Srozumitelný výklad o naší fyzikální realitě

Deset_klicu_k_realite
V dnešním knižním tipu naleznete obšírné, srozumitelnou formou podané vysvětlení problematiky naší fyzikální reality. Přináší ho osoba nanejvýš povolaná, držitel Nobelovy ceny a popularizátor vědy, Frank Wilczek.

Držitel Nobelovy ceny za fyziku a popularizátor Frank Wilczek v knize Deset klíčů k realitě nabízí čtenářům srozumitelný, ale hluboký výklad o naší fyzikální realitě založený na nejnovějších poznatcích moderní vědy. Důkladné pochopení často velmi neintuitivních závěrů současné fyziky přitom přirovnává ke znovuzrození – vyžaduje totiž přehodnocení myšlenkových modelů o fungování světa, které jsme si všichni vybudovali v dětství. Místo popisu holých faktů mu jde především o ucelené sdělení, jak vypadá a funguje vesmír: Je v něm mnoho místa, času, hmoty a energie (včetně té dosud nespatřené), a přitom jen několik elementárních ingrediencí a zákonů. Vše podléhá stálé změně, evolucí se vynořuje veškerá složitost světa, lidské vědomí, společnost i civilizace. V závěru knihy tak autor zdůrazňuje propojení všeho živého i neživého napříč celým kosmem a v přesvědčivě humanistickém duchu nás vyzývá k osvobození se od předsudků, k co nejširší empatii a k morální odpovědnosti.

Deset klíčů k realitě

Fundamenty světa
Autor: Frank Wilczek
Přeložil: Jiří Podolský

Počet stran: 256
Vazba: vázaná
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-257-4622-6,978-80-7675-
Doporučená cena: 388 Kč

Knihu Deset klíčů k realitě vydalo nakladatelství Dokořán ve spolupráci s nakladatelstvím Argo v edici Aliter.

Ukázka z knihy

Tato kniha je o fundamentálních poznatcích, které si můžeme odnést ze studia fyzikálního světa. Setkal jsem se s mnoha lidmi, kteří se zajímají o svět a touží se dozvědět, co o něm říká moderní fyzika. Mohou to být právníci, lékaři, umělci, studenti, učitelé, rodiče nebo prostě jen zvídaví lidé. Mají inteligenci, ale ne znalosti. Zde jsem se pokusil co nejjednodušším způsobem zprostředkovat hlavní sdělení moderní fyziky, aniž bych přitom slevoval z přesnosti. Při psaní knihy jsem měl neustále na paměti své zvídavé přátele a jejich otázky.

Přečtěte si celou ukázku.

O autorovi

Profesor MIT Frank Wilczek (*1951) patří mezi nejvýznamnější teoretické fyziky. Už jako student se podílel na překvapivém objevu ‚asymptotické volnosti“ kvarků a gluonů v silné jaderné interakci, za což v roce 2004 získal Nobelovu cenu. Je také vynikající popularizátor: přednáší a píše knihy, v nichž širší veřejnosti zprostředkovává nejnovější vědecké objevy. Wilczek se rovněž zabývá filozofickými implikacemi moderní vědy, za což v roce 2022 obdržel Templetonovu cenu. Česky dosud vyšla jedna jeho kniha, a to Lehkost bytí aneb Bytí jako světlo v roce 2011.

Zdroj informací: nakladatelství Dokořán


Nakladatelství Dokořán vzniklo v roce 2001 a dosud vydalo více než 1 000 titulů, z nichž asi 1/3 tvoří překlady z angličtiny, francouzštiny, němčiny, holandštiny, čínštiny, italštiny, polštiny a ruštiny. Od počátku se zaměřuje na populárně–naučnou a odbornou literaturu s výběrovými přesahy do kvalitní beletrie a poezie. Snaží se vydávat tituly nejen zajímavé, ale i profesionálně vyrobené.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeDeset klíčů k realitě
Fundamenty světa

Wilczek, Frank

Dokořán, 2024

Napsat komentář