Což takhle dát si detektivku

K_smrti_dobry
Jeden z partičky pravidelných návštěvníků kavárny je nalezen mrtvý. Nejen, že ho smrt dostihla na venkovní zahrádce oblíbeného podniku, ale vražedným nástrojem byl zřejmě popelník, který není k nalezení…

Pokud se člověk úspěšně zúčastní oblíbené televizní reality show, v níž hraje prim pečení, dalo by se od něj automaticky očekávat vydání kuchařky, nebo možná rozhovorů na téma „moje pouť soutěží“. Tereza Olbrichtová, kterou si možná pamatujete jako finalistku soutěže Peče celá země, však tuto cestu nezvolila. Ne, že by na pečení zanevřela, naopak můžete na jejích sociálních sítích nacházet stále nová videa s recepty na úžasné dobroty. Ale co se týče psaní, měla trošku jiné ambice.

Už v roce 2020 totiž ve vydavatelské službě Pointa vyšel její vztahový román Ustláno na betonu pod pseudonymem Elen An. Letos společně se svojí sestrou Barborou Salátovou vydala detektivku s názvem K smrti dobrý ve vydavatelství 103media.

V hlavní roli se v knize objevují hned dvě ženy, kamarádky Ejmy a Stejsy. Stejsy si splnila svůj sen a stala se majitelkou kavárny na malém městě. Nemá štěstí na muže, a tak žije singl. Ejmy je její nejlepší kamarádkou už od školy. Na rozdíl od Stejsy se stihla vdát, porodit syna a zase se rozvést. V kavárně funguje jako pravá ruka šéfové. Zavražděný zákazník kavárny, kterého Ejmy objeví na venkovním posezení provozovny, sice znamená na čas zvýšený zájem veřejnosti o kávu, dortíky a anglické snídaně na vidličku (každá zvláštnost, tedy i spojitost s tragédií táhne), ale také tajemnou záhadu k rozlousknutí. Kdo a z jakého důvodu muže sprovodil ze světa? A proč si vybral zrovna jejich území?

Dobrodružné pátrání dvou kamarádek se odvíjí ve velmi svižném rytmu. V kapitolách se ve vyprávění střídají obě protagonistky, a tak čtenář může nahlédnout do jejich myšlenkových pochodů. Pochopí, v čem tkví tajemství jejich letitého přátelství – v tom, že se skvěle doplňují, přitom se respektují a dokáží ze sebe navzájem dostat to nejlepší.

Autorky se nenechaly sešněrovat spisovným jazykem, naopak zvolily hovorový jazyk včetně slangu současných mladých lidí. Jejich hrdinky nejsou žádné zapšklé „staré panny“, naopak si užívají života se vším, co přináší. A když jim přinese do cesty mrtvolu, nejen, že se s tím dokáží vyrovnat, ale navíc se odhodlají zjistit pravdu.

Po přečtení úvodní kapitoly jsem byla poněkud zaskočená a hned bych autorkám naordinovala nějaké redakční zásahy. Ovšem čím více jsem se nořila do stránek, tím rychleji jsem pochopila, že K smrti dobrý je vlastně skvěle napsaná kniha právě tak, jak je. Bez úprav a cizelování. Že krása tkví v jejím originálním pojetí a že z jejích stránek vnímám upřímnost autorek a že mě to moc baví.

Pokud si knihu Terezy Olbrichtové a Barbory Salátové zakoupíte s falešným pocitem, že jde o kuchařku, ani pak nebudete zklamáni, protože uvnitř najdete i několik receptů, které hrají v příběhu svou roli. A domnívám se, že nakonec budete potěšeni možná víc, než kdyby šlo jen o soubor postupů pro pečení.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeK smrti dobrý

Olbrichtová, Tereza - Salátová Barbora

103media, 2024

Napsat komentář