Severní Morava v projektu Čtení pomáhá stále v čele

logo-Cteni-pomaha
Severní Morava hlásí největší počet registrovaných mladých čtenářů v projektu Čtení pomáhá. Z celkových více jak 40 tisíc registrací je téměř 9 tisíc dětí z tohoto regionu. Také Praha si udržela své „top“ a stále je nejlepší v úspěšnosti vyplněných kontrolních testů.

Nejúspěšnějším krajským městem co do počtu registrací na počet obyvatel je Olomouc. Nově uzavřenou charitou v projektu je pomoc vozíčkářům z Centra Paraple. Děti jim „načetly“ 120 tisíc korun.

Severní Morava a Praha si drží svá prvenství

Po celé tři měsíce fungování Čtení pomáhá vede Severní Morava co do počtu registrovaných žáků, a to aktuálně s počtem téměř 9 tisíc mladých čtenářů z celkových více jak 40 tisíc. Praha zase vede v rámci úspěšnosti vyplněných kontrolních testů. U žáků hlavního města se úspěšnost pohybuje okolo 21 %. Průměrně se úspěšnost vyplněných testů pohybuje okolo 17 %. Statistiky ukazují její mírný pokles. V době, kdy projekt začínal, se úspěšnost pohybovala okolo 20 %. Aby čtenář splnil test, musí správně odpovědět na všechny čtyři testové otázky. Ty jsou koncipovány tak, aby prověřily skutečnou znalost přečtené knihy.

Úspěšnost krajských měst

Nejúspěšnějším krajským městem je Olomouc následovaná Brnem a Českými Budějovicemi.

Pořadí krajských měst dle počtu zapojených žáků (na počet obyvatel) Město Počet registrací (absolutní čísla)
1. Olomouc 220
2. Brno 1007
3. České Budějovice 239
4. Ostrava 781
5. Karlovy Vary 134
6. – 7. Jihlava 154
6. – 7. Hradec Králové 288
8. Praha 4043
9. Zlín 321
10. Pardubice 385
11. Liberec 492
12. Ústí nad Labem 489
13. Plzeň 877

 

„V celkovém srovnání raritou zůstává město Poděbrady. Ty předběhly všechna krajská města. Mají vůbec nejvyšší počet registrovaných čtenářů na počet obyvatel a jsou tak nejaktivnějším městem z celé ČR. Tomuto prvenství napomáhá zejména ZŠ T. G. Masaryka Poděbrady, která je vůbec nejaktivnější školou ze všech v ČR. Vede co do počtu registrovaných žáků i co do počtu správně vyplněných testů,“ říká Alena Ježková, ambasadorka Čtení pomáhá.

V Poděbradech (Středočeský kraj) se registrovalo celkem 447 žáků.

Naplněné charity

Dětem se již podařilo naplnit celkem 35 charitativních projektů. Nevidomé Aničce např. pomohly získat knihy psané Braillovým písmem, pomohly ale také dětem v Africe či seniorům, přispěly na výcvik asistenčního psa Denise, pomohly zvířatům v nouzi atd. Mezi potřebné rozdělily přes 3,2 milionu korun.

Mezi nově uzavřené charity patří i „Trenažér pro Milana“. Jejím cílem bylo pro Milana, který se po svém úraze ocitl na vozíčku, a také další vozíčkáře z Centra Paraple, získat dva cyklistické trenažéry v hodnotě 120 tisíc korun. Právě díky mladým čtenářům je nyní obdrží.

Seznam všech charit (uzavřených i aktivních) naleznete zde: http://www.ctenipomaha.cz/cs/Charity.

***

Projekt Čtení pomáhá podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí 10 miliónů korun. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou právě dětští čtenáři. Každý z čtenářů, který se zaregistruje na webových stránkách projektu, přečte některou z doporučených knih a správně zodpoví kontrolní otázky k dané knize, získává kredit 50 korun. Ten pak věnuje na některou z nabízených konkrétních charitativních akcí. Charity navrhují oslovené dobročinné organizace a partneři projektu. Knihy zařazené do projektu byly vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu. V odborné porotě, která knihy navrhovala, byli osobnosti, jako je Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a Martin Roman, který je iniciátorem a donátorem projektu. V porotě dále zasedli zástupci partnerů projektu, kterými jsou ČT, Frekvence 1, Evropa 2, Mladá fronta DNES, Lidové noviny, idnes.cz a lidovky.cz.

Webové stránky projektu: www.ctenipomaha.cz 

Facebook: http://www.facebook.com/ctenipomaha

Doporučení:
Share

Napsat komentář