Dnešní knižní tipy vás seznámí s posláním antropologie v dnešní době a také s dějinami něžného pohlaví v českých zemích v průběhu několika století.
Přesvědčte se, že antropologie je jednou ze základních vědních disciplín s obrovským významem pro celou společnost.
Přední světový antropolog Thomas Hylland Eriksen představuje antropologii jako revoluční způsob přemýšlení o lidských společnostech. Kniha je perfektním vstupem do oboru nejen pro studenty, ale i pro čtenáře, kteří se s touto vědní disciplínou zatím blíže neseznámili. Eriksen poutavým způsobem nastiňuje historii antropologie a základní pojmy, jako je společnost, osoba, kultura či překlad. Přibližuje také metody terénního výzkumu a hlavní témata, jimiž se antropologové zaobírají. Eriksen v knize Co je antropologie? přesvědčivě ukazuje, proč je antropologie jednou ze základních vědních disciplín a jak se její zjištění zrcadlí v mnoha současných debatách nejen o ekologii, identitě a podstatě lidství.
Co je antropologie?
Autor: Thomas Hylland Eriksen
Přeložil: Marek Jakoubek
Počet stran: 232
Vazba: vázaná
Formát: 128×213 mm
ISBN: 978-80-7675-225-2
Doporučená cena: 398 Kč
Knihu Co je antropologie? vydalo nakladatelství Dokořán.
Ukázka z knihy
Antropologie bývá někdy popisována jako umění „učinit známé exotickým a exotické známým“. Byla také charakterizována jako „nejhumanističtější z věd a nejvědečtější z humanitních disciplín“. Antropologii lze definovat jako srovnávací studium lidských společností a jejich kulturních světů. Zkoumá současně jak lidskou rozmanitost, tak i to, co mají všechny lidské bytosti společné.
Přečtěte si celou ukázku.
O autorovi
Thomas Hylland Eriksen (1962‒2024) byl profesorem sociální antropologie na Univerzitě v Oslu. Prováděl terénní výzkumy na Mauriciu, Trinidadu a v Evropě. Publikoval řadu knih o etnicitě a nacionalismu, multietnické společnosti, politice identit a kosmopolitice. Aktivně se účastnil veřejných diskusí a působil jako významný popularizátor společenských věd, který z antropologické perspektivy komentoval problémy současného světa od migrace a otázky menšin až po ekologické výzvy dneška. Eriksen byl jedním z nejvlivnějších představitelů sociální antropologie nejen v evropském, ale také v celosvětovém kontextu.
Na stránkách Klubu knihomolů se můžete seznámit s dalšími autorovými publikacemi Etnicita a nacionalismus a Syndrom velkého vlka.
Zdroj informací: Dokořán
O nakladatelství
Nakladatelství Dokořán bylo založeno v roce 2001 Zdeňkem Kárníkem a Markem Pečenkou – nakladateli s více než desetiletými zkušenostmi s vydáváním literatury faktu. Naše naučné publikace pokrývají širokou škálu témat, od přírodních věd, jako je matematika, fyzika a příroda, až po historii, společenské vědy a umění. Společným jmenovatelem je zkoumání dopadu nových myšlenek ve všech těchto oblastech na současnou podobu západní civilizace.
————————————————
Druhá doporučovaná kniha vás provede dějinami ženského pokolení na českém území, od středověku, do začátku jednadvacátého století.
V novém svazku edice Stručná historie Milena Lenderová živě a se smyslem pro detail i pro širší souvislosti líčí dějiny žen v českých zemích od středověku po práh 21. století.
Shrnuje a vysvětluje, jak se v průběhu dějin proměňovala dívčí puberta, s jakými ambicemi vstupovaly v různých dobách ženy do manželství či jak vnímaly své mateřství. Přichází s novou historickou perspektivou v pohledu na násilí vůči ženám ve veřejném i soukromém prostoru a zamýšlí se nad tím, jak se v průběhu staletí měnila ženská sexualita. Sleduje, kdy a jak ženy pronikly na trh práce a na univerzity, a nezapomíná ani na ty, jež se dostaly na opačnou stranu sociálního spektra – na ženy zločinné.
Česká žena
Stručná historie
Autorka: Milena Lenderová
Počet stran: 240
Vazba: vázaná
Formát: 135×205 mm
ISBN: 978-80-7637-507-9
Doporučená cena: 389 Kč
Knihu Česká žena vydalo nakladatelství Paseka.
Ukázka z knihy
Druhá polovina 20. století navázala na prvorepublikové rozvolnění a odbourání hranic mezi pohlavími pokračovalo. Od druhé poloviny 20. století přestává být panenství všeobecně vzývanou hodnotou. Vrstevníci je považují za handicap dokládající, že dívka je neatraktivní, prudérní a sexuálně nevyvinutá.
Přečtěte si celou ukázku.
O autorce
Milena Lenderová (1947) je historička působící v Ústavu historických věd Univerzity Pardubice. Ve své badatelské práci se zaměřuje na dějiny každodennosti 19. století, genderovou historii a dějiny česko – francouzských vztahů. Z více než dvacetileté spolupráce s Pasekou vzešly v posledních letech tituly Dcera národa? Tři životy Zdeňky Havlíčkové (2013) nebo svazek Velkých dějin zemí Koruny české věnovaný tématu Dětství (2021), jehož byla spoluautorkou a editorkou. Kniha Vše pro dítě (s M. Halířovou a T. Jiránkem, Paseka 2015) získala cenu Magnesia Litera v kategorii literatura faktu.
Na našich stránkách můžete získat informace i o titulu Tělo mezi medicínou a disciplínou.
Zdroj informací: Paseka
O nakladatelství

Nakladatelství Paseka jako jedno z tradičních nakladatelství vydává kolem sedmdesáti nových překladových i původních českých titulů ročně. Mnoho knih a autorů Paseky bylo oceněno domácími i zahraničními cenami.
Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.
Která z dnes představených knih vás zaujala? Napište nám svůj názor v komentářích.
Související knihy
Co je antropologie?Eriksen, Thomas Hylland
Dokořán, 2025
Česká žena Stručná historie
Lenderová, Milena
Paseka, 2025
Napsat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.