Dějiny meteorologie v českých zemích

meteorologie uvod
Člověk je tvor učenlivý. Už ze středověkých pramenů můžeme vyčíst lidskou touhu po pojmenování atmosférických jevů a jejich predikci. Pojďme se podívat na historii předpovídání počasí.

Středověký člověk byl oproti nám jistě lepší pozorovatel a zdatnější čtenář oblohy, byl také více ovlivněn vnímáním meteorologických jevů ve smyslu symbolů a znamení, z nichž mnohá nalézal již v biblickém textu. Ze středověkých pramenů vyplývá, že se našli i tací, kteří se pokoušeli konkrétní jevy v atmosféře a jejich příčiny vysvětlit, případně počasí a příbuzné jevy předpovídat. Několika takovým učencům z českých zemí se tato kniha takříkajíc dívá pod ruku a na základě materiálů, které nám zanechali, seznamuje s počátky zdejšího meteorologického zkoumání. Navazuje tak na publikace popisující dějiny meteorologie v českých zemích, jejichž autory byli dosud výhradně přírodovědci, a doplňuje je na základě analýzy převážně latinských rukopisných textů.

Meteorologie a předpovídání počasí ve vzdělanosti středověkých Čech a Moravy

Autorka: Barbora Kocánová

Počet stran: 328
Vazba: vázaná
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-200-3534-9
Doporučená cena: 465 Kč

Knihu Meteorologie a předpovídání počasí ve vzdělanosti středověkých Čech a Moravy vydalo nakladatelství Academia.

Ukázka z knihy

Proč se astrologům vůbec věřilo, když předpovědi mnohdy nevycházely? Touto otázkou se zabývá Klaus Oschema a poukazuje k příčinám neúspěchu, kterými se astrologové ospravedlňovali, mezi nimi uvádí např. nedostatek poskytnutých údajů; zdůrazňuje také psychologický aspekt, totiž že lidé obecně nemají tendenci předpovědi zpětně ověřovat. Je zde ještě třeba zdůraznit, že předpovídání počasí zaujímalo v rámci astrologie specifické postavení. Už v antice se setkáváme s kritikou astrologů, z níž byli vyjímáni ti, kteří předpovídali počasí z hvězd, neboť měli vycházet nejen z předpokladu hvězdné kauzality, ale i z praktického pozorování.

Podívejte se na kompletní ukázku.

O autorce

Mgr. Barbora Kocánová, Ph.D., (*1980) působí od roku 2000 v oddělení středolatinské lexikografie Kabinetu pro klasická studia Filosofického ústavu AV ČR, kde se podílí na vydávání Slovníku středověké latiny v českých zemích. Dlouhodobě se věnuje také dějinám meteorologie a vývoji meteorologické terminologie, nyní též ve spolupráci s Ústavem fyziky atmosféry AV ČR.

Zdroj informací: Kosmas


academiaNakladatelství Academia vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966. Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii. V nakladatelství dále vychází populárně naučný časopis Živa.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeMeteorologie a předpovídání počasí ve vzdělanosti středověkých Čech a Moravy

Kocánová, Barbora

Academia, 2025

Napsat komentář