Život je někdy pro každého z nás těžký. Kde ale najít útěchu či radu? Čtyři knihy, které jsme vybrali do dnešních tipů, vám mohou ukázat, že útěchu lze najít v mnohém. V psaní, řádu, lehkosti, nebo třeba i tichu. Ponořte se společně s námi do příběhů a esejů, které to dokládají.
Stephen King ví o psaní snad všechno. Společně s ním se to můžete naučit v knize, která je částečně i jeho autobiografií. Nehovoří v ní snad pouze o sobě samém, ale i o tom, jak vznikala některá jeho díla i jak mu psaní mnohdy pomohlo překonat těžké životní momenty.
„Nemohu lhát a tvrdit, že neexistují špatní spisovatelé. Je mi líto, existuje spousta špatných spisovatelů.“
Nechcete být jedním z nich? Inspirujte se u mistra. Ať už si o knihách Stephena Kinga myslíte cokoli, jedno musí uznat každý: své „řemeslo“ zvládá skvěle. Je vynikající spisovatel, a to se odráží i na jeho „memoárech“. Kniha je napůl autobiografie a napůl příručka pro začínající autory a stejně jako Kingovy romány se čte jedním dechem. Potěší nejen mistrovy fanoušky, kteří se dovědí, co všechno mu stálo v cestě, než se stal světoznámým autorem, i o pozadí některých jeho děl. Začínajícím spisovatelům může poskytnout velmi cenné rady.
O psaní
Memoáry o řemesle
Autor: Stephen King
Přeložil: David Petrů
Počet stran: 232
Vazba: vázaná
Formát: 150×210 mm
ISBN: 978-80-7593-703-2
Doporučená cena: 350 Kč
Knihu O psaní vydalo nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA.
Ukázka z knihy
Svou první povídku Skleněná podlaha jsem publikoval v roce 1967, což znamená, že jsem v této branži už 55 let. K psaní jsem usedal ve dnech, kdy jsem se cítil dobře. K psaní jsem usedal i ve dnech, kdy jsem měl chřipku a horečku. Usedal jsem ke stolu i ve dnech, kdy jsem čelil příšerné kocovině. Na této knize jsem se zlomenou nohou nataženou pod stolem pracoval i poté, co mě při odpolední procházce srazil minivan. A víte co? Ten nejhorší den, jaký jsem kdy zažil, se najednou přetavil v zatraceně skvělý.
O autorovi
Stephen King (*1947) je současný americký spisovatel, publikující také pod pseudonymem Richard Bachman. Vystudoval anglickou literaturu, krátce pracoval v prádelně, rozvážel noviny nebo učil. Spisovatelskou dráhu odstartoval v roce 1974 a úspěšně v ní pokračuje dodnes. Proslavil se zejména jako autor hororů, ale píše také thrillery nebo sci-fi a fantasy. Lákají ho i nejrůznější experimenty; tvoří teoretická díla popisující žánr hororu. Většina jeho děl vyšla také v českém překladu, o což se velkou měrou zasloužilo nakladatelství Pavel Dobrovský – BETA. Mnohé z jeho knih byly úspěšně zfilmovány. Na motivy Kingových děl byly natočeny snímky Vykoupení z věznice Shawshank nebo Zelená míle, které se dnes řadí mezi desítku nejlepších filmů všech dob. Knihy Stephena Kinga plné odkazů na americké reálie, populární kulturu a zejména rockovou hudbu, úspěšně propojují fiktivní svět se světem reálným. Do atmosféry obyčejného života, kterou autor umí mistrně navodit, postupně zasazuje prvky nadpřirozené, nezřídka gradující v naprosté inferno. Píše o umělcích potýkajících se s tvůrčími problémy a pronásledovaných nadpřirozenými silami, o zlu na malém městě, o násilí páchaném na ženách nebo o dětském vidění světa. V poslední době vyšly jeho romány Holly, Stephen King jde do kina, Noční směna, Čtyři po půlnoci nebo Pod Kupolí. Mezi nejznámější knihy patří například Carrie.
Zdroj informací: Pavel Dobrovský – BETA
————————————————
Řád je základem všeho, tedy i našich životů. Co všechno se může stát, pokud tento řád narušíme? Jsme vyčerpaní, nešťastní, nebo nemocní? Na tyto i mnohé další otázky se ve své publikaci snaží najít odpovědi lékař a psychiatr Jan Poněšičký.
Existuje nějaký univerzální řád života a lidského spolubytí, jehož výsledkem je zdravý, spokojený, či dokonce šťastný život a jehož nerespektování se vždy určitým způsobem vymstí, například i nemocí?
