Když měla Wren Connollyová dvanáct let, neznámý útočník ji třikrát střelil do hrudi. Dívka zranění podlehla a po dobu 178 minut byla mrtvá. Pak se však stejně jako mnozí její vrstevníci, jež byli nakaženi virem KDH, vrátila zpět jako resetka.
Dystopický román Reset, který u nás vydalo nakladatelství Egmont, je prvotinou americké spisovatelky Amy Tinterové. Autorka vyrostla v texaském Austinu, kde se mimochodem odehrává také děj výše zmíněné knihy. Tinterová nyní pracuje na jejím pokračování, jež by mělo vyjít příští rok v květnu.
Ze Spojených států amerických téměř nic nezbylo. Většinu obyvatelstva zabil virus KDH, někteří z nich, převážně děti a mladiství, však ožili jako reseti – mnohem silnější, rychlejší a odolnější bytosti.
Čím déle jsou reseti mrtví, tím méně se podobají lidem, kterými byli před smrtí – přicházejí o emoce, jejich zranění se lépe a rychleji hojí, a ani nepotřebují tak často jíst a pít jako lidé. Díky svým schopnostem jsou ideálními vojáky pro společnost KLEZ (Korporace pro lidskou evoluci a zalidnění), jež se chopila vlády.
Poté, co byla Wren zastřelena, zůstala mrtvá po dobu 178 minut, díky čemuž se stala nejnebezpečnější resetkou, s jakou se kdy KLEZ setkal. Už pět let slouží v jeho vojenské jednotce, kde má kromě plnění vysoce náročných úkolů také na starost výcvik nových resetů. Když se rozhodne trénovat nováčka Calluma Reyese, jenž byl mrtev pouhých 22 minut, je rozhodnutá tohoto nejhoršího reseta, s jakým se kdy setkala, naučit vše, aby přežil co nejdéle. Brzy však pozná, že i Callum jí může být skvělým učitelem…
Jak jste si možná povšimli, knižní trh je zaplaven dystopickými romány různých kvalit. V mnohých z nich, jako například v Legendě nebo v knize Jsem roztříštěná, jsou hlavním dějištěm rozpadlé Spojené státy, kterým vládnou tyranské skupiny se silným vojenským aparátem. Ne jinak tomu je i v případě Resetu.
Přestože téma nebezpečného viru, jenž mění lidi v jiné bytosti, není ničím novým, vzpomeňte si například na postapokalyptického Bílého koně, Tinterové se podařilo napsat velmi zajímavý a čtivý román, který chytne každého, kdo touží po lehce romanticky laděné dystopii s velkorysou dávkou akčních scén.
Už na první stránce vás autorka vtáhne do jedné z mnoha napínavých událostí, aniž by se zdržovala dlouhými, podrobnými popisy okolí nebo postav. To nejdůležitější se dozvídáte v průběhu děje, jako by na nic nadbytečného nezbyl čas.
Způsobu vyprávění odpovídá i forma – román Reset tvoří 33 kratších kapitol, jež jsou téměř vždy ukončeny v nejdramatičtějším momentě. Tím vás autorka stále udržuje v napětí a nenásilně nutí pokračovat ve čtení, abyste zjistili, jak příběh Wren a Calluma skončí.
Hlavní hrdinka Wren působí na začátku knihy chladně, jakoby jí po přeměně nezbyla ani špetka soucitu. Když se s ní však začnete blíže seznamovat, možná si všimnete, že není tak silná a emočně odolná, na jakou si před ostatními hraje.
Je škoda, že Tinterová nedala postavě Wren na přeměnu z nelítostného zabijáka na starostlivou dívku více času. Její proměna tak působí dost nečekaně a trochu uměle. Chápu, že autorka chtěla ukázat, jak i toho nejchladnějšího tvora může láska změnit, ale kdyby dala počátečnímu vztahu mezi Wren a Callumem více prostoru, následující vygradování by působilo mnohem přirozeněji.
Callum je typ mladíka, kterého by si zamilovala asi každá dívka. Jeho nevinný úsměv, který umí na své tváři vykouzlit dokonce v nejbezradnější situaci, dokáže odzbrojit i takovou drsňačku, jakou je Wren. Na rozdíl od ostatních, jež se Stoosmasedmdesátky bojí a drží si od ní odstup, nemá Callum vůči ní předsudky a snaží se s dívkou sblížit.
Není třeba dodávat, že jako v drtivé většině knih pro náctileté (a nejen v nich) jsou hrdinové mladí, krásní a fyzicky zdatní jedinci, jež se nebojí postavit ani sebevětší překážce.
Neodpustím si poznámku, že kdyby autorka děj postavila více na vývoji událostí okolo společnosti KLEZ, než na vztahu mezi hlavními hrdiny, byl by Reset o stupeň lepší. Přestože jsou akční scény významnou součástí tohoto románu, hlavně v druhé části knihy občas působí samoúčelně. Jakoby se spisovatelka snažila jen vyplnit mezery v příběhu.
I přes tento detail patří Reset mezi lepší dystopie, jež určitě stojí za přečtení. A jen tak mezi námi, už teď se těším na druhý díl. Doufejme, že bude stejně zajímavý jako ten první.
Ukázka z knihy
Mayer si mě pozorně prohlížel, jestli snad neobjeví známky toho, že mu lžu.
„Netušil jsem, že se to takhle zvrtne. Ale vybral jsem tebe, protože ti důvěřuju,“ prohlásil nakonec, sípavě se nadechl a o krůček ustoupil. „Tihle lidé… Vím, že to nemůžeš chápat, ale my je zachránili. Jsme jediný stát, který se nerozpadl, a to jen proto, že jsme brzy uzavřeli hranice a zavedli přísný zákaz cestování civilistů. A tihle lidé si myslí, že mohou jet, kam chtějí, a dělat si, co je napadne. Naše pravidla mají svůj důvod! My je ochránili a tihle rebelové“ – to slovo zhnuseně vyplivl – „si myslí, že vedou nějakou svatou válku za záchranu světa. Jen urychlují náš konec. Cestují mezi městy, porušují zákony! Tohle místo“ – máchl prudce rukou po místnosti – „má za cíl lidi chránit. V tom spočívá váš úkol, ale ty si to uvědomuješ, že?“
Chránit není právě slovo, které bych použila při popisu své práce, ale skoro jsem mu rozuměla. Lidé se rozhodli nechat mladé resety žít, aby jim pomohli vyčistit města a odvést zločince a nemocné bez rizika, že se sami nakazí a virus rozšíří dál.
„Ano,“ odpověděla jsem.
Znovu ke mně přistoupil a stál tak blízko, že jsem dostala chuť odstrčit ho takovou silou, až by odletěl na druhý konec místnosti.
„Budu tě sledovat na každém kroku. Jestli o tom někde cekneš, budeš mrtvá, rozumíš?“
Přikývla jsem.
To mi vůbec neznělo jako důvěra. (str. 109 – 110)
Související knihy
ResetPřed pěti lety jsem zemřela. O 178 minut později jsem vstala z mrtvých.
Tinterová, Amy
Egmont ČR, 2013
Napsat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.