Umřelo nám dítě… Co teď?

kdyz dite zemre
Není v životě nic horšího než smrt vlastního dítěte. Někteří rodiče bohužel přijdou o potomka ještě před jeho narozením nebo brzy po něm.

Nancy Kohnerová a Alix Henleyová jsou autorkami knihy, jež se věnuje spontánním potratům v pozdním stadiu těhotenství, narození mrtvého dítěte či úmrtí novorozence v několika málo týdnech po porodu. Okrajově se dotýká rovněž časných spontánních potratů. Společným jmenovatelem je vždy úmrtí dítěte, ať již v děloze nebo mimo ni. Publikace Když dítě zemře, která o této problematice pojednává, vyšla letos v březnu v nakladatelství Triton a jedná se o revidované vydání.

Autorky dávají smrti novorozence stejný význam a důležitost jako úmrtí v pozdějším věku jedince. Tato kniha mohla vzniknout díky velkorysosti a osobním výpovědím rodičů, jež bolestnou ztrátu dítěte zažili. Osm z nich se podělilo o vlastní zkušenosti a dopodrobna popisuje, jak dlouho jejich děťátko žilo, jak se s ním zacházelo a jakým způsobem jeho odchod ze světa vnímali. Po odchodu děťátka následuje pochopitelně zármutek, jemuž je věnována celá jedna kapitola. Za velmi přínosné považuji vyprávění rodičů o činnostech, které jim pomohly jejich duševní utrpení alespoň zmírnit. Mnozí trpěli ztrátou sebedůvěry a na to, co se přihodilo, pohlíželi jako na vlastní chybu. Zejména pokud neexistovalo uspokojivé lékařské vysvětlení, tak se za smrt dítěte cítili zodpovědní. Jak autorky uvádějí, jistou úlevu a pomoc při přijetí kruté reality může rodičům poskytnout pohřební obřad. Dodává dítěti na významu a rodičům zůstávají vzpomínky. Samotný hrob se stává bodem, kam mohou chodit truchlit a soustředit svůj žal. V knize je několik výpovědí rodičů o tom, jak se s dítětem rozloučili, a nechybí jejich vyjádření, zda pohřeb splňoval jejich představy. Některým truchlícím přinesl i opožděný obřad jistou úlevu.

V kapitole Ohlédnutí oněch osm rodičů, kteří se na začátku publikace podělili se čtenáři o ztrátu milovaného miminka, vypráví o tom, co je potkalo nového v horizontu následujících několika let. Bolest přetrvává a truchlící rodiče se snaží pokračovat ve svých životech. Některé maminky znovu otěhotněly a své další těhotenství prožívaly pochopitelně s velkými obavami.

Lékařský oddíl knihy podává odborné vysvětlení příčin úmrtí. Zaměřuje se na potíže v těhotenství, jež ovlivňují vývoj plodu, potíže během porodních stahů a po narození.

V závěru knihy se dočtete užitečné adresy a kontakty pro rodiče ve Velké Británii, v ČR i SR.

Tuto knihu si pravděpodobně budou číst rodiče, jež ztrátu dítěte zažili nebo mají ve svém okolí někoho, kdo se s podobnou bolestí již setkal. Určitě četbou nezmírní svou bolest, ale alespoň si budou moci přečíst řádky o lidech, kteří zažili „něco podobného“, a způsoby, jak se s krutou realitou vyrovnávali. Proto bych jim knihu určitě doporučila. Rovněž je vhodná pro pečovatele, příbuzné či známé, kteří jsou ve styku s lidmi, jež utrpěli ztrátu dítěte. Nedoporučila bych ji maminkám, které jsou těhotné nebo těm, které se otěhotnět teprve chystají. Každý člověk je tak trochu vztahovačný a určité příznaky toho, že „něco není v pořádku“ by si mohl snadno vsugerovat. Z odborného hlediska poskytuje publikace mnoho informací a může být doplňujícím studijním materiálem pro studenty specializovaných oborů.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeKdyž dítě zemře

Kohnerová, Nancy

Triton, 2013

Napsat komentář