O významu stromů

o-vyznamu-stromu
Příroda má na člověka obrovský vliv. A co teprve stromy! Dnešní knižní tip vám představí různé tradice spojené se stromy, jejich historický význam i to, jak byla síla stromů reflektována například v beletrii.

Stromy jsou od nepaměti nezastupitelnou součástí naší krajiny a člověka provázejí – obrazně i doslova – od kolébky po rakev. Mnohdy je považujeme za cosi samozřejmého, co nám poskytuje především hospodářský užitek. Marie Hrušková na stromy pohlíží jinak – jako na osobitá, často dlouhověká stvoření, která zasluhují naši úctu a ochranu. Její kniha se nám snaží zprostředkovat mimořádný význam, který pro nás stromy mají. Je příležitostí se na chvíli zastavit a nahlédnout do historie, do textů krásné literatury i Bible, do starého herbáře či sbírky japonských veršů a nechat se inspirovat tím, jak o stromech uvažovali naši předkové nejen v našich končinách? Uvědomíme si při tom, kolik dávných tradic spojených se stromy se zachovalo dodnes.

Vztah ke stromům v zemích Koruny české

Autorka: Marie Hrušková

Počet stran: 216
Vazba: vázaná
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-7675-197-2
Doporučená cena: 298 Kč

Knihu Vztah ke stromům v zemích Koruny české vydalo nakladatelství Dokořán.

Ukázka z knihy

Nejvíce bylo zabydleno tajemnými a různě mocnými bytostmi to, co je obklopovalo bezprostředně a bylo pro jejich životy nezbytné: čistá voda pramenů a řek, úrodná pole a na zvěř i stromy bohatý les. Není se co divit, že právě lesní duchové byli nejpočetnější skupinou, kterou naši předkové uctívali – ačkoli se hlubokých lesů kolem svých osad báli, přece byli na nich závislí svou existencí. Museli být zadobře s hlavní lesní bytostí, kterou byl Vládce lesa (paralela řeckého boha Pana, u východních Slovanů známý jako Leščij, v jehož jméně přímo slyšíme společný slovní základ s lesem). Ten měl za úkol chránit lesní zvěř, dbát v lese na pořádek a porušení klidu a řádu trestal. Jemu nosili na usmířenou dary, například první ulovenou zvěř.

Prohlédněte si celou ukázku.

O autorce

Marie Hrušková je absolventka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a středoškolská učitelka. Z pouhého zájmu o památné stromy se postupem času a studia stala její další profese, od roku 1995 soustavně píše a vydává knížky o památných stromech, o vztazích lidí ke stromům atd. (zpočátku s Jaroslavem Turkem, například Památné stromy I, II, Podivuhodné stromy, Kult stromů, Příběhy památných stromů, Život se stromy). Přednáší o stromech, organizuje výstavy stromů, autorsky se podílela na seriálu České televize Paměť stromů.

Zdroj informací: nakladatelství Dokořán


Nakladatelství Dokořán vzniklo v roce 2001 a dosud vydalo více než 1 000 titulů, z nichž asi 1/3 tvoří překlady z angličtiny, francouzštiny, němčiny, holandštiny, čínštiny, italštiny, polštiny a ruštiny. Od počátku se zaměřuje na populárně-naučnou a odbornou literaturu s výběrovými přesahy do kvalitní beletrie a poezie. Snaží se vydávat tituly nejen zajímavé, ale i profesionálně vyrobené.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeVztah ke stromům v zemích Koruny české

Hrušková, Marie

Dokořán, 2025

Napsat komentář