Vítejte ve světě těch nejchutnějších moučníků, které připravovali podle svých originálních receptů naše prababičky a babičky…
Monice Lazarové, autorce nově vydané publikace Sladké mlsání z mámina notýsku, již vydalo nakladatelství Grada, učarovalo kulinářské umění našich předků. Sesbírala více než devadesát osvědčených receptů na přípravu nejrůznějších moučníků, které se pekly za dřívějších časů. Pravdou je, že většinu z nich má na nedělním stole asi každý z nás. Ale pečeme bábovku, vdolky nebo závin podle moderních kuchařek, nebo jsme převzaly gastronomické umění děděné po generace? Přesvědčit se a hlavně vyzkoušet má možnost nyní každý, kdo chce péct levně, bez drahých či exotických surovin, stejně jako bez použití nejrůznějších technických pomocníků.
Samotná publikace je na první pohled věrná svému názvu. Kniha totiž skutečně svým formátem připomíná notýsek. O to lépe se v ní listuje při vybírání dobrot, kterými budeme chtít překvapit své blízké či známé.
Autorka nerozdělila pokrmy podle abecedního pořádku. Jednotlivé kapitoly se totiž věnují hlavní ingredienci, která byla při výrobě sladkostí použita. Vyhledávat tak můžete podle toho, jestli upřednostníte jablka, čokoládu, tvaroh či perník. Těšit se ale můžete třeba i na moučníky z mrkve, kterou si někteří třeba nedovedou představit v dortu nebo bábovce. Jedná se ale o skutečně výborné „mňamky“, jimiž můžete příjemně překvapit kohokoliv ze svého okolí.
Samozřejmě nechybí recepty ani na tradiční koláče, placky, vánoční pečivo včetně vánočky, která vyžaduje velice přesné zpracování apod.
Jako takový „nadstandard“ vložila Monika Lazarová informace z historie jednotlivých pokrmů, které považuji za velmi cenné. Určitě nadchne ty, kdo mají zájem vědět, kdy a kde se tradice pečení dobrot objevila, jak se ve skutečnosti kdysi připravovaly a při jakých příležitostech si je můžeme vytvořit i my nyní.
V úvodu knihy najdete vše, co potřebujete znát před tím, než se pustíte do tvoření. Najdete tu typy na nejrůznější těsta, ale i ingredience a to včetně triků, jak je použít, aby se konečný výsledek opravdu zdařil. Rozhodně potěší, že v žádném receptu nenajdete přísady plné stabilizátorů, konzervačních látek a barviv. Péct se bude pouze z „darů naší země“. Využít můžete to, co vám roste na zahrádce nebo co běžně zakoupíte v obchodech.
Každý recept se sestává z výpisu použitých ingrediencí, postupu přípravy, dokončovacích a zdobících prací a nechybí samozřejmě ani tipy na vylepšení chuti a podobně. Vše je popsáno jasně a srozumitelně, takže si nemusí lámat hlavu ani neznalci pečení, kteří třeba chtějí jen vyzkoušet něco nového. Nechybí barevné fotografie, které musím vyzdvihnout, protože na mě nepůsobily jako „vyumělkované a vyretušované“, tedy tak, jak je můžeme najít v mnoha moderních kuchařkách. Toto velmi oceňuji, protože každé kuchařince to dává jasnější obrázek toho, jak bude pokrm skutečně vypadat na talíři, a ne jak vypadá umělecky naaranžovaný ve fotoateliéru.
Je velice dobře, že se na našem trhu objevila takto zpracovaná publikace přibližující zkušenosti a umění našich předků, které by rozhodně nemělo být zapomenuto. Titul mohu doporučit všem, kteří se chtějí vrátit k tradici a mají zájem vyčarovat sladkosti, jež se stanou ozdobou každého stolu.
Související knihy
Sladké mlsání z mámina notýskuLazarová, Monika
Grada, 2012
KNIŽKA JE DOBŘE NAPSANA S RECEPTY JSU SPOKOJENA CO UPEČU VŠEM CHUTNA TAKOVYCH KNIH VIC DEKUJI
Velice děkuji Markétě za opravu.
Všem a hlavně autorce této úžasné knížky se moc omlouvám za chybu a Pavle děkuji za upozornění.
Moc děkuji za opravu a jsem si jistá, že i sama autorka, mimochodem, má kamarádka! Mějte hezký den!
Dobrý den, recenze se mi moc líbí, až na jeden, celkem podstatný detail… autor recenze zaměnil jméno autorky!!! Kdyby to jen trošku šlo, upravte ho, děkuji!
Pavlo, děkujeme za upozornění a omlouváme se, už jsem chybu opravila.