Dnešní tipy budou naučné a spíše psychologicky laděné. První kniha se zabývá perfekcionismem, soutěživostí a společností orientovanou na výkon. V druhé knize autorka zkoumá psychické trauma na různých úrovních a třetí kniha pojednává o duševním zdraví obecně.
Dnešní doba tlačí na výkon a potřebu být perfektní snad víc než kdy dřív. Thomas Curran se ve své knize Past perfekcionismu tímto problémem zabývá a ukazuje, že z takového tlaku cesta ven existuje.
Proč se dnes stále mluví o tom, že syndromem vyhoření a depresí trpí rekordní počty lidí? Podle Thomase Currana za tím stojí tlak společnosti na to, abychom chtěli víc – abychom byli perfektní. Mezi příčiny současného stavu podle něj patří například rostoucí soutěživost na pracovišti, všudypřítomné porovnávání s ostatními na sociálních sítích, úporná snaha o dosažení elitního vzdělání a zaměstnání či rodiče, kteří chtějí pro své děti ‚‚jen to nejlepší‘‘, bez ohledu na jejich vlastní preference. Curran ve své knize pomocí nejnovějších vědeckých dat dokládá, že z rostoucí touhy po perfektnosti spojené s neustálým tlakem na vykazování růstu se zrodila široká vrstva veskrze nespokojených lidí, jimž chybí sebevědomí. Ukazuje nám však, že existuje cesta ven, a navrhuje, co můžeme udělat pro to, abychom tomuto tlaku moderní společnosti na dokonalost odolali a dosáhli tím naplněného života.
Past perfekcionismu
Proč nás společnost nutí k dokonalosti a jak tomu vzdorovat
Autor: Thomas Curran
Přeložila: Klára Ježková
Počet stran: 272
Vazba: vázaná
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-7675-188-0
Doporučená cena: 398 Kč
Knihu Past perfekcionismu vydalo nakladatelství Dokořán.
Ukázka z knihy
Gord vysvětluje, v čem je problém: „Obecně se na perfekcionismus nahlíží příliš úzce. Víme, že má mnoho podob a že některé hrají roli i při OCD, ne ale všechny. Zároveň víme, že perfekcionismus provází všechny možné druhy duševních onemocnění, nejen kompulzivního typu.“
Paul se předklonil a podíval se na mě: „Jednak tohle a jednak skutečnost, že perfekcionismus je mnohem rozšířenější, než se všeobecně míní. Nejde o dichotomii nebo o klasifikaci, ale spíš o spektrum. Když mluvíme o perfekcionismu, nemáme na mysli jen některé jedince ani nerozlišujeme, jestli někdo perfekcionista je, nebo není. Všichni jsou perfekcionisté a liší se jen míra.“
Navázal: „Náš výzkum ukazuje na nesmírnou hloubku a šířku perfekcionismu. Přesto je těžké dosáhnout průlomu, dokud je obecné přesvědčení takové, jaké je.“
Přečtěte si celou ukázku .
O autorovi
Thomas Curran (*1987) je britský psycholog a přední světový odborník na perfekcionismus. Doktorát ze sociální psychologie získal na univerzitě v Leedsu, nyní působí na katedře psychologie a behaviorálních studií na London School of Economics and Political Science. Je autorem přelomové studie porovnávající perfekcionismus napříč generacemi. Jeho přednáška Our Dangerous Obsession with Perfection (Naše nebezpečná posedlost dokonalostí) na TED Talks zaznamenala více než tři miliony zhlédnutí. Tématu se Thomas Curran věnuje i ve svých článcích pro časopisy Time či Harvard Business Review a jiná média. Knihu Past perfekcionismu vydal v roce 2023.
Zdroj informací: nakladatelství Dokořán
————————————————
Psychické trauma si prožil/a nejeden a nejedna z nás. Kniha Trauma a uzdravení od psychiatričky Judtih L. Herman je obsáhlým vhledem do tohoto tématu, do jeho výzkumu i léčby.
Trauma a uzdravení je zásadní kniha o porozumění lidem, kteří přežili psychické trauma. Na základě vlastního výzkumu incestu a rozsáhlé literatury o válečných veteránech a obětech politického teroru ukazuje Judith L. Herman překvapivé paralely mezi soukromými hrůzami, jako je zneužívání dětí, a veřejnými hrůzami, jako je válka.
Toto vydání obsahuje nový epilog, v němž autorka hodnotí, co se za posledních třicet let změnilo – a co ne – v chápání a léčbě traumatu.
