Nezvalovy surrealistické básně vycházejí nyní v jednom svazku

Výstřižek
Připomeňte si slavné knihy Vítězslava Nezvala Žena v množném čísle, Praha s prsty deště a Absolutní hrobař, jež se soustřeďují na obnažování tajemství, erotiku a fantaskní i ponuré stavy bytí. Nyní vycházejí v souhrnném svazku pod názvem Básně II.

Vítězslav Nezval: Básně II

Druhý svazek, jímž Česká knižnice představuje básnické dílo Vítězslava Nezvala (1900—1958), shrnuje jeho tvorbu v období surrealismu. Knihy Žena v množném číslePraha s prsty deště (obě 1936) a Absolutní hrobař (1937) se orientují na podvědomí, erotiku, obnažování tajemných, fantaskních a ponurých stavů bytí, záznamy představ bez rozumové kontroly. Básník se v nich vzdává hravé radostnosti poetismu, ale základem jeho tvůrčího gesta zůstává imaginace, smyslová obraznost, která se projevuje například v bohatých litanických asociacích. Podobně jako v předchozím svazku také edice Básní II vychází z necenzurovaného znění textů z původních meziválečných vydání a doprovází ji  bohatý poznámkový aparát.

Básně II

Autor: Nezval, Vítězslav

Editor: Blahynka, Milan

 Vazba: vázaná

Formát: 135 × 207  mm

Počet stran: 448

Cena: 349 Kč

ISBN: 978-80-7294-608-2

Knihu Básně II vydalo nakladatelství Host.

O autorovi

Vítězslav Nezval se narodil  v rodině venkovského učitele v Biskoupkách na Moravě (u Moravského Krumlova), od roku 1903 bydlel v Šamíkovicích, na které  ve svém díle často vzpomínal (Z mého života, 1959). Od roku 1911 studoval gymnázium v Třebíči, které dokončil roku 1919. Za první světové války byl odveden, ale po dvou měsících byl z armády propuštěn. Jeden semestr studoval právnickou fakultu v Brně, pak přestoupil na filosofickou fakultu v Praze (studia nedokončil). Brno si však oblíbil a toto město ho velmi ovlivnilo.

Roku 1922 Nezval vstoupil do Devětsilu (spolu s Karlem Teigem). Postupně se stal politickým iniciátorem českého avantgardního hnutí. Jako tajemník pracoval v redakci Masarykova slovníku naučného , poté se věnoval pouze spisovatelství. Nějakou dobu působil jako dramaturg Osvobozeného divadla. Publikoval v Rudém právu, Tvorbě, Odeonu, Nové scéně, Lidových Novinách atd.V rámci Devětsilu se podílel na založení poetismu.

Vítězslava Nezvala velmi ovlivnily jeho cesty – zejména do SSSR, ale i Francie, Itálie a Řecka. Seznámil se zde s mnoha surrealisty (André Breton), pod jejichž vlivem založil Skupinu surrealistů v ČSR (1934), kterou roku 1938 rozpustil.Po 2. světové válce byl velmi aktivní v KSČ, získal řadu oficiálních poct a funkcí. Jeho tvorba této doby není moc kvalitní, dosahuje úrovně budovatelské poezie, podle Nezvalových příznivců obsahuje snahu najít sama sebe v socialistickém realismu.

Slavný spisovatel zemřel v důsledku srdečního infarktu a spály, je pohřben v Praze na Vyšehradském hřbitově.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeBásně II.
Žena v množném čísle / Praha s prsty deště / Absolutní hrobař

Nezval, Vítězslav

Host, 2013

Napsat komentář