Když se literatura stane zbraní

Cenzura
Již po staletí si mocní z celého světa uvědomují, že pero dokáže být nebezpečnější než meč. A tak vznikla cenzura, s jejíž pomocí mělo být každé nevyhovující dílo vhodně pozměněno nebo dokonce udrženo mimo dosah veřejnosti. Snahy o kontrolu umělecké činnosti se v průběhu času vyvíjely, stejně jako způsoby, jak i přes nesouhlas vyšších míst díla distribuovat.

Jak se cenzura proměňovala, jakých podob nabývala v odlišných kulturních a společenských prostředích, ale také jaké jsou její projevy ve svobodné společnosti a jak ji sám v sobě uplatňuje každý z nás, to vše odhalí kniha Nebezpečná litaratura? vydaná v nakladatelství Host.

Svazek Nebezpečná literatura? Antologie z myšlení o literární cenzuře je sestaven z inspirativních teoretických a historických studií k tématu literární cenzury, pocházejících z různých jazykových oblastí (německá, anglická, francouzská, polská, ruská). Cílem knihy je zachytit podstatnou proměnu, zkoumání fenoménu cenzury v prostředí humanitních a sociálních věd v posledních desetiletích prošlo, a poukázat na možnosti využití nových přístupů (nejen) v oblasti literární historiografie.

Nebezpečná literatura

obálka knihy Nebezpečná literaturaAntologie z myšlení o literární cenzuře

Vydalo: nakladatelství Host

Autoři:
 Tomáš Pavlíček, Petr Píša, Michael Wögerbauer (eds.)
Počet stran: 552
Rozměr: 135 x 210
Vazba: brožovaná
Rok vydání: 2013
ISBN: 978-80-7294-859-8

Přečtěte si více o knize o knize Nebezpečná literatura

Přečtěte si ukázku z knihy!

Na úvod jsou zařazeny studie Aleidy a Jana Assmannových, kteří cenzuru zkoumají v kontextu kulturní antropologie, a Pierra Bourdieua, jenž ji hledá v základních strukturách jazyka a diskurzu. Právě jeho podnět se spolu s přístupem Michela Foucaulta stal důležitým impulzem pro myšlení stoupenců „nové cenzury“. Tento dekonstruktivistický směr studia společenské regulace a reglementace literatury, umění a vědy v přítomné knize reprezentují studie Richarda Burta, Judith Butlerové, Brooka Thomase či Michaela Holquista.

Do svazku byly rovněž zařazeny úvahy autorů, kteří se s podněty „nové cenzury“ vypořádávají s kritickým odstupem (Beate Müllerová) či ve svém promýšlení tématu vycházejí z pozic systémové literární vědy a teorie komunikace (Reinhard Aulich, Armin Biermann, Andrzej Urbański). Celek doplňují stati předních literárních a kulturních historiků, jmenovitě Roberta Darntona, Marty Fikové, Rogera Chartiera, Lva Loseva, Annabel Pattersonové, Thomase Louého a Blaise Wilfert-Portala, které spojují analýzu konkrétního kulturního materiálu s problémovým přístupem.

Zprávu o stavu mezinárodní diskuse v knize uzavírá bibliografický přehled bádání o cenzuře tisku a literatury v českých zemích.

————————————————–

Brněnské nakladatelství Host má již letitou tradici, čtenáři se s jeho tituly setkávají už více než dvě desítky let. Vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů.

Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNebezpečná literatura?
Antologie z myšlení o literární cenzuře

Host, 2013

Napsat komentář