Filozofie v popkultuře

philo-fiction-nahled
Kdo by neměl rád popkulturní trháky jako Star Trek, Terminátora nebo Batmana? A věděli jste, že i v takových dílech se může skrývat filozofický přesah? V dnešní knize zjistíte, co má Descartes společného s Matrixem nebo jak Locke ovlivnil Avatara.

Víte, že pravým scenáristou Matrixu nebyl nikdo jiný než René Descartes? To je překvapující už jen proto, že byl příliš zaměstnaný pochybováním o všem, včetně toho, zda by měl vůbec vstát z postele. Méně známým, ale stejně zásadním faktem je, že Descartes měl nečekaně hodně společného s Tomem Cruisem. Kant a Nietzsche hrají důležité role ve Star Treku, zatímco John Locke byl zdrojem inspirace pro tvůrce Avatara. Filmy a televizní seriály jsou plné filozofie, což také vysvětluje, proč se Batman neustále potýká s vězňovým dilematem a proč se tvůrci Terminátora a Robocopa zamýšlejí nad podstatou mysli a vědomí. A pak je tu Marty McFly z Návratu do budoucnosti, jehož život je zkomplikován nejen cestováním časem, ale také nekonečnou debatou o svobodě a determinismu. Filozof Jiří Beňovský v této knize nabízí devatenáct krátkých příběhů, které sledují, jak se filozofie odráží v popkulturních zrcadlech filmů a televize. Pokud se chcete dozvědět, jak postavit stroj na výrobu štěstí nebo co se stane, když vám rozpůlí mozek, jste na správném místě. A pokud ne, vždycky si můžete zapnout Star Trek a zamyslet se nad tím, jak Kant a Nietzsche zachraňují galaxii jedním logickým argumentem za druhým.

Philo Fiction

Historky z podsvětí filozofie
Autor a překladatel: Jiří Beňovský

Počet stran: 172
Vazba: vázaná
Formát: 110×185 mm
ISBN: 978-80-7675-198-9
Doporučená cena: 278 Kč

Knihu Philo Fiction vydalo nakladatelství Dokořán.

Ukázka z knihy

„Myslíš, že to, co tu dýcháš, je vzduch?“ ptá se Morpheus ve filmu Matrix. Nacházíme se uprostřed akční scény, v níž se Morpheus a Neo utkávají v přátelském, ale velmi působivém souboji. Scéna se odehrává ve velkolepém japonském dódžó a oba muži se mezi údery krátce zastaví, aby popadli dech, a v tu chvíli právě Morpheus říká: „Myslíš, že to, co tu dýcháš, je vzduch?“
Snaží se tím Neovi vysvětlit, že není v dódžó, nemá na sobě kimono a nemá plíce, ruce ani žádnou z částí těla, o kterých si tak samozřejmě myslí, že je má. Ve skutečnosti je Neo připoutaný na chirurgickém lehátku na průzkumné lodi, kde je k jeho mozku připojen jakýsi velký USB kabel, který mu dodává elektrické podněty, tak aby si myslel, že je v dódžó a že dělá salta a neuvěřitelné kung-fu manévry. Je to obzvláště realistický druh virtuální reality – kdybyste tam byli s nimi, budete si opravdu připadat, jako byste tam byli.

Přečtěte si celou ukázku.

O autorovi a překladateli

Jiří Beňovský (*1978) se narodil v Praze, ale již v dětství se odstěhoval s rodinou do Švýcarska. Začal studovat filozofii, protože se mu realita okolního světa zdála tak nějak podivně nereálná. Pokusil se najít důkaz existence tohoto světa, což se mu nepodařilo, ale zato se mu podařilo získat místo vědeckého pracovníka na Univerzitě v Ženevě, jejíž zásadní výhodou je blízkost Alp, kam chodí Beňovský lézt po horách a přemýšlet o filozofických otázkách. Mezi jeho specializace patří filozofie mysli, metafyzika, filozofie času a estetika. Je autorem velkého počtu článků v mezinárodních odborných časopisech a vědeckých prací ve francouzštině a angličtině, například Mind and Matter (2018), Meta-metaphysics (2016) či Eliminativism, Objects, and Persons (2019). Philo Fiction je jeho první kniha v rodném jazyce.

Zdroj informací: nakladatelství Dokořán


Nakladatelství Dokořán bylo založeno v roce 2001 Zdeňkem Kárníkem a Markem Pečenkou – nakladateli s více než desetiletými zkušenostmi s vydáváním literatury faktu. Naše naučné publikace pokrývají širokou škálu témat, od přírodních věd, jako je matematika, fyzika a příroda, až po historii, společenské vědy a umění. Společným jmenovatelem je zkoumání dopadu nových myšlenek ve všech těchto oblastech na současnou podobu západní civilizace.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePhilo Fiction
Historky z podsvětí filozofie

Beňovský, Jiří

Dokořán, 2025

Napsat komentář