Tomuto tématu se věnuje doc. Jan Poněšický čerpaje z knih, které ho oslovily, i ze své padesátileté zkušenosti psychoterapeuta. Ptá se, zda je možné odvodit základní zásady dobrého života z lidské podstaty, z našich potřeb a přání, obav a úzkostí. Zabývá se problémem lidské svobody a její proměnou v libovůli bez hranic, které jsou nutné, avšak neměly by být restriktivní, nýbrž měly by poskytovat potřebný klid a jistotu pro osobnostní rozvoj i konstruktivní řešení konfliktů. Nakonec se odvažuje nastínit modifikaci biblického desatera, odpovídající dnešnímu světu. Ve druhé části knihy autor přibližuje svůj angažovaný a současně kritický pohled na psychosomatiku a psychoterapii a její vývoj s přehlížením spirituální dimenze člověka, jakož i nedostatečným důrazem na láskyplnost a hodnotovou orientaci pacientů. Kniha je určena nejen lékařům, psychologům, filozofům a psychoterapeutům, ale i zainteresované veřejnosti. Proto je napsaná srozumitelnou češtinou, jak na to jsou čtenáři Poněšického knih zvyklí.
Řád života
aneb 50 let psychoterapeutem
Autor: Jan Poněšický
Počet stran: 224
Vazba: vázaná
Formát: 145×210 mm
ISBN: 978-80-7684-368-4
Doporučená cena: 399 Kč
Knihu Řád života vydalo nakladatelství Triton.
Ukázka z knihy
V historické etapě po druhé světové válce vládla atmosféra optimismu s důrazem na výkonnost, kterou vystřídala fáze vysoké životní úrovně, kdy stál v popředí nejen blahobyt a výkon, nýbrž i uznání za něj, fáze narcismu. Místo dosažení zdravého sebevědomí mělo toto neustálé zabývání se sebou za následek sebeznejistění, neustálé srovnávání se s ostatními, kteří dostávají více pozornosti, a snahou jít s módou, být in.
Podívejte se na celou ukázku.
O autorovi
Jan Poněšický je lékař, psychiatr, absolvent studia jednooborové psychologie na FF UK. Absolvoval výcvik SUR a v Německu psychoanalytický výcvik. Je členem akademické rady PVŠPS od roku 2001, vyučuje psychosomatiku, psychopatologii a psychoanalýzu, přednáší na Pražské psychoterapeutické fakultě a na fakultě humanitních studií v Praze. Člen KAN, pro členství a politické angažování po r. 1968 potíže z politických důvodů. Do r. 1977 pracoval v Psychiatrické léčebně Horní Beřkovice, po emigraci do NSR pracoval v Dr. Heines Klinik für Psychiatrie und Psychotherapie in Bremen, v Universitní nemocnici Tiefenbrunn, na katedře psychoterapie a psychosomatiky Düsseldorf, do roku 1996 byl primářem Psychosomatické kliniky Isny. Od r. 1996 byl vedoucí oddělení pro léčbu poruch příjmu potravy a hraničních osobností na Psychosomatické klinice Bergieshuebel u Drážďan. Je výcvikový terapeut a supervizor v psychoanalýze a skupinové psychoterapii, výcvikový terapeut bálintovských skupin. V roce 2021 vyšla jeho kniha Duše a tělo v psychosomatické medicíně.
Zdroj informací: Pražská vysoká škola psychosociálních studií
————————————————
Pro některé z nás může být nejlepším receptem jak zvládnout život lehkost. O tu se snaží i autorka předposlední knihy M. L. Ritterová a možná to ve své další knize naučí i vás. Pokud o to tedy stojíte.
Kniha Umění brát život s lehkostí je inspirací k prožití života s lehkostí. Marie Luise Ritterová v ní velmi osobním a nemilosrdně upřímným stylem vypráví příběhy o tom, jak zachovat klid ve stresujících situacích, jak čelit výzvám a radovat se ze života. Píše o lidech, které potkala, o okamžicích, jež ji v životě posunuly novým směrem, o dobrodružstvích a nových začátcích, o důležitých i drobných výzvách svého života a o tom, jak jí umožnily růst. Kniha vypráví také o tom, jak znovu získat do života lehkost, pokud ji ztratíte a jak zůstat v klidu, když dlouhou dobu čelíte množství frustrací – jak po zamyšlení a se správným přístupem věci přijmout a ve všech životních situacích najít cestu zpátky k lehkosti ducha a brát život takový, jaký je.
Umění brát život s lehkostí
Jak čelit výzvám a radovat se z každého dne
Autorka: Marie Luise Ritterová
Přeložil: Martin Richter
Počet stran: 208
Vazba: brožovaná
Formát: 135×205 mm
ISBN: 978-80-7670-200-4
Doporučená cena: 399 Kč
Knihu Umění brát život s lehkostí vydalo nakladatelství Kazda.
