I čtení knih může pomáhat – unikátní projekt v plném proudu

čtení_pomáhá_úvodní
Čtení pomáhá je unikátní projekt, který podporuje rozvoj čtenářství a umožňuje dětem a mládeži přímo se podílet na charitativní činnosti. První aktivitou bylo veřejné hlasování o nejlepší knihu pro děti a mládež. A nyní se otevírá nabídka vítězných knih a spolu s nimi i charitativní projekty…

Cílem projektu Čtení pomáhá je přilákat děti a mládež ke knihám, ale také přiblížit jim charitativní činnosti a pomáhání druhým, potřebným lidem.

Jak bylo řečeno, první aktivitou bylo veřejné hlasování o nejlepší knihu pro děti a mládež. Hlasování začalo v polovině března, první tituly nominovala odborná porota. Prvních 40 knih v každé ze dvou kategorií nominovala odborná porota ve složení: Zdeněk Svěrák, Jiří Dědeček, Marek Eben, Alena Ježková, Martin Roman a zástupci partnerů projektu. Své oblíbené knihy však mohli navrhnout i hlasující. Hlasování probíhalo na webech lidovky.cz a kultura.idnes.cz.

Osobní tip předsedy komise Zdeňka Svěráka na nejlepší knihu pro mladší školáky jsou Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Fimfárum Jana Wericha.  „Číst knížky je jako odemknout klíčem abecedy komnatu s pokladem. Tam se slova mění v obrazy a v pocity, které se rodí v čtenářově hlavě a srdci a jsou jedinečné a hluboké. Nepodaří-li se nám předat dětem tento klíč, přetrhneme i řetěz porozumění mezi generacemi,“ hodnotí důležitost čtenářství Zdeněk Svěrák.

Podle Jiřího Dědečka, předsedy českého PEN Klubu, je čtení jednou z nejkrásnějších činností, které zná, a i on by na prvním místě mezi nejlepšími knihami rád viděl Fimfárum.

Spisovatelka Alena Ježková říká, že „když čteme knihu, žijeme s jejími postavami v dobrém i zlém, poznáváme nové světy, nové myšlenky. Četbou každé kvalitní knihy se v nás něco mění –  rosteme v lepší lidi. Děti potřebují číst, aby mohly vyrůst“.

Hlasování o nejlepší knihu pro děti a mládež probíhalo ve dvou kolech do začátku dubna.

A už 8. dubna se nabídka vítězných knih otevře mladým čtenářům na adrese www.ctenipomaha.cz, kde současně najdou prvních 12 charitativních projektů, které se budou ucházet o jejich pomoc. Projekt „Čtení pomáhá“ podpoří prostřednictvím dětí charitativní projekty částkou 10 milionů korun ročně.
Cílem projektu Čtení pomáhá je podněcovat děti a mládež k četbě a přiblížit dětem charitativní činnost. Děti budou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Žák, který se zaregistruje na webu www.ctenipomaha.cz, přečte některou z doporučených knih a úspěšně projde krátkým testem potvrzujícím znalost dané knihy, získá kredit 50 korun. Kredit pak věnuje na některou z nabídnutých charitativních akcí, které budou adresné a konkrétní , takže si dítě může zvolit, zda preferuje například nový počítač pro dětský domov v daném městě nebo invalidní vozík pro konkrétního člověka apod.

Navíc každý aktivní čtenář bude moci sám nominovat svůj námět. Každý měsíc se na webu www.ctenipomaha.cz bude hlasovat o nejlepší charitu z okruhu projektů nominovaných dětmi. Charita s nejvyšším počtem hlasů v daném měsíci, bude zařazena mezi schválené akce projektu Čtení pomáhá. Čtenáři jim následně budou moci posílat své odměny.

A co si o čtení a knihách a projektu Čtení pomáhá myslí členové odborné poroty?

Zdeňka Svěráka ovlivnily nejvíce dětské knihy Ondřej Sekora: Ferda Mravenec, Jan Karafiát: Broučci a Božena Němcová: Pohádky.
Projekt Čtení pomáhá je důmyslný. Spojuje pobídku ke čtení s pobídkou k dobrým skutkům, a to formou hravé soutěže. A využívá při tom jejich počítačové gramotnosti. Myslím si, že i dnešní  internetové děti mají v duši místo pro pomoc postiženým nebo starým. Ta hra míří na toto místo a chce ho zvětšit. Vyvrací vlastně staré rčení o tom, že nelze honit dva zajíce najednou. Tady je chycení zajíce solidarity podmíněno chycením zajíce knížek. A všechny knížky, které jsme vybrali, za tu honičku stojí.

Alena Ježková tvrdí, že první knihou, kterou sama přečetla, byl Mikeš od Josefa Lady. Tehdy jsem objevila, že zvířata mluví. Přečetla jsem Ferdu Mravence od Ondřeje Sekory, od té doby dávám pozor, abych nikoho nezašlápla. Přečetla jsem Ronju, dceru loupežníka od Astrid Lindgrenové, a pochopila jsem, že nejcennější je mít svobodné srdce.
Jejím tipem na nejlepší knihu pro mladší školáky jsou Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové.
Projekt Čtení pomáhá v sobě spojuje čtení a pomoc potřebným. Obojí patří k dobrému životu.

Tipem Jiřího Dědečka na nejlepší knihu pro mladší školáky je Fimfárum Jana Wericha.
Prožíval jsem dětství v 50. letech v Karlových Varech, všichni kluci jsme tehdy četli Arkadie Gajdara, ale nejen slavného „Timura a jeho partu“, nýbrž i neprávem opomíjené „Vojenské tajemství“. Pak jsme si v duchu této četby hráli na fašisty a našince a dětství nám vesele ubíhalo. Když se mi o pár let později dostaly do rukou „Děti z Bullerbynu“ od Astrid Lindgrenové, byl jsem překvapen, že existují i knihy, které nepíší o válce.

Martin Roman, iniciátor celého projektu se domnívá, že vítěznou knihou bude Straka v říši entropie od Markéty Baňkové. Přečetl jsem ji nedávno se svými dcerami a nadchlo mě, jak poutavě dokáže přimět děti k poznávání přírodních zákonitostí.
Hodně pro něj z dětských knih znamenal Robinson Crusoe, který mu dal příklad, jak si člověk dokáže poradit i v bezvýchodných situacích.
Myslím, že je správné pomáhat potřebným a vést k tomu od malička i děti. A když jsem viděl studii PISA, jak špatně na tom jsou v průměru české děti s porozuměním čteného textu, napadlo mě pokusit se skloubit obojí dohromady.

Slovy Jiřího Dědečka pozveme tedy všechny děti k podpoře čtení a pomáhání ostatním – Protože jsem přesvědčen o tom, že je třeba pomáhat všemu, co pomáhá. A čtení je navíc jedna z nejkrásnějších činností, které znám.

Doporučení:
Share

Napsat komentář