Něco na těch nožích je

noze
Nůž známe zejména jako nástroj, nebo zbraň, nepostradatelný je pro lovce, bojovníky, řemeslníky, ale také kuchaře, zahradníky… Po přečtení knihy Josefa Pajla „O nožích nejen loveckých“, však zjistíte, že v rukou zručného nožíře, mezi které nepochybně patří také autor,  vznikají  nože jako umělecká díla.

Josef Pajl o sobě říká,  že je „…nejen nožíř, ale částečně i kovář, švec, sedlář, cizelér (… cizelování spočívá v tvarování a výzdobě povrchu předmětu pomocí ryteckých kladívek…),“ v roce 2006 se stal předsedou Asociace nožířů Bohemia Cultellatores. Není tedy divu, že díky jeho dovednostem, zkušenostem a hlavně lásce k řemeslu, vznikla velice kvalitní kniha o nožích doplněná 330 barevnými fotografiemi a ilustracemi.

V překvapivě svižně a čtivě psaném textu se dozvídáme o historii nože, rozdělení loveckých nožů, jejich mechanismech a materiálech na jejich výrobu, o zpracování, zdobení. Velmi důležité informace o výběru nože, broušení, péči o ně.  Můžete si dokonce, díky praktickém návodu, zkusit vyrobit pouzdro na nůž, protože jak zmiňuje autor „mnoho nožů je nošeno v nevhodných pouzdrech nebo v pouzdrech opotřebovaných a získat nové pouzdro není tak snadné“. Velkým zpestřením jsou kapitoly o zdobení nože, o loveckém tesáku, lovecké šavli nebo o nejdokonalejší sečné zbrani, kterou je japonský (samurajský) meč.

Zajímavé, pro mnohého čtenáře překvapivé, jsou informace o pravidlech, která se týkají vlastnictví nožů v některých zemích.  Například v Itálii – ve městech je nošení nožů všeobecně zakázáno, Německo – zákaz motýlkových nožů, Francie – v podstatě je povolen pouze nůž na kuchyňské použití.   Zmíněna je dále Kanada, Dánsko, USA, Finsko, Lucembursko, Švédsko, Slovinsko, Rakousko, Irsko, Řecko, Švýcarsko… a samozřejmě nechybí Česká republika: „V České republice se v současné době chladnými zbraněmi žádný zákon nezabývá.  Nože, i ty skrytě nošené, nejsou omezeny žádným předpisem, který by stanovil délku čepele, nebo vylučoval nějaký konstrukční model. Země zaslíbená…“

Myslím, že kniha potěší každého milovníka i uživatele nožů. Ale díky již zmiňovanému svižnému textu a spoustě zajímavých informací a nádherných fotografií, které velice výstižně doplňují text, nebude zklamáním pro žádného čtenáře.

Slova autora v závěru: „Mrzí mě to, ale myslím, že je čas se rozloučit. Pokusil jsem se vás uvést do světa zejména loveckých nožů. Vím, že informací je hodně, ale přesto jich pro někoho bude ještě žalostně málo. Budu končit, protože nemohu o nožích jen psát, musím je hlavně vyrábět… pro vás.
S úctou Josef Pajl“

„Kouzlo nebude jen v jeho znalostech,  nadání a zručnosti,  ale i schopnosti skloubit užitné nože s krásou tohoto předmětu.  Prostě něco na těch jeho nožích je.“
Najdete je na www.pajl-noze.cz.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeO nožích
nejen loveckých

Josef Pajl

Grada

Napsat komentář