Ukázka z knihy
O týden později sedím vedle Gustava na plážové promenádě v Nice. Není to velké město, potkávám tu stále tytéž lidi. Jako třeba Gustava. Několikrát jsme vedle sebe seděli na lavičce. Kamarádka je sice dávno pryč, ale pocit, který jsem s ní zažívala, mi zůstal. Obloha je modřejší, než jak si ji pamatuju z minulé zimy. Podél pláže jsou modré kovové lavičky, zabudované do země, a na nich může v řadě vedle sebe sedět deset nebo i dvacet lidí a pozorovat moře. Někdy, například při západu slunce, jsou všechny místa skoro obsazená. Dnes se tady skoro nic neděje.
Můžete si prolistovat kompletní ukázku.
O autorce
Marie Luise Ritterová (*1991) je novinářka, spisovatelka a influencerka. Po studiu žurnalistiky se jako copywriterka, blogerka a autorka na volné noze věnovala psaní a žila mnoho let v Hamburku, poté v Berlíně, na Mallorce a nyní v Paříži. Jako influencerka se zaměřením na osobní autentické příběhy nechává čtenáře na instagramu @luiseliebt nahlédnout do svého každodenního života a zve je i na cesty za zážitky: na výlety, festivaly, a motivuje je k hledání lásky, dobrodružství a radosti ze života. V roce 2024 vyšla její předchozí kniha Sama a šťastná.
Zdroj informací: Kazda
————————————————
Prázdnota nemusí vždy znamenat něco negativního. V příbězích Thomase Moora znamená prázdnota ticho. Ticho, které může být někdy klíčové k tomu, abychom utekly od reality, nebo přišli na to, co náš život může udělat spokojenější.
Zkušený a uznávaný autor psychologické a spirituální literatury Thomas Moore na základě starých i moderních příběhů ukazuje nečekanou a mnohdy paradoxní moudrost prázdnoty. Prázdnota není nedostatkem, ale pozváním, které může být naším největším učitelem. Každodenní uvědomování si a oceňování její tiché přítomnosti v našem světě a v našich vlastních životech není útěkem od reality, ale otevřeností tomu, co ve skutečnosti může být tím nejsmysluplnějším a nejskutečnějším. Moudrá a laskavá kniha představuje několik desítek krátkých příběhů o prázdnotě z různých kultur a prostředí, od buddhistických kóanů a súfijských paradoxů po líčení prázdného hrobu z evangelií, a Moorovo originální zamyšlení nad nimi opřené o jeho terapeutickou, spirituální i životní zkušenost a praxi.
Výmluvnost ticha
Moudrost příběhů o prázdnotě
Autor: Thomas Moore
Přeložil: Pavel Kolmačka
Počet stran: 144
Vazba: brožovaná
Formát: 145×205 mm
ISBN: 978-80-262-2266-8
Doporučená cena: 299 Kč
Knihu Výmluvnost ticha vydalo nakladatelství Portál.
Ukázka z knihy
Tenhle příběh vypráví o prázdnotě. Neo doslovně chápané nule nebo nicotě, nýbrž o kvalitě, která zmírňuje přílišnou kontrolu, doslovnost či egoismus v jakékoli činnosti. Ten večer prázdnoty v Portlandu mě naučil nelpět na jasném a nepochybném úspěchu, nýbrž zůstat netečný k tomu, jak je moje práce přijímána, a vážit si své tvorby bez ohledu na to, zda někdo přijde a vyjádří mi uznání.
Podívejte se na kompletní ukázku.
O autorovi
Thomas Moore je psychoterapeut a spisovatel, žije v Nové Anglii v USA. Pobýval dvanáct let jako mnich v řeholní komunitě, poté se stal psychoterapeutem. Napsal řadu knih, které jsou pozoruhodné průnikem témat psychologie, archetypů, mytologie a umění. Čtenáři mohou znát jeho knihy A psal prstem do písku, Život jako hra na osmnáct jamek, Duše sexu, Osobní náboženství, Terapie duše, Temné noci duše nebo Léčebná péče o duši.
Zdroj informací: Portál
Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.
Která z dnes představených knih vás nejvíce zaujala? Napište nám svůj názor v komentářích.
Související knihy
O psaníMemoáry o řemesle
King, Stephen
Pavel Dobrovský – BETA, 2025
Řád životaaneb 50 let psychoterapeutem
Poněšický, Jan
Triton, 2025
Umění brát život s lehkostíJak čelit výzvám a radovat se z každého dne
Ritterová, Marie Luise
Kazda, 2025
Výmluvnost tichaMoudrost příběhů o prázdnotě
Moore, Thomas
Portál, 2025
Napsat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.