Krvavý mstitel

pozorovatel-smrti-nahled
Náhodná pitva mrtvoly muže, jehož srazilo auto, určí jako příčinu smrti hypotermii (podchlazení). Což je v rozpáleném Los Angeles docela kuriózní a značí to, že nehoda měla maskovat vraždu.

Nakladatelství BB/art koncem listopadu vydalo už třinácté pokračování thrillerové série amerického autora Chrise Cartera s detektivem Robertem Hunterem v hlavní roli nazvaný Pozorovatel smrti. Autor již od první části s názvem Dvojitý kříž předkládá čtenářům případy z Útvaru ultranásilných trestných činů Losangeleského policejního sboru. Jeho detektivové Robert Hunter a Carlos Garcia tak pátrají po sériových vrazích, kteří páchají vraždy tím nejnepředstavitelnějším způsobem a takřka pokaždé jen taktak sami uniknou jejich léčkám.

Knihy, které v češtině začaly vycházet v roce 2013, jsem nezachytila, ale díky Audiotéce, která je vydává v audiopodobě, jsem měla možnost se k celé sérii vrátit a užívat si jejich až hororovou atmosféru díky přednesu Jakuba Saice. Ale novinku Pozorovatel smrti jsem se rozhodla upřednostnit v papírové formě, abych si vyzkoušela, jak na mne bude obsah působit při vlastním čtení.

A musím říct, že jsem thriller, v němž jsou vraždy maskovány jako sebevraždy či nehody, hltala se zatajeným dechem. Trošku jsem se bála, jak zvládnu detailní popis mučení, které pachatel páchá na svých obětech, ale tentokrát se autor trošku mírnil a dané scény nejsou tak děsivé jako v předchozích knihách (např.: Popravčí, Noční lovec, Sochař smrti, Jeden za druhým, Zloba, Já jsem smrt, Hovor se smrtí, Galerie mrtvých, Nenávist, Napsáno krví, Genezis). Tedy ne že by mučení a vraždy chyběly úplně, to určitě ne, ale budu-li srovnávat s tím, co jsem slyšela, tak celkový popis páchaného násilí je menší (méně brutální).

Román tím však nic neztrácí na atraktivnosti. Robert Hunter a jeho parťák Carlos Garcia se musí hodně snažit, aby našli nějakou stopu, která by je navedla k pachateli. Přestože velmi záhy zjistí, proč někdo druhé lidi zbavuje života, odhalit ho není snadné. Musí mít štěstí a velkou dávku trpělivosti, aby vůbec věděli, kde s pátráním začít.

Chris Carter však nepíše své knihy, aby čtenáře jen bavil. Vždy se snaží ukázat i na důvody, které jeho záporné hrdiny k násilí přivedly. Co se stalo, že se jejich inteligence, kterou mohli využívat ve prospěch svůj i celku, zvrátila v ubližování druhým a stvořila vražedné monstrum? Tentokrát je hlavním tématem příběhu týrání v rodině. Kolik dětí, žen i seniorů trpělo, aniž by si toho někdo všiml? Kolik zlomených duší se proto bojí vstupovat do vztahů?

„A tak jsem se poučil, že nestvůry – ty, které vám můžou skutečně ublížit – existují.“ Jeho tón byl tak poklidný, až to znělo, jako by četl pohádku z dětské knížky. „Ale nejsou to stíny, co číhají vzadu ve skříni za oblečením. Neschovávají se pod postelí, ani v kredenci, ani v lese. Nevyskakují ze zlých snů a nevycházejí ven jen v noci. Ne. Skuteční netvoři – ti, co vám můžou opravdu ublížit… ti, co vás dokážou vyděsit – jsou daleko blíž, než si myslíme. Jsou všude kolem nás.“… (str. 285–286)

Pozorovatel smrti je skvěle napsaný thriller, který čtenář navzdory počtu stran přečte jako nic. Současně však ho lze brát i jako varování a výzvu. Varování, kam až to může zajít, a výzvu, abychom byli všímavější ke svému okolí. Jestliže tedy máte rádi napětí, u kterého se vám ježí chloupky v zátylku, pak si novinku Chrise Cartera nenechte ujít!

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePozorovatel smrti

Carter, Chris

BB/art, 2024

Napsat komentář