První společný pohled na vývoj česky a německy psané literatury z českých zemí

Tvoreni_literaturou
Seznamte se s vývojem česky i německy psané literatury v českých zemích jako s jedním celkem. V knize se setkáte nejen s mnoha slavnými literárními osobnostmi, ale i s těmi již zapomenutými.

O česky a německy psané literatuře z českých zemí se dosud vyprávělo v oddělených příbězích, které měly zdůvodnit svébytnost národních literatur. Tato kniha naopak poprvé nahlíží vývoj literatury v českých zemích jako celek. Sleduje napříč česky i německy psanou literaturou způsoby, jimiž literární díla znázorňovala a utvářela vnímání, jednání a cítění člověka dlouhého 19. století, tedy různé formy jeho subjektivity. Vypráví při tom o vzestupu, nacionalizaci a krizi sebeobrazu člověka spojeného od osvícenství s vírou ve schopnost kultivovat a harmonizovat své nitro. Vedle slavných osobností, jako jsou Karel Hynek Mácha, Josef Kajetán Tyl, Božena Němcová, Adalbert Stifter, Marie von Ebner-Eschenbach či Franz Kafka, se zde potkávají i stovky dnes méně známých a zapomenutých autorů a autorek, kteří inovovali literární výrazové prostředky a společně utvářeli moderní obraz člověka. – Vychází ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu AV ČR, v. v. i.

Tvořeni literaturou

Společné dějiny česky a německy psané literatury českých zemí (1760–1920)
Autoři: Jan Budňák, Ladislav Futtera, Martin Hrdina, Mirek Němec, Václav Petrbok, Václav Smyčka, Matouš Turek

Počet stran: 664
Vazba: vázaná
Formát: 140×200 mm
ISBN: 978-80-7470-530-4
Doporučená cena: 649 Kč

Knihu Tvořeni literaturou vydalo nakladatelství Akropolis.

Ukázka z knihy

Společnost českých zemí se od dob osvícenských reforem do vzniku Československa od základu proměnila. Původně stavovská a konfesijně rozdělená společnost se transformovala ve společnost občanskou, regionální identity multietnické habsburské monarchie prošly přerodem v moderní nacionalismus a víra v odvěký řád božského stvoření ustoupila víře v technický pokrok.

Přečtěte si celou ukázku.

O autorech

Mgr. Jan Budňák, Ph.D. pracuje jako odborný asistent katedry německého jazyka a literatury na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Zdroj informací: phil.muni.cz

PhDr. Ladislav Futtera je badatel se zaměřením na českou a německojazyčnou literaturu 19. století, germanobohemistiku a regionalismus.

Zdroj informací: ucl.cas.cz

Mgr. Martin Hrdina, Ph.D. se ve své badatelské činnosti věnuje české literatuře 19. a 20. století; vztahy mezi uměním, filozofií a vědou.

Zdroj informací: ucl.cas.cz

Doc. Dr. phil. Miroslav Němec působí jako germanista. Je autorem studií o kultuře a dějinách Němců v českých zemích v 19. a v první polovině 20. století.

Zdroj informací: ff.ujep.cz

PhDr. Václav Petrbok, Ph.D. se zabývá česky a německy psanou literaturou 18. a 19. století, literárním prostředkováním, vícejazyčností, literární historiografií a lexikografií.

Zdroj informací: ucl.cas.cz

Mgr. Václav Smyčka, Ph.D. et Ph.D. je badatel se zaměřením na německy a česky psanou literaturu období let 1760–1860, dále na kolektivní paměť a konspirační teorie.

Zdroj informací: ucl.cas.cz

Mgr. Matouš Turek se věnuje bádání v oblasti vernakulární literatury ve středověku; environmentální kritiky; adaptací, překladů a přepisování ve středověku.

Zdroj informací: ucl.cas.cz


Nakladatelství Akropolis vzniklo v roce 1990 jako soukromé nakladatelství Jiřího Tomáše. V prvním roce své existence vydávalo knihy ve spolupráci s Agenturou Tip–Š a po stejnou dobu poskytovalo nakladatelský servis a. s. TV Spektrum. Poté zahájilo samostatnou činnost, od té doby má na svém kontě téměř dvě stě padesát titulů v celkovém nákladu přesahujícím 1 500 000 výtisků.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeTvořeni literaturou
Společné dějiny česky a německy psané literatury českých zemí (1760–1920)

Budňák, Jan – Futtera, Ladislav – Hrdina, Martin – Němec, Mirek – Petrbok, Václav – Smyčka, Václav – Turek, Matouš

Akropolis, 2024

Napsat komentář