

Kniha si klade za cíl pomoci každému zájemci zorientovat se v domácím léčení skrze zdravou životosprávu a vhodné potravinové doplňky. Vždyť to, že strava výrazně ovlivňuje zdraví, je všeobecně známý fakt. Mnoha zdravotním problémům lze předcházet už jen správnou úpravou stravovacích návyků.

V první polovině Nové miniencyklopedie je stručně představeno 51 nejrůznějších diagnóz, například anémie, angína, celiakie, Crohnova nemoc, hypertenze, chřipka, kandidóza, psoriáza, zácpa a další. U každé je uvedeno, co to vlastně je, proč vzniká, jak upravit výživu, další rady, co ještě lze udělat či uvážit, …

Nenajdete zde ale jen informace, kolik a čeho při dané diagnóze užívat. Autor uvádí i informace o kontraindikacích. Pokud nabádá k vynechání nějaké složky potravy, dodává, co by v jídelníčku nemělo chybět, aby tělo nestrádalo nedostatkem některých vitamínů či minerálních látek, a aby tudíž rovnováha mezi všemi důležitými složkami potravy zůstala zachována.

Druhá část knihy je věnována doplňkům výživy. Kromě celkem očekávaných vitamínů a minerálních látek tu najdete i bylinky, koření či některé potraviny (česnek, brusinky, …).

Miniencyklopedie je prokládána velkým množstvím nejrůznějších tipů a rad, a to nejen jak omezit příjem tuků nebo jak méně sladit či solit, ale například i jak si bezpečně masírovat oči či jak vyzrát na noční skřípání zubů.

Text je psán s lehkostí a nenuceností, vyvolává atmosféru důvěrnosti. K tomu zřejmě mají pomáhat i emotikony, jejichž počet jde do desítek. Na jednu stranu knihu činí zajímavou a mohly by ji mnohému čtenáři zatraktivnit. Na druhou stranu lze polemizovat, zda je jejich použití (navíc v takovémto množství) vhodné. Je věcí osobních preferencí každého člověka, zda mu autorův styl psaní včetně emotikonů bude vyhovovat.

Ať tak či tak, každopádně jde o knihu, která by se mohla stát dobrým odrazovým můstkem pro každého, kdo chce pro své zdraví něco udělat. A to nejen ve chvíli, kdy už nějaký problém propukne, ale i dříve, v rámci prevence.

 

Zaujala vás tato kniha? Pokud ano, můžete se ji pokusit vyhrát v naší soutěži, která začíná již zítra!

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNová miniencyklopedie přírodní léčby

Bukovský, Igor

Anagram, 2011

Napsat komentář