Zmizelá dívka, mrtvá žena a vražda stará pětatřicet let jsou konce rozhozené sítě, kterou rozplétá v dalším případě Cato Isaksen…
Nakladatelství Plus vydalo v letošním roce další román jedné z nejúspěšnějších norských spisovatelek současnosti, Unni Lindellové. Po vcelku nedávno vydané Medové pasti, jejíž recenzi najde také na našich stránkách, je Temný muž dalším z celé série knih, v nichž zákon zastupují vyšetřovatel Cato Isaksen a Marian Dahleová.
Příběh začíná návratem obou detektivů z dovolené. V Medové pasti se tito dva lidé vlastně příšerně nesnášeli. Jádrem sporů byla především Marianina fenka Birka. Cato nesnese její přítomnost na policejní stanici a dle něj až přílišnou starostlivost své kolegyně o ni. I když by se mohlo zdát, že si zasloužené volno oba užili a vrátí se odpočatí s tím, že vše bude zapomenuto, autorka tuto pozitivní změnu v jejich vztahu čtenářům nedopřeje. Jejich hádky ale přeruší smrt staré ženy, Britt Else Bubergové, kterou někdo vyhodil ze šestého patra domu na předměstí Osla. Důchodkyně žila sama a stýkala se pouze s Astrid Wismerovou z nedalekého domova důchodců. Ve stejnou dobu zmizí z kempu devatenáctiletá Lilly Rudecková…
Marian je přesvědčená, že oba případy spolu nějak souvisí. Má s nimi snad spojitost vražda, která se v kempu odehrála už před třiceti pěti lety? Vyšetřovatelé budou muset nejen uvažovat logicky, ale především zapojit i svou fantazii a jednat na podkladě dedukcí, aby dokázali vyšetřování uzavřít.
Uni Lindellová se v Temném muži více zaměřila na charakteristiku Marian. Sleduje nejen její kroky v pátrání, ale snaží se také detailně přiblížit uvažování této trochu rozporuplné osobnosti. Musím přiznat, že v Medové pasti jsem si Marian nijak neoblíbila. V tomto volném pokračování se mi ale zdála její postava daleko zajímavější. Možná to bylo tím, že jí dala autorka více prostoru a umožnila tak pochopení jejího, občas nepředvídatelného chování.
Zpočátku budete mít zřejmě pocit, že se jedná o dost složité případy. Je to ale jen zdání, jak brzy pochopíte. Autorka rozdá karty a ty se pomalu obracejí. Přesně tak jako třeba v pokeru. Nejistě je budete odkrývat spolu s Catem a Marian a pátrat, zda mají kořeny skutečně v hluboké minulosti. Můžete i zkoušet hádat, jaké bude rozuzlení. Autorka děj napsala tak, že na vás skutečně působí dojmem, jako byste byli o krok dále než oba detektivové. Jenže Unni Lindellová má jednu úžasnou schopnost. I když by vám mohlo být zřejmé, jak příběh dopadne, nenechá vás oddechnout a navnadí vás natolik, že si budete říkat, že to třeba tak jednoduché nebude. A to vás donutí dočíst po poslední stránku…
Navíc děj plyne ve svižném tempu. I když se autorka detailním způsobem zabývá prací policie, texty nepůsobí nijak nudně. Jsou naplněné skvělou atmosférou, kterou Unni Lindellová dokázala vytvořit. Mimo to se jedná i o emotivní čtení, zvláště ve zmiňovaných pasážích týkajících se psychiky Marian a jejích prožitků.
Byť se mi kniha četla velmi dobře, jsem trochu nespokojená s jejím závěrem, který bych nazvala až malinko přehnaným. Je sice pravdou, že historie se opakuje, ale v tomto příběhu na mě tato skutečnost působila divně a nevěrohodně.
Celkově bych román zhodnotila jako velmi čtivý, s originální, až tajuplnou zápletkou, který dokáže čtenáře doslova posadit do křesla. Unni Lindellová je mistrem mrazivého napětí a Temný muž se tak díky jejímu zpracování, podle mě, ocitá na špičce pomyslného žebříčku kvalitních severských detektivek. Titulu dávám osm hvězdiček z deseti a těším se na další pokračování z plánované řady krimi románů s Cato Isaksenem.
Související knihy
Temný mužLindellová, Unni
Plus, 2013
ABO, těš se:-) Fakt je to skvělá kniha, určitě se ti bude líbit. A pokud se do ní pustíš, uvítám tvůj názor na to rozuzlení (jestli ten můj názor není až příliš subjektivní…)
Tak nejprve jsem se moc těšila na zajímavé čtení, ale teď nevím, co očekávat.Jsem tedy zvědavá