Trauma a uzdravení
Jak se vypořádat s traumatem
Autorka: Judtih L. Herman
Přeložila: Jarmila Doubravová
Počet stran: 448
Vazba: vázaná
Formát: 150×230 mm
ISBN: 978-80-8111-669-8
Doporučená cena: 649 Kč
Knihu Trauma a uzdravení vydalo nakladatelství Noxi.
O autorce
Judith Lewis Herman je americká psychiatrička, výzkumnice, učitelka a autorka. Zabývá se tematikou incestu a dalších traumatických událostí. Je profesorkou psychiatrie na Harvard Medical School.
Zdroj informací: Safer Society
————————————————
Kniha Patologie normálnosti známého sociálního psychologa Ericha Fromma obsahuje autorovy přednášky na téma duševního zdraví, společenských patologií i ekonomického tlaku na společnost.
Na základě čeho je člověk duševně zdravý? Tak se ptá Erich Fromm ve svých přednáškách z let 1953–1974. To, co je ve společnosti přijato jako normální, může být podle autora ve skutečnosti patologické. V důsledku toho jedinec, který se vyznačuje společensky přijatou patologií, je vnímán jako adaptovaný člen společnosti, a naopak někdo vlastně duševně zdravý může trpět vyloučením do té míry, že se u něj projeví duševní nemoc. A tak je v nemocné společnosti, jež je dnes primárně řízena ekonomickými požadavky, podle Fromma tím zdravým a přizpůsobeným autoritářský, marketingový či nekrofilní charakter.
K těmto úvahám přispěl Frommův pobyt v Mexiku, který mu dovolil nutný odstup od průmyslové společnosti soudobých Spojených států amerických. V Mexiku se totiž setkal s lidmi, kteří si dovolují být „líní“ a dávají přednost volnému času před vyděláváním peněz. Fromm zároveň ukazuje, že líný i aktivní je člověk ze svých vnitřních příčin, a tedy nemusí být k aktivitě nucen.
Patologie normálnosti
Autor: Erich Fromm
Přeložil: René Souček
Počet stran: 176
Vazba: brožovaná
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-262-2212-5
Doporučená cena: 299 Kč
Knihu Patologie normálnosti vydalo nakladatelství Portál.
Ukázka z knihy
Zároveň však můžeme říci, že přestože jsou ve Spojených státech a v Evropě duševní nemoci značně rozšířené, existuje v těchto zemích také mnoho dobrých věcí. Péče o duševně nemocné pacienty se zlepšuje. Vyvinuli jsme nové metody. V Evropě a Americe je aktivní hnutí za duševní hygienu a opravdu nevíme, zda naše čísla ukazují na výši výskytu duševních nemocí, nebo prostě jen nepřímo prokazují větší péči o duševní zdraví, tedy že díky lepším metodám, přesnějšímu pozorování a většímu aparátu dokážeme duševně nemocné mnohem lépe rozpoznat, a proto jsou naše statistiky mnohem nepříznivější, než kdybychom takové možnosti neměli.
Přečtěte si celou ukázku.
O autorovi
Erich Fromm (1900–1980) byl původem německý sociální psycholog, sociolog, psychoanalytik, humanistický filozof a demokratický socialista, spojený s tzv. frankfurtskou školou a s kulturní psychoanalýzou. Frankfurtská škola představovala západní neomarxistické filozofické hnutí, jež kritizovalo některé aspekty kapitalistické společnosti. Kulturní psychoanalýza vycházela z Freuda, ale oproti jeho učení zdůrazňovala sociokulturní vlivy ve vývoji člověka. Fromm jakožto Žid v roce 1933 emigroval do Spojených států. Konec života strávil ve Švýcarsku. Mezi jeho nejznámější knihy patří Strach ze svobody (2015), Umění milovat (2016), Anatomie lidské destruktivity (2019), Mít, nebo být? (2020).
Zdroj informací: nakladatelství Portál
Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.
Čtete populárně-naučnou a psychologicky laděnou literaturu? Napište nám svůj názor v komentářích.
Související knihy
Past perfekcionismuProč nás společnost nutí k dokonalosti a jak tomu vzdorovat
Curran, Thomas
Dokořán, 2024
Trauma a uzdravení Jak se vypořádat s traumatem
Hermanová, Judtih L.
Noxi, 2024
Patologie normálnostiFromm, Erich
Portál, 2024
Napsat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášeni.