Mix žánrů v Očima šéfredaktorky

ocima-unor
Dnešní recenzní přehled je doopravdy pestrý. Najdete tu hned dvě detektivky, a to pro děti i dospělé, ale i knihu rozhovorů o mateřství a fejetony oblíbeného Marka Ebena. A v závěru si připomenete starší titul, který vypráví skutečný příběh z holokaustu. Můžete si vybrat z tištěných knih i audioknih, které lze stahovat k poslechu přímo do svých telefonů.

Pokud jste v duši stále dítětem, nebo máte doma děti 7+, pak by vám neměla uniknout světoznámá série dětských dobrodružných knih britské autorky Enid Blytonové (1897–1968) Správná pětka. Můžete ji číst jako knihy, ale najdete ji také v komiksovém i filmovém zpracování. Neuvěřitelná dobrodružství Juliána, Dicka, George, Anny a psa Tima jsou vlastně něco jako příběhy Jamese Bonda – souboj se zločinci v dětském podání má totiž vždy stejně suverénní závěr.

Dnes si můžete stáhnout již celou řádku příběhů i jako audioknihu. Všechny díly postupně načítá Michaela Maurerová a musím říct, že jí to jde na výbornou. Audio Správná pětka znovu na ostrově líčí souboj dětí s nebezpečnými muži, kteří chtějí uloupit nejnovější vynález Georgina otce Quentina. Od krádeže je neodradí ani to, že Quentin pracuje na ostrově obklopeném nebezpečnými útesy. Pět a půl hodiny poslechu napínavého dobrodružství připravilo vydavatelství OneHotBook a můžete si jej stáhnout z portálu Audiolibrix.com.

————————————————

Novinářka Barbora Kroužková připravila pro předvánoční trh knihu Rozhovorů s maminkami, které osud nešetřil, jak zní podtitul knihy Odstíny mateřství. A opravdu, čtenáři v knize najdou dialogy hned se sedmi ženami a jedním mužem, kteří si kvůli tomu, aby mohli být rodiči, prošli (či procházejí) různými neobvyklými situacemi. Ať již jde o vyrovnávání se s postižením dítěte, se střídavou péčí, s nekonečnými soudy o dítě, s osvojením dítěte z dětského domova, náhradním mateřstvím, úmrtím dítěte či prostě jen s narozením dítěte ve zralém věku matky. Čtenář tak má šanci nahlédnout za oponu, na to, jak mateřství prožívají ženy samy.

Musím říct, že k přečtení knihy mne přivedlo, že ze sociálních sítích znám příběh Mirky Šimkové, která dostala ve svém životě neskutečně „naloženo“ a dokázala se vždy s nastalou situací nějak popasovat a jít dál. Pokud ji neznáte, určitě si knihu Odstíny mateřství pořiďte, protože ve světle toho, co zvládá ona (a také i další zpovídané), vám dost možná bude váš úděl najednou připadat snadný.

Knihu, která vyvolává velké množství emocí, doporučuji především ženám, matkám, protože každá z nich má svůj vlastní „odstín mateřství“, a povídání o tom, jaké to je stát se matkou, obstát v děsivých situacích, jim bude blízké. Titul vydalo nakladatelství CPress.

————————————————

Mám moc ráda styl přemýšlení Marka Ebena, a proto jsem si nemohla nechat ujít pokračování jeho Myšlenek za volantem, které stejně jako první stejnojmennou knihu načetl pro Témbr sám autor. Kdo taky jiný? Stejně jako k Rudišovým knihám patří jeho autentický projev, pak sloupky Marka Ebena nemůže lépe podat nikdo než on sám. A tak si uvařte čaj a zaposlouchejte se jako já do příjemného hlasu známého moderátora a herce a vypravte se spolu s ním do hlubin myšlenek lehce absurdních, lehce humorných, lehce znepokojivých, které vám roztáhnou ústa do jemného úsměvu.

Krátké sloupky na rozličná témata z let 2020–2024 navíc propojuje autorská hudba, a tak si na své přijdou i příznivci hudebního sdružení Bratří Ebenů. V této milé společnosti můžete strávit něco přes tři hodiny a po skončení určitě nebudete mít dost, protože vlídného slova a příjemné muziky není nikdy příliš. Audioknihu stahujte například z Audiotéka.cz.

————————————————

Trošku nechápu systém, v jakém vznikají audioknihy podle série Jefferyho Deavera o Lincolnu Rhymovi, neb po částech 1 až 6 se nyní dostalo audio podoby dílu patnáctému s názvem Noční návštěvník. Já vím, každá z knih série může klidně stát samostatně, ale přece jen pro příznivce jde poněkud o narušení kontinuity, jak ve vývoji postav, tak i v čase. První část Sběratel kostí je totiž už z roku 1997, Dvanáctá karta (minirecenze) (6. díl) z roku 2005 a Noční návštěvník vyšel v originále v roce 2021. To se projevuje samozřejmě i na vývoji technologií, které kniha zachycuje (např. používání mobilních telefonů, sociálních sítí apod.).

Pokud ale odhlédnu od nenadálého posunu v čase, pak Noční návštěvník vydaný vydavatelstvím OneHotBook má všechno, co jsem si zvykla u audioknih s Lincolnem Rhymem očekávat: napínavý příběh, v němž jsou ohroženi všichni hrdinové až do poslední minuty, geniální Rhymovy dedukce z mikrostop získaných na místě činu, zvráceného padoucha (tentokrát jde o „Zámečníka“, jenž v noci proniká do bytů osamělých žen), zamotaný děj i klacky pod nohama vyšetřovatelů ze strany vysoce postavených úředníků. Ale také úžasný přednes Jana Vondráčka, který je už s rolí postiženého detektiva doslova srostlý.  Navíc pozorná režie Michala Bureše umisťuje naprosto přesně krátké hudební předěly tak, že ještě zvyšuje celkové napětí.

Vlastně mohu říct, že série s Lincolnem Rhymem spolu se sérií s Davidem Rakerem patří k těm nejlepším audio zpracováním, co znám. Pokud to vnímáte stejně, spěchejte si Nočního návštěvníka stáhnout například z portálu Audiolibrix.com a těšte se na čtrnáct a půl hodiny jedinečného poslechu. A já už vyhlížím Hodináře, sedmé vyšetřování v sérii, na něhož Rhyme při tomto vyšetřování často vzpomínal…

————————————————

Na román Osvětimská knihovnice, která v českém překladu vyšla v nakladatelství Akropolis již v roce 2013 (dotisk v roce 2018), jsem se chystala velice dlouho. Četbu jsem odkládala především z časových důvodů, ale letos na ni konečně došlo. A jsem moc ráda, že jsem se konečně mohla s osudem náctileté dívky Dity vězněné v Osvětimi seznámit. Hlavně proto, že španělský autor Antonio G. Iturbe (*1967) si jako předlohu pro svůj román zvolil skutečný příběh české židovky Dity Krausové, která mu jej osobně vyprávěla.

Lidé, kteří přežili holokaust, si zaslouží vzpomínku i dnes, ba naopak právě dnes, kdy zase vyplouvá na povrch vlna antisemitismu. Je nutné si připomínat, kam až taková nenávist může zajít, abychom nedopustili opakování kruté historie. Pokud máte rádi historické příběhy, pak si knihu Osvětimská knihovnice najděte v knihovně a určitě přečtěte. Je to další kamínek do mozaiky příběhů přeživších.


Dnešní recenzní průlet je u konce a já jsem zvědavá na vaše postřehy.
Pokud jste stejné tituly také četli či poslouchali, podělte se s námi,
jak na vás působily.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeSprávná pětka znovu na ostrově (audiokniha)
Správná pětka 6.

Blytonová, Enid

OneHotBook, 2024

zobrazit info o knizeOdstíny mateřství
Rozhovory s maminkami, které osud nešetřil

Kroužková, Barbora

CPress, 2024

zobrazit info o knizeMyšlenky za volantem 2

Eben, Marek

Audioknihy Témbr, 2025

zobrazit info o knizeNoční návštěvník (Audiokniha)
Patnáctý případ Lincolna Rhyma

Deaver, Jeffery

OneHotBook, 2024

zobrazit info o knizeOsvětimská knihovnice

Iturbe, Antonio G.

Akropolis, 2018

Napsat komentář